Pochodzenie kawy smakowej i inne ciekawostki

Aromatyzowane ziarna kawy są powlekane substancjami smakowymi, które uzupełniają naturalny smak ziaren kawy. Ponadto te aromaty pomagają wydłużyć okres przydatności do spożycia kawy, maskując zmiany smaku spowodowane procesami odkofeinowania, utleniania lub starzenia. Kawy smakowe w takiej czy innej formie były używane od wieków, ale boom na kawę dla smakoszy w latach 90-tych spowodował wzrost zainteresowania egzotycznymi smakami kawy.

Dzięki aktualnej technologii chemicznej ziarna mogą być produkowane z niemal każdym możliwym smakiem, zatem właściwie znajdzie się kawa smakowa dopasowana go gustu każdego miłośnika tego aromatu.

Historia kawy smakowej

Pochodzenie kawy, podobnie jak wielu innych naturalnych produktów od dawna znanych ludzkości, owiane jest legendami. Zabawna historia mówi o odkryciu kawy przez starożytnego etiopskiego pastucha Kaldiego. Pewnego dnia, jak głosi historia, Kaldi zauważył, że jego normalnie powolne kozy tańczyły na tylnych łapach i radośnie beczały. Spostrzegawczy pasterz zauważył również, że żerowały na czerwonych jagodach pobliskiego błyszczącego ciemnozielonego krzewu. Sam spróbował jagód i natychmiast poczuł wzrost na duchu i energii. Kaldi podał część jagód głównemu mnichowi z miejscowego klasztoru, który przeprowadził na nich serię eksperymentów, w tym spiekanie, miażdżenie w moździerzu i tłuczku oraz mieszanie zmiażdżonych jagód we wrzącej wodzie.

Wysiłki mnicha zaowocowały aromatycznym napojem, który nazwał „zesłanym z nieba” i odtąd dawał go wszystkim mnichom wieczorem, aby nie zasnęli podczas modlitwy. Wieści o tym eliksirze szybko rozeszły się z klasztoru do pobliskiego miasta i ostatecznie na cały świat. „Magiczne” jagody były w rzeczywistości ziarnami kawy, a napojem zesłanym z nieba była oczywiście kawa. Dziś kawa jest zbierana w prawie każdym tropikalnym kraju w promieniu 1000 mil (1600 km) od równika.

Chociaż wielu ludzi uważa kawę aromatyzowaną za nowoczesny wynalazek, jej początki są prawie tak stare, jak sam oryginalny napój. Historia pokazuje, że kilkaset lat temu na Bliskim Wschodzie ludzie lubili pić kawę z dodatkiem orzechów i przypraw. W dzisiejszych czasach nowatorscy marketingowcy wykorzystali pragnienie osób pijących kawę, aby uzyskać więcej smaków niż natura, i znaleźli nowe sposoby na wprowadzenie środków aromatyzujących do kawy. Po pierwsze, syropy smakowe zostały użyte do wzbogacenia parzonej kawy z odrobiną ulubionego smaku. Nowsze postępy w nauce o żywności doprowadziły do ​​sposobów wprowadzania złożonych smaków bezpośrednio na ziarna w ramach procesu po paleniu. Gdy te aromatyzowane ziarna są używane do parzenia, otrzymany napój poddaje się ekstrakcji aromatu. Obecnie konsumenci mogą wybierać spośród szerokiej gamy aromatyzowanych ziaren kawy.

Rodzaj ziaren użytych do przygotowania kawy aromatyzowanej ma duży wpływ na smak gotowego produktu. Szacuje się, że ziarna kawy zawierają ponad 800 różnych związków, które wpływają na ich smak, w tym cukry i inne węglowodany, sole mineralne, kwasy organiczne, oleje aromatyczne i metyloksantyny, grupę chemiczną obejmującą kofeinę.

Polecamy:
Sklepy z kawą – jaki oferują asortyment?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com