Układy centralnego smarowania wydłużają żywotność urządzeń, w których są zamontowane. Wyraźnie wpływa to na obniżenie kosztów związanych z eksploatacją i serwisem, np. turbin wiatrowych. Warto jednak zauważyć, że sam układ centralnego smarowania także wymaga konserwacji. Jest to bardzo istotne, ponieważ systematyczny serwis jest podstawą bezawaryjnej pracy maszyny. Brak działań w tym obszarze skutkuje awariami i przestojami, które mogą generować koszty. W związku z tym warto przyjrzeć się metodą serwisowania układów centralnego smarowania.
Systematyczny przegląd układu centralnego smarowania
Okresowy serwis obejmuje przede wszystkim sprawdzenie, czy we wszystkich punktach smarowania podawana jest odpowiednia ilość smaru. Weryfikuje się także szczelność połączeń przewodów i rozdzielaczy. Ponadto należy zadbać o pielęgnację środka smarnego, komory olejowe i filtry, które powinny być wyczyszczone i umyte. Serwisant powinien pamiętać także o wymianę regulatorów poziomu oleju. Jeżeli firma nie zadba o systematyczną inspekcję, to mogą pojawić się usterki i przestoje w pracy. Wówczas niezbędna będzie naprawa centralnego smarowania, dzięki której urządzenie wróci do pełni sprawności.
Systematyczny przegląd układu centralnego smarowania obejmuje także:
- wymianę filtrów i manometrów;
- drobne naprawy układów olejowych;
- wymianę smarów i czyszczenie łożysk;
- wymianę smarowniczek i zaworów zabezpieczających;
- odpowietrzenie układu.
Należyta troska o urządzenie sprawi, że naprawa centralnego smarowania nie będzie konieczna, a system będzie przez długi czas sprawny. Dzięki temu można ograniczyć koszty eksploatacyjne i zminimalizować ryzyko przestojów.
Serwis progresywnych układów smarowania
Po umieszczeniu rozdzielacza z sygnalizacją ruchu tłoczka na końcu linii smarowniczej i ostatniej sekcji tłoczącej można sprawdzić, jak funkcjonuje cały system. Do tego celu używa się także diodowej sygnalizacji optycznej lub trzpienia wskaźnikowego. Na podstawie analizy można określić, jak zachowuje się cały układ pracy, a także czy smarowanie odbywa się poprawnie.
Zdarza się, że w momencie zacięcia jednego z rozdzielaczy lub niedrożności przewodu pompa centralnego smarowania przejdzie na tryb awaryjny. W takich sytuacjach przydaje się rozdzielacz wyposażony w elektroniczny czujnik ruchu tłoczka. Jest on podłączony do układu sterowania, a dzięki temu dostarcza informacje na temat parametrów pracy całego układu. Dzięki temu technik może w porę zareagować i wyeliminować potencjalne usterki, które będą negatywnie wpływały na działanie pompy centralnego smarowania i całego systemu.
Uzupełnianie środka smarnego w zbiornikach
Układ centralnego smarowania systematyczne podaje smar do punktów smarnych. W momencie, gdy zasoby zbiornika zbliżają się do końca, pojawia się konieczność jego uzupełnienia. Zadanie jest proste w przypadku, gdy środkiem smarnym jest olej. Nieco trudniejsze jest uzupełnienie pojemnika smarem. Napełnienie często odbywa się poprzez zdjęcie pokrywy zbiornika i ręcznym załadunku smarowidła. Używanie przy tym przypadkowych narzędzie stwarza zagrożenie wprowadzenia zanieczyszczeń do zbiornika i systemu. Dlatego dobrą praktyką jest zamontowanie w układzie centralnego smarowania automatycznej lub półautomatycznej instalacji do napełniania.
Do napełniania układów smarowania często stosuje się pompy beczkowe. Projektuje się je do bezpośredniego montażu na beczkach o pojemności 200 litrów. W celu zapewniania odpowiednich parametrów roboczych (ciśnienia i wydajności tłoczenia), należy rozważyć wybór pompy beczkowej z napędem pneumatycznym o dostosowanym przełożeniu.
W sytuacjach, gdzie trzeba przetłaczać smar na dłuższe odległości lub w niższych temperaturach, istotne jest odpowiednie dobranie przekroju przewodów. Przeważnie nie obejdzie się także bez wprowadzenia systemu podgrzewania rurociągu ze smarem i ogrzewania beczki. Zapewni to optymalne warunki do sprawnej dystrybucji smarowidła.
Pompy centralnego smarowania – konserwacja i serwis
Głównym zadaniem konserwacji i serwisu systemów centralnego smarowania jest zapewnienie jego skutecznego i bezawaryjnego działania. Celem technika jest napełnienie pompy czystym środkiem smarnym. Niektóre urządzenia mają zaawansowane systemy sygnalizujące, co ułatwia zarządzanie pracami serwisu i nie wymaga stałej uwagi.
Regularny monitoring dostarczania środka smarnego do wskazanych punktów oraz przegląd stanu przewodów zasilających zapewnia sprawne i ciągłe działanie systemu. Ewentualne uszkodzenia i usterki należy niezwłocznie wymienić.
Na efektywność systemu centralnego smarowania ma wpływ precyzyjne napełnianie zbiorników pomp. Należy go uzupełnić na poziomie do czterech centymetrów poniżej górnego wieczka. Najczęściej stosowane przez techników są środki smarne o konsystencji NLGI 2, które są pozbawione od zanieczyszczeń. Warto unikać przekraczania otworu zasysającego powietrze, co jest szczególnie istotne przy pompach pneumatycznych o dużej wydajności. Nieprzestrzeganie tych wytycznych może prowadzić do uszkodzenia zbiornika.
Serwis centralnego smarowania
Naprawa centralnego smarowania powinna bazować na oryginalnych częściach zamiennych. Jest to ważne np. w kontekście zachowania gwarancji. Wszelkie usterki dobrze jest zgłosić do profesjonalnego serwisu. Wówczas należy dokładnie opisać usterkę lub uszkodzenie, a uszkodzone elementy zabezpieczyć i dostarczyć wraz z notatką do punktu naprawy. Dzięki temu firma zyskuje pewność, że usterka zostanie usunięta lub część zostanie wymieniona na nową, co zapewni sprawne działanie układu centralnego smarowania.
– Narzędzia lean management – dlaczego warto z nich korzystać?