Ciepły ogród zimowy – planowanie nim nadejdzie chłodna pora

Rodzimy klimat zdecydowanie nas nie rozpieszcza i sprawia, że przez niemal 5-6 miesięcy zaszywamy się w domowych zaciszach, szukając ciepła i przytulności, niecierpliwie wyczekując powrotu promieni wiosennego słońca oraz pierwszych pąków zieleni. Jesienno-zimowa szarówka nie nastraja optymistycznie i coraz częściej ludzie szukają sposobu na otaczanie się naturalną zielenią przez cały rok. Z potrzeby ponownego związania się z przyrodą narodził się też ruch eko architektury, który wprowadza coraz częściej żywe rośliny do nowoczesnych wnętrz, tworząc zamknięte ogrody do użytku przez cały rok, nawet wtedy, gdy mróz i śnieg wciąż panują w ogrodzie.

Oranżerie, czyli ogrody zimowe, przeżywają obecnie prawdziwy renesans. Ich charakter uległ jednak pewnej zmianie w stosunku do aranżacji sprzed lat. Obecne konstrukcje stanowią przestrzenie do wykorzystania przez cały rok. Dlatego też potrzebują nie tylko roślin, ale też wyposażenia, a przede wszystkim zapewnienia ciepła. Odpowiednia temperatura w oranżerii to bowiem podstawa do wygodnego spędzania w niej wielu przyjemnych godzin na błogim odpoczynku. Nikt przecież nie lubi marznąć podczas relaksowania się.

O czym trzeba zatem pamiętać, żeby zapewnić optymalną temperaturę w ogrodzie zimowym?

Systemy grzewcze do ogrodów zimowych – najpraktyczniejsze rozwiązania

Oranżeria to przestrzeń niezmiernie specyficzna. Najczęściej posiada sporo przeszkleń, które niestety wpływają na znaczące straty cieplne, co z kolei utrudnia skuteczne i wydajne ogrzanie takiego wnętrza.

Z tego względu w większości przypadków rezygnuje się z tradycyjnych systemów konwekcyjnych, zwracając się w stronę ogrzewania kanałowego lub podłogowego, a także promienników elektrycznych na podczerwień, dostępnych chociażby w Econovli.pl.

Ogrzewanie powierzchniowe pozwala zapewnić stałą temperaturę we wszystkich częściach pomieszczenia, co dobrze wpływa na samopoczucie osób przebywających w nim, a także na kondycję samych roślin. Większości okazów nie sprzyja bowiem usytuowanie w bliskim sąsiedztwie mocno rozgrzanych grzejników. Niestety możliwości takiego ogrzewania bywają mocno ograniczone. Z kolei w przypadku ogrzewania podłogowego nie można stosować żadnych wykładzin ani dywanów na podłogach, gdyż znacząco zmniejsza wydajność systemu grzewczego.

Bardzo praktyczne bywa ogrzewanie kanałowe, w którym właściwą temperaturę we wnętrzu zapewnia ciepłe powietrze, dystrybuowane siecią kanałów, rozmieszczonych pod podłogą. Trzeba jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu otworów nawiewowych, gdyż mają tendencję do przytykania się. Ponadto pamiętajmy, że nie wszystkie rośliny lubią nieustannych ruch ciepłego powietrza we wnętrzu.

Ostatnia opcja, czyli grzejniki elektryczne na podczerwień, najczęściej bywa wykorzystywana jako ogrzewanie dodatkowe. W zależności od modelu i zastosowanej długości fal, mogą one ogrzewać wyłącznie ludzi, przebywających we wnętrzu, pomieszczenie, a nawet otwarte oranżerie. Coraz większą popularnością cieszą się bowiem promienniki do stosowania na zewnątrz.

Dobór odpowiedniego rozwiązania grzewczego zależy w głównej mierze od stanu technicznego domu oraz rodzaju ocieplenia budynku, który został zastosowany.

Ocieplenie oranżerii – jak zapewnić ciepło w ogrodzie zimowym?

Ogród zimowy musi zapewniać odpowiednie warunki do korzystania z niego przez cały rok. Z tego względu jego konstrukcja musi zostać odpowiednio ocieplona oraz zaizolowana przed szkodliwym działaniem wilgoci.

Oranżeria najczęściej składa się z lekkiego mocno przeszklonego szkieletu, połączonego ze ścianami specjalnymi dyblami. Wszystkie miejsca połączeń izoluje się pianką poliuretanową, co ogranicza straty cieplne. Niekiedy ociepla się także same profile, żeby zapewnić jak najlepsze warunki cieplne w tak nietypowej i wymagającej przestrzeni.

Komfortowy ogród zimowy – przytulne miejsce do relaksu dla domowników

Mianem ogrodu zimowego zwykło się nazywać pomieszczenie pełne zieleni, które może być wykorzystywane przez cały rok. Dlatego też należy zadbać o zapewnienie w nim odpowiednich warunków cieplnych, poprzez użycie wydajnego i energooszczędnego systemu grzewczego. Równie istotna jest także odpowiednia izolacja ścian i całej konstrukcji, która pozwala zminimalizować straty ciepła.

Dzięki właściwemu zaplanowaniu, wybraniu odpowiednich materiałów oraz instalacji tworzymy idealne pomieszczenie do relaksu, spędzania czasu z rodziną oraz spotkań towarzyskich w naprawdę pięknym otoczeniu. Ogród zimowy daje nam bowiem szansę na cieszenie się wieczną wiosną przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com