Nowoczesne ogrzewanie nadmuchowe – na czym polega?

Planując budowę, trzeba zastanowić się nad wieloma kwestiami. Jakich materiałów użyjemy? Jaki rodzaj dachu będzie dla nas najlepszy? Jak ogrzewać budynek? W ostatniej sprawie chciałbym przedstawić mniej powszechne rozwiązanie, które jednak ma kilka ciekawych atutów i zalet. Może warto, jest wziąć pod uwagę możliwość montażu ogrzewania nadmuchowego?

Ogrzewanie nadmuchowe? O co chodzi?

Mocno upraszczając, ogrzewanie nadmuchowe jest to rozwiązanie polegające na wtłaczaniu do pomieszczeń już ogrzanego powietrza, bez standardowych wymienników ciepła, jak grzejniki. Zamiast czekać, aż kaloryfer stanie się ciepły i od niego dopiero powietrze zacznie się ocieplać, można zamontować przewody, które od razu wymienią chłodne powietrze na już ogrzane. Okazuje się, że dzięki temu poczujemy ciepło już w kilka chwil po włączeniu systemu. Proste i wygodne.

Wszechstronny sprzęt

Ogrzewanie powietrzem ma wiele zalet. Jedne z najciekawszych, to możliwość prostego zamontowania klimatyzacji. Co więcej, dzięki specjalnym filtrom i nawilżaczowi można wykorzystać nadmuchy, do osuszenia mieszkania lub oczyszczania powietrza. Można również ustawić odpowiadające nam nawilżenie wtłaczanego powietrza. Wśród zalet przed szereg wychodzi też prostota obsługi. Wszystkim można sterować z panelu umieszczonego zwykle w centralnej części mieszkania, bądź przy droższych sterownikach, wystarczy połączyć się z Internetem i robić to z poziomu aplikacji. Do ogrzewania powietrza stosuje się tzw. piece nadmuchowe, zwykle zasilane gazem, spotyka się też systemy elektryczne lub olejowe. Coraz większą popularność zyskuje również połączenie z pompą ciepła.

Nie mogło się obyć bez żadnych wad. Sama konstrukcja choć trwała, wymaga dość dużo miejsca. Kanały powietrzne wraz z izolacją są znacznie grubsze niż rurki z wodą. Dlatego lepiej jest pomyśleć o tym już na etapie projektowania budynku. Montaż instalacji w już istniejącym miejscu wiąże się z dużą modernizacją i oczywiście kosztami. Tańsze przewody dobrze też przenoszą hałas, warto więc zainwestować w takie, które nas od tego uchronią. Podobnie nie można oszczędzać na filtrach, te słabszej jakości mogą być przyczyną emisji pyłów.

A ogrzewanie nadmuchowe hal? Czy to realne?

Jak najbardziej! Ogrzewanie powietrzem świetnie sprawdza się przy większych powierzchniach. Przy domach i mieszkaniach wręcz zaleca się, by były one minimum stumetrowe. Porównując koszty montażu do tradycyjnych metod ogrzewania centralnego okazuję się, że jest to tylko nieco droższe, o ile zaplanujemy to przed budową. Możliwość błyskawicznego nagrzewania nawet dużych powierzchni oraz łatwości obsługi jest jednak warte zastanowienia. Być może okaże się, że to najlepsze właśnie dla Ciebie?

 

Outsourcing usług IT – staff augmentation czy project outsourcing?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com