Wzrok programisty – jak dbać o oczy w pracy?

Zakładamy, iż skoro jesteś programistą bądź też masz zamiar iść zawodowo w tym kierunku to wiesz, że długie dni spędzone przed komputerem mogą sprawić, że doskonała postawa stanie się trudna do utrzymania, a wzrok dużo gorszy. Ale skromne podejście do poprawy takie stanu rzeczy np. poprzez pamiętanie o wykonywaniu różnych małych ćwiczeń komputerowych może być powodem, dla którego jako programista będziesz doświadczać mniejszego zmęczenia oczu, bólu szyi i barków, dyskomfortu suchych oczu lub rozmazanego widzenia.

Godziny spędzone na urządzeniach cyfrowych z powodów związanych z pracą to spora sprawa.
Spójrzmy na to w ten sposób: badanie przeprowadzone na początku tego roku przez Amerykańską Akademię Optometrii wykazało, że praca przez dwie godziny na laptopie spowodowała znaczny wzrost problemów związanych z bólem oka i problemami wzroku. Czas spędzany przy ekranie może się zepsuć nasz wzrok nawet jeśli nie pracujemy zawodowo przy komputerze, a co dopiero mają powiedzieć ci którzy spędzają 8 lub więcej godzin pracy przed komputerami bo działają jako programiści?

Jak zacząć dbać o oczy w pracy?

Pierwszym krokiem jest w ogóle przyznać, że masz problem. Później eksperci zalecają kilka prostych sposobów ochrony oczu podczas pracy.

Użyj odpowiedniego oświetlenia.

Naprężenie oczu często spowodowane jest zbyt jasnym światłem słonecznym wschodzącym przez okno lub z surowego oświetlenia wnętrza. W przypadku korzystania z komputera, oświetlenie otoczenia powinno być o połowę mniejsze niż zazwyczaj w większości miejsc pracy.

Zmniejsz ostrość światła – poprzez same ustawienia, jak i czyszcząc ekran. Potem upewnij się, że jest to najbardziej jaskrawo świecące miejsce w pokoju. Staraj się nie używać laptopa czy innego komputera w bezpośrednim świetle słonecznym. Również szare tło jest przyjemniejsze dla oczu niż białe.

Usiądź daleko od ekranu komputera. Najlepiej jeśli będzie to w odległości około 60 cm od monitora w linii prostej, ale ze wzrokiem skierowanym w dół. Ekran nie powinien być przechylony i powinien być umieszczony tuż pod poziomem oczu. Przypomnij sobie o tym, że trzeba mrugać – nawet rób to sam częściej, niż mimowolnie. Ekrany pozwalają o tym zwykle zapomnieć.

Skorzystaj z tego, co nazywają “20-20-20”: co 20 minut, daj sobie 20 sekund, aby sprawdzić, co się dzieje 20 metrów dalej.

Zastanów się nad zakupem pary okularów przeznaczonych specjalnie do użytku w pracy przy komputerze. Być może naprawdę mogą ci się przydać.

Dokonaj kompleksowego badania oka

Pozwalając sobie na rutynowy kompleksowy egzamin oczu robisz najważniejszą rzecz, jaką możesz zrobić, aby zapobiec lub wyeliminować problemy ze wzrokiem komputera. Jeśli nie przeprowadziłeś egzaminu wzrokowego w ciągu ostatniego roku, koniecznie zaplanuj wizytę u najbliższego lekarza okulistyki. Zobacz również jak może Ci pomóc Mavit – korekta wzroku

Jesteś programistą – to ma znaczenie!

Podczas badania należy poinformować lekarza o tym jak często używasz komputera w pracy i w domu. Spróbuj wcześniej zmierzyć, jak daleko Twoje oczy znajdują się od ekranu podczas siedzenia przy komputerze i powiedz o tym dokładnie okuliście, aby lekarz mógł przetestować oczu w tej konkretnej odległości roboczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com