Ulotki są od lat ważnym elementem kampanii marketingowej. Dzięki nim można przedstawić ofertę konkretnego produktu lub całego sklepu, a także zakres realizowanych usług. Papierowe ulotki są niedrogie, dlatego na ich druk może pozwolić sobie nawet początkujący przedsiębiorca. Zanim zgłosi się do drukarni powinien jednak przygotować projekt ulotki. Jak go wykonać?
1. Jak zaprojektować ulotkę samodzielnie?
2. Zaprojektuj ulotkę z pomocą grafika
Jak zrobić ulotkę? Przede wszystkim powinno się przygotować jej projekt. Na jego podstawie drukuje się wybraną liczbę kopii, które następnie można rozdać przechodniom, dołączyć do zakupów lub wykorzystać w innej kampanii promocyjnej. Co powinno znaleźć się w projekcie profesjonalnej ulotki?
Jak zaprojektować ulotkę samodzielnie?
Ulotki projektuje się w formie wektorowej. Jest to typ grafiki przystosowanej do druku. Grafikę wektorową tworzy się w programach takich jak Adobe Illustrator lub Canva. Do tworzenia ulotek można wykorzystać różne formy graficzne umieszczane obok treści, jednak – jak powszechnie wiadomo – rozmiar ulotki ogranicza ilość tekstu i zdjęć, które mieszczą się na papierze. Z tego względu powinno się wybrać odpowiedni szablon treści, by ulotka była przejrzysta i czytelna.
Samodzielne projektowanie ulotek jest proste, jeżeli zna się podstawy obsługi programów graficznych. Aby osiągnąć zamierzony efekt, ważna jest jednak nie tylko znajomość zagadnień technicznych. Może je przedstawić Akademia Firmy. Istotne jest jednoczesne wyczucie rynku i potrzeb grupy docelowej oraz umiejętność tworzenia atrakcyjnych treści sprzedażowych. Bez wiedzy z tego zakresu ulotka może zawierać wszystkie ważne informacje, jednak jej rozdawanie przyniesie niewielkie rezultaty, gdyż atrakcyjność broszury pozostanie niewielka.
Zaprojektuj ulotkę z pomocą grafika
Jeśli przedsiębiorca ma za mało czasu, by samodzielnie przygotować ulotkę lub brakuje mu wiedzy, jak to zrobić, może skorzystać z pomocy grafika. Udzielając grafikowi wskazówek dotyczących treści i estetyki gotowego projektu, bez trudu przygotowuje się dokładnie taki projekt, jakiego się oczekuje. Grafik dba nie tylko o stronę wizualną. Pilnuje również, by wszystkie elementy graficzne były wykonane w wysokiej rozdzielczości oraz dobiera odpowiednią jakość papieru. Dodatkowo tworzy spady w ulotce, które ułatwiają druk materiałów reklamowych bez ucinania treści na bokach. Grafik może również sprawdzić wykonany samodzielnie projekt pod kątem poprawności technicznej, by uniknąć błędów w druku.