Faktoring cichy mocne i słabe strony

Faktoring cichy zwany też ukrytym lub tajnym jest rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy z różnych powodów nie chcą zawiadamiać swoich odbiorców, iż zdecydowali się skorzystać z zewnętrznego finansowania. Do takich przyczyn można zaliczyć np. obawy przed pogorszeniem relacji biznesowych. Dlatego wychodząc naprzeciw takim potrzebom rozwiązanie, jakim jest faktoring cichy, umożliwia zachowania kompletnej dyskrecji.

Omawiany faktoring cichy to usługa oferowana przez firmy faktoringowe, w której kontrahent nie otrzymuje powiadomienia o przeniesieniu wierzytelności. Kontrahent płaci za faktury w taki sposób jak do tej pory, a to przedsiębiorca zobligowany jest do przelania środków na konto faktora. Ponieważ faktor nie może powiadomić kontrahenta, dlatego nie ma możliwości potwierdzenia transakcji i stwierdzania, czy wierzytelność naprawdę istnieje.  Tym samym firma faktoringowa może bazować wyłącznie na ewaluacji wypłacalności faktoranta (przedsiębiorcy). Z tego powodu faktoring cichy jest dla instytucji faktoringowej ryzykowny.

Jak w praktyce działa cichy faktoring?

Faktoring dla firm transportowych - żłóż wniosekReguły działania faktoringu cichego (tajnego) są proste i przejrzyste. Firma faktoringowa udziela przedsiębiorcy finansowania, którego wysokość i czas ustalany jest na podstawie przyznanego limitu finansowania oraz kwoty wystawionej kontrahentowi faktury z odtoczonym terminem zapłaty. Słowo tajny odzwierciedla szczegół, iż o korzystaniu z takich usług finansowych nie będą wiedzieć kontrahenci – tak jak to dzieje się w przypadku faktoringu klasycznego.

Ponieważ w ramach faktoringu cichego kontrahent nie jest informowany o cesji faktury nic nie ulega zimnie się z perspektywy kontrahenta – dalej opłaca faktury na to samo konto swojego dostawcy. To firma, korzystając natomiast z usługi faktoringu cichego, rozlicza się samodzielnie w ustalonym terminie z faktorem. Co zwykle oznacza spłatę finansowania w wyznaczonym terminie płatności faktury.

Inne rodzaje faktoringu

Faktoring cichy ze względu na podwyższone ryzyko faktora jest jednak rozwianiem droższym od faktoringu klasycznego.  Dlatego o ile to możliwe warto przemyśleć  inne rodzaje faktoringu. Instytucje finansowe specjalizujące się w oferowaniu specjalistycznych usług faktoringowych dla różnej wielkości przedsiębiorstw, oferują kilka ciekawych wariantów faktoringu. W serwisie: FAKTORINGoferty.pl można sprawdzić pełną paletę dostępnych wariantów faktoringu.

W sytuacjach, kiedy przedsiębiorstwo oczekuje szybkiego finansowania, a nie chce oznajmiać o tym swojego odbiorcy, sprawdza się faktoring cichy. Należałoby jednak zaakcentować, że faktoring ukrytym nie jest łatwo dostępny i przedsiębiorstwa z wpisami w BIG oraz z zaległościami w ZUS albo US mają niskie szanse na uzyskanie faktoringu cichego. W takim wypadku niestety faktor nie zdecyduje się finansować faktur. Warto jednak wówczas sprawdzić, czy nie uda się skorzystać z innego rodzaju faktoringu.

Polecamy:
Zalety membrany płynnej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com