Kariera w marketingu – jak osiągnąć sukces?

Dobry marketingowiec jest dziś na wagę złota i nie musi narzekać na brak propozycji zawodowych. Firmy doceniają osoby pracujące w marketingu, gdyż zdają sobie sprawę, że ich praca ma przełożenie na pozytywny PR i atrakcyjny wizerunek marki. A to najlepszy sposób na zdobywanie nowych klientów i budowanie pozycji na rynku.

Choć praca w marketingu to opłacalne, a przy tym bardzo ciekawe zajęcie, nie każda osoba pracująca w tego rodzaju dziale jest marketingowcem z krwi i kości. Aby zostać prawdziwym profesjonalistą, trzeba mieć nie tylko wykształcenie, ale również doświadczenie oraz sporo cech osobowości, takich jak pomysłowość, kreatywność, otwarty umysł, niezamykanie się w schematach i dążenie do ciągłego rozwoju. Kariera w marketingu udaje się tylko tym osobom, które nigdy nie osiadają na laurach i zawsze są gotowe do rozwijania swoich umiejętności.

Aby zrobić karierę w marketingu warto zacząć naukę od podstaw i od praktycznej strony. Zamiast inwestować w stosy książek czy skryptów na temat reklamy i promocji, warto poszukać miejsca, w którym można nauczyć się tego w praktyce. Im wcześniej zaczniemy naukę, tym lepiej. Sprawdzą się tutaj praktyki realizowane już w czasie studiów – warto nawiązać kontakt z jakąś agencją reklamową, która poszukuje stażysty. To doskonałe miejsce na stawianie pierwszy kroków w reklamie i marketingu. To także możliwość poznania aktualnych trendów w branży oraz nowych sposobów reklamy i promocji. Okazuje się bowiem, że marketing jest tą dziedziną, której trudno nauczyć się z książek – nawet najnowsze i świeżo wydane książki mogą być już nieaktualne, gdyż marketing zmienia się nawet z miesiąca na miesiąc. Często strategie, które jeszcze rok temu były sprawdzone i aktualne, obecnie mogą być niewystarczające lub zupełnie chybione.

Każdy marketingowiec, zarówno początkujący, jak i doświadczony specjalista, powinien nieustannie śledzić nowe trendy w branży i być z nimi na bieżąco. Aktualnie w strategiach marketingowych dużą rolę odgrywa reklama w sieci oraz reklama mobilna. Te branże rozwijają się obecnie najszybciej i nieustannie pojawiają się w nich nowe formy komunikacji i promocji. Trzeba być z nimi na bieżąco, gdyż nawet kilka tygodni poza branżą może spowodować spore luki w wiedzy o aktualnych trendach.

Sprawdzone formy reklamy w mediach wirtualnych mogą okazać się zupełnie nieskuteczne – w dzisiejszych czasach niemal każdy korzysta z AdBlocka, jest więc w stanie szybko zablokować sobie wszystkie wyskakujące okienka reklamowe. Reklama mobilna i internetowa musi więc być o wiele mniej nachalna, wykorzystująca chociażby story telling czy reklamę natywną. Klienci lubią reklamę podaną nie wprost, gdyż często nie zauważają, że to, co czytają jest formą skutecznego przekazu reklamowego. Dobry marketingowiec musi zdawać sobie z tego sprawę, a jednocześnie umieć dopasować formy reklamy do branży w której pracuje i jej specyfiki. Nie ma jednej, skutecznej formy reklamy, która tak samo dobrze radziłaby sobie w każdej branży.

Przeczytaj również:
profesjonalne wsparcie sprzedaży dla Twojej firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com