Wskazówki dla przyszłych geologów – od ekspertów

Prace terenowe będą stanowić istotną część Twoich studiów geologicznych, ponieważ zapewniają niezbędne doświadczenie praktyczne, aby uzupełnić to, czego uczysz się w klasie. Możesz znaleźć możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego zarówno w kraju, jak i za granicą, a niektóre kursy oferują roczny program praktyk w wybranym miejscu na świecie. Wykorzystaj to jako okazję do poszerzenia swojego zestawu umiejętności i stworzenia przydatnej sieci kontaktów.

Niektórzy absolwenci decydują się podnieść swoje kwalifikacje i umiejętności, wykonując płatną lub wolontariacką pracę na krótkoterminowych projektach środowiskowych, w Polsce lub za granicą. Czas spędzony na zdobywaniu doświadczenia zawodowego lub pracy w ten sposób może pomóc ci w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłej kariery zawodowej, a przy okazji znajdziesz motywację, gdy zastosujesz swoją wiedzę, aby rozwiązać problemy w innym kontekście.

Wyszukaj miejsca docelowe i dowiedz się więcej o doświadczeniach zawodowych i stażach, które już w tym momencie pozwolą Ci wykonywać badania geotechniczne pod grunt.

Typowi pracodawcy

Wielu absolwentów geologii podejmuje zawody bezpośrednio związane z ich stopniem. Do popularnych ról należą badania i produkcja, zaopatrzenie w wodę, inżynieria środowiska i badania geologiczne. Inne obszary obejmują planowanie środowiskowe, hydrogeologię i kontrolę zanieczyszczeń.

Geolodzy znajdują często zatrudnienie w takich obszarach jak:

 • sektor gazowy i naftowy

 • przemysł wód podziemnych

 • konsultacje środowiskowe

 • firmy inżynieryjne i budowlane

Inni pracodawcy to: agencje ochrony środowiska, władze lokalne, muzea i organizacje rządowe. Praca za granicą w krajach takich jak Australia, Nowa Zelandia i Kanada może być dużym plusem względem rozwijających się perspektyw dla kariery w geologii. Niektórzy doświadczeni profesjonaliści mogą również zostać samozatrudnionymi konsultantami.

Znajdź informacje na temat pracodawców w zakresie energii i mediów, inżynierii i produkcji, środowiska i rolnictwa oraz innych sektorów zatrudnienia. Sporo na ten temat możesz poczytać tutaj: http://www.interra-geologia.pl/

Umiejętności ważne dla Twojego CV

Będziesz rozwijać specyficzną wiedzę z zakresu geologii, związaną z twoim programem studiów i wyborem modułów. Praktyczna praca w terenie, którą przeprowadzasz w ramach swojego wykształcenia, zapewnia wiedzę w zakresie badań terenowych i laboratoryjnych.

Ważne umiejętności dla każdego geologa to:

 • umiejętności obserwacji, zbierania danych, analizy i interpretacji

 • umiejętność przygotowania, przetwarzania i prezentacji danych

 • możliwość przetwarzania informacji w wielu różnych mediach, np. tekstowy, numeryczny, ustny, graficzny

 • umiejętność komunikacji pisemnej i werbalnej

 • umiejętność pisania raportów

 • umiejętności rozwiązywania problemów i myślenia lateralnego

 • motywacja i odporność

 • umiejętności pracy zespołowej i umiejętność pracy z własnej inicjatywy.

Niewielka liczba studentów kontynuuje naukę doktorancką. Studiując na poziomie podyplomowym, rozwiniesz swoją specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności badawcze i komunikacyjne.

[TB]

One Comment on “Wskazówki dla przyszłych geologów – od ekspertów”

 1. Myślę, że absolwenci idealnie odnaleźliby się w tego typu projektach http://vitaarbor.pl/. Kwestie dendrologii czy kompensacji przyrodniczej są dość pokrewnymi tematami. Z pewnością w pracach związanych z ochroną środowiska pomogły by umiejętności każdego geologa 😊

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com