System dla sygnalistów – jakie oprogramowanie warto wybrać

System dla sygnalistów to profesjonalne oprogramowanie informatyczne, które powinna posiadać każda firma dbająca zarówno o swój wizerunek, jak i pragnąca zapewnić wszystkim swoim pracownikom przyjazne, bezpieczne środowisko pracy. Wybrany system powinien spełniać wymagania prawne, gwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa przekazywanych za jego pośrednictwem danych oraz być narzędziem prostym i intuicyjnym w obsłudze. Obecnie na rynku jest dostępnych sporo systemów whistleblowingowych. Jak spośród nich wybrać najlepsze narzędzie, które w pełni spełni pokładane w nim nadzieje?

Czym jest system dla sygnalistów? Dlaczego warto go wdrożyć?

System dla sygnalistów to profesjonalne narzędzie informatyczne, które zostało stworzone w oparciu o wymogi unijnej Dyrektywy o Sygnalistach. Jego głównym zadaniem jest stworzenie kanału komunikacji na linii sygnalista-firma oraz umożliwienie szybkiego i bezpiecznego przekazywania informacji na temat wszelkich problemów w funkcjonowaniu organizacji.

System dla sygnalistów, zgodnie w wytycznymi prawnymi, powinien zostać uruchomiony we wszystkich firmach, które zatrudniają w swoich szeregach powyżej 50 pracowników. Wdrożenie wysokiej jakości, nowoczesnego i spełniającego wymogi prawne systemu dla sygnalistów jest w stanie znacząco usprawnić funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa oraz stworzyć bezpieczne, otwarte na potrzeby pracowników środowisko pracy.

Nie wystarczy jednak wybrać jakikolwiek system whistleblowingowy dostępny na rynku – oprogramowanie to musi bowiem spełniać konkretne wymagania, aby korzystanie z niego przyniosło organizacji oraz jej pracownikom oczekiwane korzyści. Inwestycja w odpowiednie narzędzie informatyczne jest jednak o tyle trudna, że obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele narzędzi tego typu.

Jakie cechy powinien posiadać warty uwagi system dla sygnalistów?

Warty wdrożenia system dla sygnalistów musi gwarantować pełną anonimowość osobom zgłaszającym nieprawidłowości. W praktyce, oprogramowanie to powinno działać w taki sposób, aby sygnalista nie mógł zostać zidentyfikowany, co gwarantuje mu pełną ochronę w firmie oraz pozwala uniknąć negatywnych następstw, które do tej pory bardzo często wiązały się z komunikowaniem „wyżej” problemów w funkcjonowaniu organizacji.

Kolejną, bardzo ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę wybierając system dla sygnalistów, jest bezpieczeństwo przechowywanych w nim danych. Odpowiednio zabezpieczona powinna być zarówno sama transmisja danych, jak i sposób ich przetwarzania. Bardzo istotna jest również należyta ochrona dostępu do aplikacji, dzięki której wgląd we wrażliwe dane i informację będą miały jedynie ściśle określone, uprawnione do tego osoby.

Najlepsze, aktualnie dostępne na rynku systemy dla sygnalistów korzystają w tym zakresie z takich zabezpieczeń, jak m. in. szyfrowanie danych specjalnymi algorytmami oraz szyfrowanie ich transmisji za pomocą protokołów bezpieczeństwa. Wszystkie zgromadzone w systemie dane są natomiast przechowywane w chmurze renomowanych dostawców, którzy są w stanie zapewnić znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa danych niż prywatne serwery firmowe.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com