Czym się kierować przy wyborze karniszy?

Wchodząc do jakiegokolwiek pomieszczenia, zawsze najpierw zauważamy największe lub najbardziej wyraziste meble. Dlatego bardzo ważne jest to, by odpowiednio zrównoważyć proporcje oraz kolory tkanin i ścian. Dopiero po chwili zauważamy inne szczegóły jak na przykład karnisz. Właśnie te drobiazgi decydują o tym, jak postrzegamy dane wnętrze. Dopasowane elementy dekoracyjne sprawiają, że czujemy się przyjemnie i komfortowo. Dlatego należy pamiętać o paru aspektach, dzięki którym wybierzemy odpowiednie karnisze.

Spójny wygląd

Jednym z aspektów, na które należałoby zwrócić uwagę, jest to, by były spójne z wyglądem danego pomieszczenia. Dzięki temu nie zostanie zachwiana główna koncepcja. Warto także pamiętać o tym, by dopasować kolor oraz styl karnisza do innych elementów dekoracyjnych. Dobrym pomysłem będzie kierowanie się wyglądem lampy lub uchwytów szafek. Te elementy pozwolą nam na zadecydowanie, czy karnisze powinny być nowoczesne, czy też może lepszy będzie tradycyjny styl. Dodatkowym atutem, który podkreśli spójność wnętrza, będą drobne dekoracje lub jego wykończenie, które znajdują się również na innych elementach wyposażenia pokoju. Dzięki temu każdy odniesie wrażenie, że pomieszczenie zostało urządzone z rozmysłem i dużym poczuciem estetyki.

Odpowiedni rodzaj

Obecnie można znaleźć naprawdę różne karnisze. Dzięki temu z łatwością dopasowują się do stylu danego pomieszczenia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jakie rodzaje są najchętniej wybierane.

  • Metalowe – od pewnego czasu należą do najpopularniejszego rodzaju. Sprawdzą się idealnie w nowoczesnych wnętrzach.
  • Drewniane – również należą do rodzaju, który jest bardzo chętnie wybierany. Będą dobrym rozwiązaniem w przypadku klasycznych bądź rustykalnych wnętrz.
  • Szyny sufitowe – najczęściej są stosowane wtedy, gdy nie można ich tradycyjnie.
  • Mini-karnisze – są montowane w połowie okna. To opcja bardzo chętnie wybierana do kuchni.

Wielkość okna

Trzeba przyznać, że podczas wybierania karniszy, nie można kierować się tylko wyglądem. Bardzo ważne jest również to, by pamiętać o praktycznej stronie. Jednym z najważniejszych aspektów jest odpowiednia wielkość. Oczywiście w tym przypadku niezwykle istotne są wymiary okna. Warto pamiętać o tym, że karnisze powinny być większe od otworu okiennego o około 40 cm. Poza tym powinny być zamontowane minimum 5 cm nad oknem.

Poza tym należałoby zwrócić uwagę na to, by firana nie opierała się o grzejnik bądź parapet. Dlatego tak ważne są wsporniki, na których są zamontowane.

Rodzaj firany

Podczas wyboru warto także kierować się tym, jakie firany lub zasłony mamy. Chodzi tu oczywiście o sposób, dzięki któremu można je zamontować do karnisza. W przypadku tradycyjnych modeli firan konieczne będą kółka z żabkami. Jednak niektóre zasłony są zaopatrzone np. w taśmy marszczące oraz tzw. Tunel, w który wsuwa się karnisz. W innych przypadkach firany można zakładać dzięki szelkom lub specjalnych metalowym otworom w kształcę koła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com