Platyna – jeden z najcenniejszych metali

Platyna jest niezwykle cennym, chociaż mniej popularnym niż złoto metalem szlachetnym. Została odkryta dopiero w XVIII wieku i początkowo traktowano ją jako gorszą odmianę srebra. Została doceniona dopiero w XX wieku. Używana jest głównie do wyrobu biżuterii – jest cięższa i bardziej odporna na uszkodzenia niż złoto. Dawniej wyrabiano z niej także przyrządy i naczynia do laboratoriów chemicznych. Obecnie znajduje zastosowanie w katalizatorach do silników spalinowych, a także w produkcji układów elektronicznych. Platyna może być także cenną inwestycją – niezależnie od tego czy występuje w postaci sztabek, monet, biżuterii czy złomu. Ilość wydobywanej platyny (głównie w Republice Południowej Afryki) jest 25-krotnie mniejsza niż złota. Każdą postać tego cennego metalu można zawsze od ręki wymienić na gotówkę w skupie platyny.

Jakie są ceny skupu platyny?

Ceny oferowane przez skup platyny zależą od wielu czynników. Najważniejszym jest aktualna pozycja na giełdzie – warto śledzić notowania przed planowaną sprzedażą. Kolejnym czynnikiem jest jej postać – najcenniejsze są nowe (w tak zwanym stanie menniczym) sztabki i monety inwestycyjne, biżuteria i złom. Próba platyny oznacza procentową zawartość czystej platyny w stopie. Możemy spotkać się z następującymi próbami platyny: – próba 999 zawierająca 99,9% czystej platyny, – próba 950 (95% czystej platyny) oraz próba 850 (85% czystej platyny). Korzystając ze skupu platyny trzeba też oczywiście liczyć się z marżą skupu, która w przypadku metali szlachetnych waha się od kilku do 10%. Skupem platyny w Warszawie zajmuje się firma artar.com.pl.  W sposób profesjonalny dokona wyceny, w przypadku niewyraźnej lub uszkodzonej próby dokona na miejscu  badania spektrometrycznego, które pozwoli na dokładne określenie zawartości czystej platyny w stopie bez potrzeby uszkodzeń mechanicznych danego przedmiotu. Artar.com.pl prowadzi skup platyny za gotówkę i gwarantuje legalność i dyskrecję transakcji.

Czy platyna to dobra inwestycja?

Platyna jest inwestycją bardzo stabilną. Ma wymierną wartość na całym świecie, inflacja czy zmiany kursów walut nie mają wpływu na jej cenę. Jest doskonałym zabezpieczeniem środków finansowych na wypadek kryzysu ekonomicznego. Sprzedaż platyny, którą posiadamy dłużej niż pół roku nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W przypadku sprzedaży w skupie platyny przekraczającej wartość 1000 PLN trzeba jedynie odprowadzić podatek od czynności prawnych (PCC) w wysokości 2% wartości sprzedaży. Podatek odprowadza tylko jedna ze stron transakcji, co powinno być ujęte w umowie kupna-sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com