Wspólna waluta – czy warto?

Pomysł na wprowadzenie wspólnej waluty dla wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej pojawił się już w latach 60. ubiegłego wieku. Konkretny plan jej wprowadzenia wykrystalizował się jednak już w latach 70.

Początki wspólnej waluty

Początkowo wspólną europejską walutą było ECU. Nazwa była skrótem utworzonym od European Currency Unit, nawiązywała też do nazwy starej francuskiej monety – ecu. Euro zastąpiło ECU 1 stycznia 1999 roku. Początkowo było walutą wirtualną, służącą do płatności bezgotówkowych. Monety i banknoty zostały wprowadzone do obiegu dopiero z początkiem 2002 roku. Wspólną walutą posługuje się obecnie 19 z 28 krajów należących do Unii Europejskiej. Wspólna waluta daje wiele korzyści. Pozwala między innymi uniknąć kosztów związanych z wymianą walut czy wahania walut. Wszystkimi sprawami pieniężnymi państw Unii Europejskiej zajmuje się Europejski Bank Centralny. Wspólna waluta europejska daje korzyści także zwykłym obywatelom – dzięki temu łatwiej jest bowiem podróżować i dokonywać płatności w różnych krajach Europy czy robić zakupy zagraniczne drogą wirtualną.

Co z innymi krajami?

Na przyjęcie wspólnej waluty nie zdecydowało się jeszcze wiele krajów należących do Unii Europejskiej. Z jej przyjęcia zrezygnowały Dania i Wielka Brytania. Tego kroku, prócz Polski, nie podjęły jeszcze Czechy, Bułgaria, Chorwacja, Rumunia, Węgry i Szwecja. Wspólna waluta europejska, choć ma wielu zwolenników, to ma też wielu przeciwników. Eurosceptycy podkreślają przede wszystkim wysokie koszty adaptacji wspólnej waluty, koszty wymiany bankomatów i brak niezależności, którą daje własna waluta. Wszelkie zmiany zawsze napotykają na opór i budzą mnóstwo pytań i wątpliwości, ale wcześniej czy później są nieuniknione. Z pewnością tak będzie i w tym przypadku. Unia Europejska powstała pod koniec lat 50. ubiegłego wieku, wówczas jej głównym celem był wspólny rynek dla rolnictwa. Od tej pory wiele się zmieniło, a proces przemian trwa. Głównym celem Unii obecnie jest integracja gospodarcza i walutowa krajów do niej należących.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com