Jak uprawiać warzywa w tunelach foliowych?

Uprawianie warzyw w tunelach foliowych cieszy się coraz większym zainteresowaniem i to z kilku powodów. Konstrukcja doskonale chroni rośliny przed zmienną pogodą – m.in. silnym wiatrem, deszczem czy mrozem – oraz przyspiesza wegetację roślin. Jakie jeszcze zalety ma uprawa w tunelach foliowych? Jakie rodzaje tuneli można znaleźć na rynku? Więcej informacji w tym temacie znajduje się w dalszej części wpisu.

Zalety upraw w tunelach foliowych

Tunele foliowe – tak samo jak szklarnie ogrodowe – stwarzają hodowcom większe możliwości. Ich przewaga nad uprawą w gruncie przejawia się przede wszystkim w długości sezonu wegetacyjnego, tunele potrafią wydłużyć ten okres o co najmniej 6-8 tygodni. Dzięki temu rozwiązaniu łatwiejsza jest też uprawa warzyw ciepłolubnych, takich jak papryka, cukinia lub rośliny strączkowe.

To jednak nie wszystkie zalety tuneli foliowych. Co jeszcze przemawia za tą konstrukcją?

  • Uprawa warzyw i owoców jest szybsza, warunki stworzone w tunelu przyspieszają proces rozwoju i wzrostu roślin – od kiełkowania aż po moment wykształcenia się owoców.
  • Konstrukcja chroni rośliny przed zmienną temperaturą, która ma miejsce w Polsce. Dzięki temu można stworzyć warzywom idealne warunki i na przykład ochronić je przed wiosennymi przymrozkami.
  • Bloki foliowe chronią też uprawy przed zmianami pogodowymi, na przykład przed silnym wiatrem, opadami deszczu lub gradu.
  • Dzięki temu rozwiązaniu można lepiej kontrolować czynniki wpływające na rozwój roślin. Wymienić tutaj należy choćby cieniowanie czy wietrzenie.

Rodzaje tuneli foliowych

Na rynku można spotkać różne rodzaje tuneli foliowych. AGRO-SUR, producent tuneli foliowych, oferuje trzy modele tych konstrukcji:

Tunele wolnostojące całoroczne

Idealne rozwiązanie, jeśli naszym celem jest intensywna uprawa warzyw oraz kwiatów. Tego typu konstrukcje przeznaczone są też do produkcji szkółkarskiej oraz celów magazynowych.

Tunele wolnostojące całoroczne, które znajdują się w ofercie AGRO-SUR, pokryte są podwójną pompowaną folią. Konstrukcja wyposażona jest w poduszkę powietrzną, która pozwala uzyskać wysoką termoizolację, co przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania. Ponadto system pomp sterowanych czasowo pozwala zoptymalizować zużycie energii oraz podwyższa bezpieczeństwo całego tunelu.

Tunele zblokowane

Zastosowanie tuneli zblokowanych jest identyczne jak w przypadku całorocznych tuneli wolnostojących. Te konstrukcje również przeznaczone są do intensywnej uprawy warzyw oraz kwiatów, produkcji szkółkarskiej oraz celów magazynowych.

Podobieństwa między tymi dwoma modelami widać nie tylko w przeznaczeniu, ale również w budowie. Tunele zblokowane również okrywane są podwójną pompowaną folią, a uzyskanie poduszki powietrznej pozwala otrzymać wysoką termoizolację. To bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie.

Tunele foliowe szerokonawowe

To najbardziej uniwersalne modele, najczęściej wykorzystywane są do produkcji szkółkarskiej. Ponieważ zwykle nie są ogrzewane w okresie zimowym, służą do upraw wczesnowiosennych. Tunele foliowe szerokonawowe mają wiele atutów – najważniejsze z nich to duża kubatura, brak wewnętrznych barier komunikacyjnych (słupów), co pozwala maksymalnie zagospodarować całą powierzchnię tunelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com