Przy składaniu zeznań podatkowych za miniony rok warto zadbać o to, by rozliczyć sobie wszystkie przysługujące nam ulgi podatkowe. Wiele osób doskonale wie, że można sobie odliczyć chociażby ulge na dziecko, tymczasem jest wiele innych mniej popularnych ulg, dzięki którym można znacznie obniżyć należny podatek. Jedną z nich jest ulga internetowa.
Zasady korzystania z ulgi internetowej są ściśle określone i z roku na rok sa nieco modyfikowane, dlatego warto być w tym temacie na bieżąco, aby po złożeniu zeznania podatkowego nie trzeba było dokonywać później żadnych korekt czy poprawek. Przede wszystkim, warto wiedzieć, że ulgę internetową każdy podatnik może odliczyć sobie tylko raz i to w dwóch następujących po sobie latach. Jeśli więc w zeszłym roku odliczyliśmy sobie tę ulgę lub nigdy tego nie robiliśmy, możemy zrobić to także w tym roku.
Jeśli natomiast ulgę odliczaliśmy dwa lata temu lub wcześniej, a w ubiegłym roku zapomnieliśmy o niej, w tym roku nie będzie ona już przysługiwała. W skali roku można ubiegać się maksymalnie o zwrot 760 zł. Jeśli więc na internet wydaliśmy więcej, zwrot otrzymamy tylko do tej kwoty, która jest przewidziana przepisami.
Jaki internet można sobie odliczyć?
Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że możemy sobie odliczyć wydatki na internet domowy, czyli taki, który służy nam w czasie wolnym. Odliczamy więc między innymi wydatki na rachunki za usługi internetowe, na internet mobilny, a także na ten internet, który mamy w pakiecie z innymi usługami. Wtedy jednak trzeba wyszczególnić, która oplata dotyczy stricte internetu, nie można sobie odliczyć całego pakietu na przykład za internet, telefon i telewizję cyfrową w jednym.
(infografika pochodzi ze strony https://www.zaplo.pl/blog/jak-odliczyc-internet-od-podatku/ – na stronie uzyskasz więcej informacji na temat odliczeń internetu od podatku)
Pamiętajmy również, że możemy sobie odliczyć tylko udokumentowane wydatki, czyli takie, na które mamy faktury lub rachunki imienne z naszym imieniem i nazwiskiem. Jeśli internet jest na innego domownika, nie można sobie go odliczyć. Czyli jeśli internet jest na męża i to on według faktur płaci rachunki, żona nie może sobie go odliczyć w swoim zeznaniu podatkowym.
Bezproblemowe odliczanie ulgi
Odliczenie ulgi internetowej jest szybkie, proste i praktycznie bezproblemowe, szczególnie jeśli korzystamy z internetowych formularzy i programów do rozliczania PIT-ów. Najczęściej takie programy same dokładnie podają użytkownikowi, co i gdzie ma wypełnić, dzięki czemu szybko wykona całe zadanie, a program policzy za niego wszystkie ulgi i zwroty. W ten sposób nie trzeba się obawiać, że coś źle policzymy i nasze zeznanie podatkowe wróci d poprawi.
Ulgę na internet, choć nie jest zbyt wysoka, zdecydowanie warto odliczyć. Wiele osób nie korzysta z różnych ulg, bo po prostu nie mają pojęcia o ich istnieniu. Tymczasem warto korzystać ze wszystkich możliwości, które pozwolą choćby na częściowy zwrot podatku. Dzięki temu będziemy mieć dodatkowy zastrzyk gotówki, której nie trzeba będzie oddać skarbówce. Warto o tym pamiętać, gdy siadamy do rozliczenia zeznania podatkowego.