W jakim celu maluje się rurociągi?

Rurociąg to budowla liniowa, która jest wykorzystywana do przesyłania płynów i mieszanin. Jest ona najczęściej umieszczana głęboko w ziemi a nawet na dnie mórz. Niestety, jest przez to narażona na szkodliwe działanie korozji, co może znacząco wpłynąć na ich żywotność a także na bezpieczeństwo i działanie całego systemu wodno-kanalizacyjnego. W wyniku korozji mogą pojawić się pęknięcia i szczeliny, prowadzące w efekcie do nieszczelności rur i niebezpiecznych wycieków. Ze względu na położenie rurociągów, przeprowadzenie prac naprawczych może być mocno utrudnione. Jednym ze sposobów, pozwalających nie dopuścić do korozji, jest malowanie rurociągów. W jaki sposób należy przeprowadzić malowanie przemysłowe rur?

Profesjonalne malowanie rur

Rurociągi umieszczane są zazwyczaj w środowisku o bardzo dużej wilgotności i w agresywnej atmosferze, a to sprawia, że są narażone na działanie korozji. Aby zapobiec jej szkodliwemu działaniu, należy zabezpieczyć wewnętrzną powierzchnię rury np. poprzez nałożenie specjalistycznych powłok malarskich.  Warto w tym przypadku korzystać z usług profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w zabezpieczaniu powierzchni rurociągów przed powstawaniem rdzy. Powłoki malarskie na rury, nakładane przez firmę DEGA-PLUS to nie tylko ochrona przed korozją, ale również większa wytrzymałość i trwałość rurociągu a także zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi i ścieraniem. Profesjonalne malowanie rur zmniejsza zatem ryzyko powstania jakichkolwiek nieszczelności rurociągu.

Inne sposoby zapobiegania korozji rurociągów

Firmy specjalizujące się w izolacjach antykorozyjnych, oprócz malowania wewnętrznych powierzchni rur czarnych i izolowanych oraz aplikowania powłok zewnętrznych, stosują również preparaty antykorozyjne na bazie rozpuszczalnika. Jest to metoda możliwa do zastosowania w większości przypadków rurociągów.

Niezależnie od wybranej metody pokrycia antykorozyjnego należy pamiętać, że aby powłoka była solidna i trwała, wszelkie działania muszą być poprzedzone dokładnym oczyszczeniem powierzchni rur i konstrukcji nośnej, np. za pomocą piaskowania.

Typy powłok antykorozyjnych

Chcąc zabezpieczyć rurociąg przed korozją, warto skontaktować się z firmą działającą na rynku izolacji antykorozyjnych. Nie ma bowiem jednej uniwersalnej powłoki i tylko specjalista może podjąć właściwą decyzję o wyborze metody zabezpieczenia rury, w oparciu o to, z jakimi wnętrzami ma do czynienia. Musi on wziąć pod uwagę czynniki takie jak przeznaczenie rurociągu, jego stopień narażenia na wilgoć i kontakt z wodą i inne nieprzyjazne czynniki atmosferyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com