Outsourcing usług IT – staff augmentation czy project outsourcing?

W ciągu dekady na całym świecie możemy mieć nawet 85 milionów wolnych wakatów w sektorze IT. W Polsce niedobór w tym zakresie szacowany jest na ponad 100 tysięcy stanowisk w kolejnych 10 latach. Na rynku IT rośnie zatem popularność rozwiązań powierzania usług programistycznych zewnętrznym dostawcom: project outsourcing i staff augmentation. W tym artykule znajdziesz porównanie obu modeli, a my pomożemy Ci wybrać najlepszy dla Twojego biznesu.

Na czym polega outsourcing w branży IT?

Outsourcing jest praktyką biznesową, która polega na przekazaniu wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej obsługi informatycznej całości lub części projektu. W skład usługi wchodzą najczęściej takie elementy jak:

  • wytworzenie systemu lub jego konkretnej funkcji,  
  • stworzenia kompleksowego produktu cyfrowego,
  • przeprowadzenie testów oprogramowania.  

Przekazanie obsługi projektu IT do sprawdzonego partnera biznesowego oznacza dla Ciebie wyeliminowanie potrzeby stworzenia od podstaw kosztownej struktury IT wewnątrz Twojej firmy. Pozwala Ci skupić się na rozwoju zyskownych obszarów działalności – zaoszczędzone w ten sposób zasoby możesz wykorzystać na przyspieszenie rozwoju organizacji, co przełoży się w sposób bezpośredni na sukces Twojego biznesu.

Zadaniem firmy outsourcingowej jest zarówno zarządzanie projektem, jak i wytworzenie oprogramowania zgodnego z kontraktem. Jeśli zdecydujesz się na przekazanie projektu, to po stronie dostawcy leży odpowiedzialność za jego dostarczenie i finalny efekt

W modelu outsourcingu IT zadaniem firmy zewnętrznej jest dobranie odpowiedniego zespołu, który może pracować w Twojej firmie lub zdalnie, z siedziby partnera. W teamie poza inżynierami najczęściej znajduje się także scrum master lub kierownik projektu. 

Jak outsourcing IT obniży koszty w Twojej firmie?

Jednym z głównych celów outsourcingu IT jest zmniejszenie kosztów. Nie musisz tworzyć struktur w obrębie swojej firmy, które są nieuzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia. Outsourcing pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze dzięki wyeliminowaniu: 

  • konieczności ponoszenia kosztów związanych ze stworzeniem miejsc pracy dla inżynierów i pozostałych członków zespołu – project managerów, scrum masterów, czy testerów,
  • potrzeby wyposażenia specjalistów z różnych dziedzin IT w niezbędne narzędzia i oprogramowanie,
  • obciążeń podatkowych,
  • składek ZUS,
  • ryzyk związanych z chorobą pracowników,
  • kosztów związanych z zewnętrznym doradztwem w zakresie rozwoju projektu,
  • konieczności poniesienia wydatków na szkolenia.

Z czysto biznesowego punktu widzenia outsourcing usług IT ma wiele zalet. Pozwoli Ci ograniczyć koszty prowadzenia projektu, jednocześnie podnosząc jego jakość i funkcjonalność.

Na czym polega Staff Augmentation?

Jeśli masz swój wewnętrzny zespół specjalistów, to w trakcie realizacji projektu może okazać się, że potrzebuje on pomocy w wąskim obszarze kompetencji.  Aby tworzyć oprogramowanie IT, które odniesie sukces i nadąży za szybko zmieniającymi się wymaganiami systemów oraz użytkowników, nie wystarczy Ci jedynie zespół specjalistów

Rozwiązaniem może być staff augmentation – model, który jest specyficznym rodzajem outsourcingu. Polega on na rozszerzeniu istniejącego już, wewnętrznego zespołu pracującego nad projektem o inżynierów lub ekspertów w konkretnej dziedzinie, którzy dołączają w określonej roli (np. architekta), z jasnymi zadaniami lub na umówiony czas. 

Decydując się na takie rozwiązanie, to po Twojej stronie leży  zarządzanie czasem specjalistów i rozliczanie ich z efektów  Taki model pozwala Ci uzupełnić kompetencje zespołu, natomiast nie przekazujesz w ten sposób dostawcy odpowiedzialności za jakość produktu końcowego.

Właściwy partner technologiczny zapewnia Ci doświadczonych specjalistów, którzy szybko wdrożą się w sposób działania Twojego zespołu. Mogą oni pracować zarówno zdalnie, jak i z Twojego biura. Twój partner powinien zadbać również o zapewnienie im właściwych narzędzi i podział zadań.

Więcej na temat project outsourcingu oraz staff augmentation przeczytasz we wpisie na naszym blogu: https://solwit.com/blog/staff-augmentation-czy-project-outsourcing-ktory-model-wspolpracy-wybrac/

Wybierz właściwego partnera do outsourcingu usług IT!

Outsourcing IT oraz staff augmentation to usługi, których zadaniem jest przede wszystkim kompleksowe wsparcie Twojej firmy przez zewnętrznego partnera. Warto podkreślić tu słowo „partner”, które wymaga również słowa komentarza. Nie każda firma zewnętrzna będzie dla Ciebie odpowiednim partnerem. Wybierz firmę outsourcingową z doświadczeniem i świadomością biznesu, która zrozumie Twoje potrzeby i będzie działać proaktywnie. 

Outsourcing IT rozwiąże problemy Twojej organizacji związane z brakami kadrowymi. Przed dokonaniem wyboru partnera i sposobu współpracy, zapoznaj się z historiami sukcesu jego klientów.

Jeden z naszych skorzystał ze staff augmentation i rozszerzył swój zespół o ekspertów z doświadczeniem w branży automotive i testach cyber-security. W ten sposób powstał projekt rozwoju i przetestowania bezpiecznego oprogramowania wbudowanego typu embedded, 

Inny z naszych klientów, skorzystał ze wsparcia dwóch kompletnych, zwinnych zespołów programistów. Już po dwóch tygodniach były one w pełni wydajne produkcyjnie, realizując projekt rozwoju aplikacji PaaS dla Fintech. 

Jeśli wciąż masz dylemat, który model współpracy wybrać, skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy chętnie pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy. Umów się na bezpłatną konsultację.

Skaning laserowy 3D naziemny a lotniczy – porównanie obydwu rozwiązań
Rozwiązania w chmurze od Salesforce
Działalność gospodarcza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com