Czy każdy testament można podważyć?

Prawo spadkowe jest niezwykle rozbudowane i pełne różnorodnych zapisów. Nic więc dziwnego, że w sytuacji, gdy niedawno zmarła nam bliska osoba, możemy mieć spore problemy z załatwieniem wszystkich formalności. Na wstępie warto upewnić się, czy osoba zmarła nie zostawiła testamentu. Dokument ten jest ostatnią wolą zmarłego i powoduje, że dziedziczenie ustawowe w tym danym przypadku nie ma racji bytu.

W testamencie można zapisać majątek lub poszczególne jego elementy różnym osobom, niekoniecznie ustawowym spadkobiercom. Nic więc dziwnego, że odkryty po śmierci testament może być przyczyną rodzinnych kłótni, a także prób podważenia testamentu. Okazuje się, że takie przypadki nie są odosobnione lub rzadkie. Wiele osób próbuje podważyć testament, gdy są niezadowolone z jego treści lub też uważają, że został on sporządzony wtedy, gdy ich bliski nie był do końca w pełni władz umysłowych.

Kiedy można podważyć testament?

Testament można podważyć w wielu sytuacjach. Najczęściej dotyczy to testamentów, które spadkodawcy trzymali w domu i nie poświadczali ich notarialnie. Testament domowy można dosyć szybko podważyć, na przykład w sytuacji, gdy nie został napisany odręcznie lub gdy nie spełniał wszystkich wymogów formalnych dotyczących takiego pisma. Niektórzy uważają, że warto decydować się na testamenty notarialne, gdyż wtedy są one w stu procentach pewne. W tym przypadku również można podważyć jednak taki dokument, przede wszystkim wtedy, gdy osoba go sporządzająca była do tej czynności przymuszona lub też nie była w pełni władz umysłowych. Testament nie będzie jednak do podważenia, jeśli osoba zmarła pod koniec życia była w kiepskiej kondycji umysłowej, ale testament został sporządzony wcześniej, gdy była w pełni władz umysłowych. Podważenie testamentu znacznie przedłuża wszystkie formalności związane ze spadkiem. Jeśli decydujemy się na taki krok, musimy liczyć się z tym, że sprawa sądowa znacznie się wydłuży.

Warto korzystać z usług prawników

Usługi kancelarii prawnych to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy nie mamy zbyt dużego doświadczenia w prawie spadkowym, a jednocześnie zależy nam na szybkim przeprowadzeniu całego postępowania. Problem może się pojawić nie tylko w przypadku testamentu, ale również wtedy, gdy spadkodawca mieszkał za granicą, tam pozostawił masę spadkową, a także tam ma się odbyć całe postępowanie przed danym sądem. Spadek w Australii. Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Holandii nie jest obecnie czymś szczególnie dziwnym. Za granicą mieszka wielu Polaków, którzy dorabiają się czasem całkiem pokaźnych majątków. Zagraniczne przepisy mogą być jednak zupełnie inne niż nasze rodzime. Warto więc korzystać z usług kancelarii prawnych, które znają się na rzeczy i mają doświadczenie w sprawach spadkowych przeprowadzanych za granicami kraju. Im lepsza i bardziej sprawdzona kancelaria, tym większą można mieć pewność, że całe postępowanie spadkowe zostanie przeprowadzone w sposób prawidłowy, a jednocześnie najszybciej, jak to możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com