Które dekoracje wnętrz wciągniesz w koszty firmy?

Nie każdy właściciel firmy wie o tym, iż wystrój wnętrz może również uwzględnić w swoich rozliczeniach podatkowych na fakturach. Co ciekawe, nie chodzi tutaj wyłącznie o salony sprzedaży, lecz często także o dekorowanie pomieszczeń w jakich znajdują się wyłącznie pracownicy danej firmy. Jednak aby nie było niedomówień i wszystko było jasne konieczne jest określenie tego, co można a czego nie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Najczęściej wymieniane dekoracje wnętrz jako te, które można wciągnąć w koszt poniesiony przez firmę to np.

  • obrazy w biurze
  • kwiaty w salonie samochodowym
  • dekoracja sklepu

Jak to wygląda w świetle prawa podatkowego?

Można tutaj dla jasnego wyjaśnienia przytoczyć przykład odpowiedzi pisma Izby Skarbowej w Katowicach z 18 lutego 2011 r. (IBPBI/1/415-53/11/MN). Pewien przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą różnego rodzaju blach i stali online i telefoniczne chcąc zadbać komfortowe warunki pracy dla swoich podwładnych znajdujących się w biurze przez cały dzień zamierzał dokonać zakupu elementów dekoracyjnych podnoszących poziom estetycznych tego pomieszczenia. Wymieniał tutaj dekoracje świąteczne czy też w kwiaty doniczkowe o niezbyt okazałym bądź wytwornym charakterze. W tym przypadku owszem Izba skarbowa potwierdziła, jakoby poniesione przez przedsiębiorcę wydatki są kosztem uzyskania przychodu powołując się na zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT definicję kosztów uzyskania przychodów.

Dlaczego warto dekorować i się z tego rozliczać?

Wygląd biura jest tak ważny dla sukcesu każdej firmy, więc warto zadbać o jego walory estetyczne. Dobrze zaprojektowane biuro może kosztować trochę więcej, ale jest dużo tańsze niż słabo zaprojektowane, a nie funkcjonujące biuro które powoduje frustrację, ponieważ może utrudnić podstawowe zadania – teraz tym bardziej wiedząc o tym, iż można co nieco odliczyć warto pomyśleć o tym, by do swojego obecnego biura wnieść nieco koloru i elegancji.

Dobry projekt biurowy rozwiązuje te problemy, ale wielki projekt biurowy idzie o krok dalej. Kilka obrazów bądź kwiatów może otworzyć nowe linie komunikacyjne, dając pracownikom różne środowiska dla różnych zadań i sprawiając, że będą podekscytowani pobytem w biurze, świetny projekt biurowy może ożywić siłę roboczą.

Jednak mniejsze firmy i firmy startujące mogą nie mieć budżetu, aby konsultować się z firmami projektowymi, jednak nie muszą się już w XXI wieku o to martwić, bowiem dzisiaj w sieci nie brakuje niezbędnych wskazówek dotyczących tego tematu. W tym celu najlepiej otworzyć wyszukiwarkę internetową i zapoznać się z poradami profesjonalistów w zakresie projektowania wnętrz biurowych gdzie często na swoich stronach i blogach dzielą się swoimi wskazówkami w sekcji komentarzy, aby każda firma miała szansę uzyskać bardziej przyjemne i bardziej produktywne środowisko pracy.

Czasem jedna mała ozdoba – może wnieść naprawdę dużo dobrego, a teraz gdy wiesz już iż nie musisz sięgać wyłącznie do własnej kieszeni jako właściciel firmy by coś z tym zrobić – tym bardziej wydaje się to mieć sens.

Zobacz również na ofertę na Meble ogrodowe Warszawa w sklepie designerskim houseandmore.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com