Zasady prowadzenia i parkowania samochodu są dokładnie opisane w kodeksie i nie należy ich łamać. Dlatego tak ważne jest opanowanie i spokój za kierownicą lub… korzystanie z każdej okazji, gdy można zostawić samochód na parkingu i poruszać się na piechotę. Zwiększony ruch, jaki przez 7 dni w tygodniu obserwuje się w ścisłym centrum Krakowa, szczególnie zniechęca do zmotoryzowanego zwiedzania miasta.
Ruch samochodów osobowych w okolicach krakowskiego starego miasta i Rynku Głównego od dawna jest systematycznie ograniczany. Na szczęście w samym sercu starówki, niedaleko od Wawelu znajduje się całodobowy parking strzeżony, na którym możesz zostawić swój samochód. Parking znajduje się tak blisko najważniejszych zabytków w Krakowie, że trudno o wygodniejszą lokalizację. Jeśli chcesz zostawić tu samochód na więcej niż 24h, zadzwoń, aby dokonać rezerwacji. A może skuszą Cię bardziej atrakcyjne ceny abonamentu.
Zasady, których wprowadzenia na parkingi strzeżone Kraków długo oczekiwał
Dopiero od niedawna przepisy kodeksu drogowego zaczęły obowiązywać również na prywatnych parkingach. Zasady bezpieczeństwa, których wprowadzenia na parkingi strzeżone Kraków i inne polskie miasta tak długo oczekiwały, wreszcie mogą być prawnie egzekwowane. Oczywiście znacznie lepiej jest do tych wymogów dołączyć własne zasady. Ich przestrzeganie znacznie podniesie wygodę i bezpieczeństwo, a czas spędzony poza samochodem pozostawionym na parkingu będzie znacznie przyjemniejszy.
Oto najważniejsze zasady zachowania na parkingach strzeżonych w Krakowie i innych dużych miastach
1. Parkuj między liniami
Wyprostuj swój pojazd i zaparkuj równo między liniami wybranego miejsca. Równomierne parkowanie sprawia, że wsiadanie i wysiadanie z samochodu, ładowanie bagażu jest wygodniejsze i nie wywołuje ryzyka zarysowania innych pojazdów. Wbrew pozorom jest też łatwiejsze.
2. Używaj tylko jednego miejsca
To chyba oczywiste, ale kiedy parkujesz samochód, nie zajmuj więcej niż jednego miejsca. Każdy plac parkingowy ma określoną ilość miejsc. Nawet jeśli widzisz, że jest sporo wolnych miejsc, nie oznacza to, że tak pozostanie.
3. Nie blokuj innych samochodów
Wciśnięcie swojego samochodu w miejsce o nieodpowiedniej wielkości czasem wydaje się kuszące. Zastanów się jednak, ile miejsca jest potrzebne, aby otworzyć drzwi i bagażniki sąsiednich samochodów. Pozostawienie wystarczającej ilości miejsca gwarantuje, że samochody wszystkich osób pozostaną wolne od wgnieceń. Jeśli nie masz takiej pewności, znajdź inne miejsce.
4. Zaparkuj we właściwym miejscu
Nie każda lokalizacja jest dostępna dla każdego. Niektóre miejsca oznaczone są informacjami typu “zapraszamy każdego, kto posiada abonament” lub “miejsce na postój do 10 minut”. Nie zajmuj miejsca przeznaczonego dla niepełnosprawnego kierowcy, gdyż w okolicy może być przycisk wzywający obsługę, która może pomóc w awaryjnej sytuacji. Zapamiętaj numer miejsca parkingowego, aby później łatwo odnaleźć samochód.
5. Opuszczając parking – patrz w lusterka
W pobliżu wyjazdu z parkingu zwykle jesteśmy najmniej czujni. Wypadki zdarzają się, gdy kierowcy bez sprawdzenia zakładają, że pas lub przejście jest wolne. Dopilnuj, aby sprawdzanie lusterek i martwych punktów stało się nawykiem, aby poruszanie się po parkingu i ulicy było bezpieczniejsze dla wszystkich.
6. Odpowiednio wcześnie sygnalizuj zamiar
Zawsze pamiętaj, aby sygnalizować kierunkowskazem wjazd na miejsce parkingowe. Ty doskonale wiesz, co chcesz zrobić i być może teren parkingu nie ma dla Ciebie tajemnic, jednak kierowcy za Tobą z chęcią przyjmą wszelkie informacje o tym, co planujesz. Naszym zdaniem, takie zachowanie w 2021 roku to podstawa bezpieczeństwa.
7. Uważaj na pieszych
Zawsze patrz na drogę i daj ludziom wychodzącym z samochodów wystarczająco dużo miejsca i czasu, aby mogli bezpiecznie przejść przez drogę. Zachęcamy do stosowania zasady mocno ograniczonego zaufania. Ludzie, którzy właśnie wysiedli z samochodu w centrum miasta, często znajdują w wyszukiwarce Google swoją pozycję, lub dzwonią na nr tel. swoich najbliższych, by ich poinformować o osiągnięciu celu podróży. Każde państwo ma dodatkowo nieco inne zasady rządzące relacjami między pieszymi i kierowcami, więc gość śpieszący się do hotelu, w którym ma wykupiony nocleg może zupełnie nie zwracać uwagi na to, co wokół niego się dzieje.
8. Poruszaj się szybko, ale bezpiecznie
Kiedy jesteś poza samochodem i stajesz się jednym z pieszych, śpiesz się, ale rób to bezpiecznie. Miej oczy szeroko otwarte na kierowców, którzy mogą być rozproszeni, szukając miejsca. Utrzymuj bezpieczny dystans od pojazdów, zarówno zaparkowanych, jak i poruszających się, aby zapobiec uruchomieniu alarmu lub zderzeniu.
9. Zwróć uwagę na ograniczenia parkowania
Przed opuszczeniem pojazdu sprawdź wszystkie ograniczenia dotyczące stref i miejsc parkingowych. Parkuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych i upewnij się, że nie są wyznaczone godziny, w trakcie których dane miejsce jest wyłączone z użytkowania. Otwarta przestrzeń na parkingach jest zwykle otwarta z jakiegoś powodu, czy to ze względu na wymogi bezpieczeństwa, okresowego rozładunku pasażerów.
10. Uważaj na strefy pożarowe
Najłatwiejszym sposobem na odholowanie samochodu jest parkowanie przed hydrantem przeciwpożarowym lub innym urządzeniem służącym do zapewnienia bezpieczeństwa. Upewnij się, że Twoje miejsce jest rzeczywiście miejscem parkingowym, zanim opuścisz samochód. Dzięki temu być może ułatwisz pracę służb i unikniesz kosztów. Często koszt odholowania samochodu z miejsca, na którym nie powinien stać przekracza miesięczny koszt parkingu. Szkoda pieniędzy na takie wydatki.