Transport owoców i warzyw musi odbywać się z zachowaniem szczególnych zasad, bo cechuje je niska podatność transportowa. Są wrażliwe na temperaturę, wilgoć i tlen, istotny jest również czas przewozu. Najwyższą jakość produktu pomogą zachować również specjalne skrzynki na owoce. Pamiętaj jednak, by zarówno łuszczki, jak i warunki transportu, dostosować do wymagań poszczególnych przewożonych towarów.
Temperatura
Odpowiednia temperatura to podstawa przewozu oraz dalszego przechowywania owoców i warzyw. Co więcej, musisz pamiętać o szybkim umieszczeniu ich w dobrych warunkach od razu po zakończeniu zbioru. Owoce i warzywa w 20 stopniach Celsjusza oddychają blisko 20 razy szybciej niż w temperaturze bliskiej 0. Bardzo szkodliwe dla ich trwałości są również ciągłe zmiany temperatur. Jeśli tego nie dopilnujesz, dojdzie w nich do zmian we właściwościach fizycznych i biochemicznych.
Jak więc transportować łuszczki z warzywami? Najlepiej w warunkach chłodniczych. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że każdy optymalne warunki dla każdego z gatunków znacząco się między sobą różnią. Pamiętaj, by skrzynki na warzywa i owoce były odpowiednio posegregowane. Zaawansowane technologicznie pojazdy służące do transportu owoców i warzyw dają możliwość stałej kontroli nad temperaturą panującą w ich pace. Wykorzystując takie rozwiązania chłodnicze, łuszki wypełnione twoim towarem dowieziesz do celu w najlepszym możliwym stanie.
Wilgotność
W transporcie produktów świeżych istotna jest również wilgotność względna powietrza. Także i w tym przypadku optymalne warunki dla poszczególnych gatunków warzyw i roślin różnią się między sobą. Choć ogólnie określa się go na poziomie 90-95%, to np. warzywa zielone lubią blisko 100% wilgotność. Warzywa trwałe natomiast wymagają warunków, w których nie przekracza ona poziomu 70%. Z tego względu skrzynki drewniane wypełnione m.in. cebulą, dynią czy czosnkiem powinny być transportowane osobno, jeśli zależy ci na ich jakości. W przeciwnym wypadku dojdzie do ich kiełkowania przed dotarciem do celu. Wilgoć jest również przyczyną powstawania pleśni.
Etylen i dostęp do światła
Aby zadbać o wysoką jakość przewożonych produktów, warto zapoznać się również z przebiegiem naturalnych procesów oddychania warzyw i owoców. Musisz wiedzieć, że istotną rolę odgrywa w nich etylen, który wpływa na ich dojrzewanie i starzenie się. Odpowiada m.in. za mniejszą ilość chlorofilu, opadanie liści czy kiełkowanie nasion. Każda roślina produkuje go w bezpiecznych i niezbędnych dla siebie ilościach. Wiedza na ten temat pozwoli ci odpowiednio posegregować skrzynki drewniane z warzywami i owocami, odseparowując wrażliwe od tych, które nie reagują na gaz.
Pamiętaj także, by odpowiednio zabezpieczyć łuszczki z produktami świeżymi przed dostępem światła słonecznego. W ten sposób ochronisz je przed przyspieszonym dojrzewaniem czy wręcz zupełnym zestarzeniem się.
Czas transportu i uszkodzenia mechaniczne
Przygotowując transport owoców i warzyw, musisz mieć na uwadze również jego czas. Zwłaszcza w sytuacji, gdy ma on być długi, szczególnie zadbaj o pozostałe czynniki wpływające na jakość twoich produktów. Każdy dostawca chciałby, by towary dotarły na miejsce w nienaruszonym stanie.
Zwróć uwagę na to, by łuszczki wypełnione owocami odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nigdy nie jest to możliwe w 100%, jednak warto zdecydować się na skrzynki drewniane i najlepszej jakości opakowania jednorazowe od sprawdzonych sprzedawców. Wpływają one na ogólne warunki transportu.
Transport owoców i warzyw nie należy do najłatwiejszych. Jeśli chcesz utrzymać najwyższą jakość swoich produktów, musisz wybrać odpowiednie łuszczki, posegregować produkty i zapewnić im właściwe dla danego gatunku warunki w drodze. Konieczne jest zadbanie o właściwą temperaturę i wilgotność, ale także ograniczenie dopływu światła i tlenu. Istotne jest również, byś odpowiednio zabezpieczył wiezione skrzynki drewniane przed zniszczeniami mechanicznymi.