Prace terenowe będą stanowić istotną część Twoich studiów geologicznych, ponieważ zapewniają niezbędne doświadczenie praktyczne, aby uzupełnić to, czego uczysz się w klasie. Możesz znaleźć możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego zarówno w kraju, jak i za granicą, a niektóre kursy oferują roczny program praktyk w wybranym miejscu na świecie. Wykorzystaj to jako okazję do poszerzenia swojego zestawu umiejętności i stworzenia przydatnej sieci kontaktów.
Niektórzy absolwenci decydują się podnieść swoje kwalifikacje i umiejętności, wykonując płatną lub wolontariacką pracę na krótkoterminowych projektach środowiskowych, w Polsce lub za granicą. Czas spędzony na zdobywaniu doświadczenia zawodowego lub pracy w ten sposób może pomóc ci w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłej kariery zawodowej, a przy okazji znajdziesz motywację, gdy zastosujesz swoją wiedzę, aby rozwiązać problemy w innym kontekście.
Wyszukaj miejsca docelowe i dowiedz się więcej o doświadczeniach zawodowych i stażach, które już w tym momencie pozwolą Ci wykonywać badania geotechniczne pod grunt.
Typowi pracodawcy
Wielu absolwentów geologii podejmuje zawody bezpośrednio związane z ich stopniem. Do popularnych ról należą badania i produkcja, zaopatrzenie w wodę, inżynieria środowiska i badania geologiczne. Inne obszary obejmują planowanie środowiskowe, hydrogeologię i kontrolę zanieczyszczeń.
Geolodzy znajdują często zatrudnienie w takich obszarach jak:
-
sektor gazowy i naftowy
-
przemysł wód podziemnych
-
konsultacje środowiskowe
-
firmy inżynieryjne i budowlane
Inni pracodawcy to: agencje ochrony środowiska, władze lokalne, muzea i organizacje rządowe. Praca za granicą w krajach takich jak Australia, Nowa Zelandia i Kanada może być dużym plusem względem rozwijających się perspektyw dla kariery w geologii. Niektórzy doświadczeni profesjonaliści mogą również zostać samozatrudnionymi konsultantami.
Znajdź informacje na temat pracodawców w zakresie energii i mediów, inżynierii i produkcji, środowiska i rolnictwa oraz innych sektorów zatrudnienia. Sporo na ten temat możesz poczytać tutaj: http://www.interra-geologia.pl/
Umiejętności ważne dla Twojego CV
Będziesz rozwijać specyficzną wiedzę z zakresu geologii, związaną z twoim programem studiów i wyborem modułów. Praktyczna praca w terenie, którą przeprowadzasz w ramach swojego wykształcenia, zapewnia wiedzę w zakresie badań terenowych i laboratoryjnych.
Ważne umiejętności dla każdego geologa to:
-
umiejętności obserwacji, zbierania danych, analizy i interpretacji
-
umiejętność przygotowania, przetwarzania i prezentacji danych
-
możliwość przetwarzania informacji w wielu różnych mediach, np. tekstowy, numeryczny, ustny, graficzny
-
umiejętność komunikacji pisemnej i werbalnej
-
umiejętność pisania raportów
-
umiejętności rozwiązywania problemów i myślenia lateralnego
-
motywacja i odporność
-
umiejętności pracy zespołowej i umiejętność pracy z własnej inicjatywy.
Niewielka liczba studentów kontynuuje naukę doktorancką. Studiując na poziomie podyplomowym, rozwiniesz swoją specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności badawcze i komunikacyjne.
[TB]
Myślę, że absolwenci idealnie odnaleźliby się w tego typu projektach http://vitaarbor.pl/. Kwestie dendrologii czy kompensacji przyrodniczej są dość pokrewnymi tematami. Z pewnością w pracach związanych z ochroną środowiska pomogły by umiejętności każdego geologa 😊