Kiedy bank nie udzieli Ci kredytu konsolidacyjnego – rozważamy najpopularniejsze przypadki

Kredyty konsolidacyjne są obecnie bardzo popularne wśród klientów indywidualnych i firmowych. Nic w tym dziwnego, są prawdziwym lekarstwem na nadmierne zobowiązania kredytowe. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze kredyt konsolidacyjny będzie dostępnym rozwiązaniem. Podobnie, jak inne produkty bankowe, także kredyty konsolidacyjne są obwarowane wieloma warunkami.

W dzisiejszych czasach większość produktów kredytowych i pożyczkowych jest bardzo łatwo dostępna, także dla osób, które nie mają stabilnej sytuacji finansowej. Wiele osób zadłuża się ponad miarę, bierze kredyty, pożyczki, robi zakupy na raty. Choć pojedyncza rata zwykle nie wydaje się zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu, ich nadmiar może być już sporym problemem. Wiele osób szuka więc ratunku w kredytach konsolidacyjnych, które łączą kilka lub kilkanaście rat w jedną. Warto jednak mieć świadomość, że kredyt konsolidacyjny nie jest produktem dostępnym dla każdego.

Nie czekaj, aż zobowiązania się przeterminują

Kredyty konsolidacyjne dostępne są dla osób, które mają pozytywną historie kredytową i nie widnieją w żadnych rejestrach dłużników. O konsolidację warto więc starać się już wtedy, gdy widzimy, że nadmiar rat jest dla nas zbyt sporym obciążeniem. Jeśli nie dopilnujemy tych terminów i wpadniemy w tak duże kłopoty finansowe, że umowy kredytów czy pożyczek będą wypowiedziane, może się okazać, że na kredyt konsolidacyjny będzie już za późno. Banki nie udzielają bowiem kredytów osobom, które nieterminowo regulują swoje płatności lub figurują w rejestrach dłużników. W takiej sytuacji trzeba będzie szukać innych możliwości wyjścia z finansowej zapaści. Dobra opcją jest skorzystanie z usług niezależnego doradcy finansowego, który oceni stan naszych finansów i poziom zadłużenia i spróbuje znaleźć rozwiązania na wyjście z trudnej sytuacji. Warto z takiego rozwiązania skorzystać, jeśli na własną rękę nie jesteśmy w stanie znaleźć żadnego konkretnego wyjścia z długów.

Trzeba mieć źródło dochodów

Aby skonsolidować kilka lub kilkanaście rat w jedną całość, trzeba zawnioskować o kredyt konsolidacyjny, który pod względem formalności nie różni się za bardzo od innych bankowych produktów kredytowych. Przede wszystkim, trzeba mieć zdolność kredytową, czyli mieć stale źródło zarobków. Bank musi bowiem mieć pewność, że kredytobiorca będzie miał środki do terminowego regulowania swoich zobowiązań. Jeśli wzięliśmy sporo pożyczek na dowód, które nie wymagają źródła dochodów, trudno będzie je skonsolidować, gdy nie mamy pracy i stabilnego przypływu gotówki. Osoby bezrobotne raczej kredytu konsolidacyjnego w banku nie dostaną. Jedyną opcją jest znalezienie dobrego współkredytobiorcy ze stabilnym źródłem dochodu. O to nie jest jednak łatwo, nawet, jeśli szukamy wśród najbliższej rodziny czy przyjaciół.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com