Potrzebujesz intuicyjnego Access Pointu do swojego biura? Postaw na Ubiquiti

Spośród wszystkich urządzeń sieciowych to prawdopodobnie Access Pointy zasługują na miano tych, które pozwalają na budowę maksymalnie elastycznych i wszechstronnych sieci biurowych. Dobry wybór AP przekłada się na bezawaryjne funkcjonowanie sieci i zwiększone bezpieczeństwo.

Dobry Access Point: czego trzeba w biurze?

Urządzenia sieciowe do biura są dość specyficzne. Można od nich oczekiwać jednocześnie intuicyjności oraz elastyczności. Te dwie cechy niełatwo ze sobą połączyć, ponieważ zwykle oddanie użytkownikowi większej kontroli nad działaniem Access Pointów oznacza, że ich konfiguracja będzie trudniejsza. W tym kontekście Ubiquiti naprawdę się wyróżnia. Niektóre ich linie produktowe – w tym HD AP dostępne na stronie  https://www.senetic.pl/ubiquiti/ubiquiti_unifi/unifi_hd_ap/ – wyznaczają standardy dla całej branży. Dzięki odpowiednio dobranemu hardware’owi i niezłemu oprogramowaniu są to urządzenia gotowe do pracy praktycznie od razu po rozpakowaniu, a jednocześnie dają możliwość nieco bardziej zaawansowanej konfiguracji sieci biurowej.

AP w biurze: jak pokonać ograniczenia?

Access Pointy, jak każda technologia, mają pewne ograniczenia. W tym przypadku będzie to przede wszystkim ilość połączeń, które można podtrzymać i zasilić danymi. W przypadku różnych modeli z niższej półki jest to zwykle ograniczone do współpracy z 10-25 urządzeniami jednocześnie, potężne AP pozwalają na połączenie nawet z kilkuset urządzeniami, ale dla większości urządzeń górna granica to zwykle 30-50 połączeń. Ubiquiti stosuje zaawansowane rozwiązania sprzętowe i programistyczne, które pozwalają na utrzymanie wysokiej wydajności Access Pointów przez cały czas nawet w miejscach, w których istnieje teoretycznie spore ryzyko kolizji sygnałów sieci bezprzewodowych. To ważne, ponieważ tak naprawdę liczba obsługiwanych połączeń nie jest stała, ale może być dodatkowo ograniczona przez szum.

Bezobsługowe działanie i poprawna konfiguracja na starcie

Access Pointy powinny być co do zasady urządzeniami niewymagającymi konfiguracji. Powinny działać od razu po odpakowaniu. I z tym generalnie nie ma problemu – podłączenie do sieci, doprowadzenie zasilania, ewentualnie podłączenie anten (choć to rzadko stosowane rozwiązanie) i gotowe. Kłopotliwa może natomiast być konfiguracja wstępna oprogramowania dla większości AP, która nie odpowiada choćby standardom bezpieczeństwa przyjmowanym w nowoczesnych biurach. W większości przypadków opłaca się kupić droższy, ale lepiej zabezpieczony AP niż urządzenie tanie, ale niedomagające pod względem programistycznym, niezabezpieczone lub nieoferujące żadnej zaawansowanej konfiguracji.

Czy samym Access Pointem można odmienić oblicze biura?

Nawet najlepszy Access Point na pewno nie usunie żadnych wad wynikających ze złej organizacji firmy czy fatalnego projektu sieci. W wielu przypadkach jednak wymiana AP ze średniej półki na urządzenie naprawdę dobrej klasy pozwala pozbyć się wielu problemów sieciowych i zapewnia bezstresowe, komfortowe warunki korzystania ze sprzętu biurowego podłączonego do sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com