Jak można zdefiniować doradztwo kredytowe?

Zaciągnięcie kredytu to sprawa, którą w swoim życiu rozważała przynajmniej raz spora liczba osób, chcąc np. sfinansować swój wymarzony cel. Doradztwo kredytowe jest usługą, która pomaga ludziom właśnie w zaciągnięciu kredytu. Na czym dokładnie polega ta usługa? Ile kosztuje? Jak można doradztwo kredytowe szerzej zdefiniować? W tym artykule skupimy się na odpowiedzeniu na te pytania.

Doradztwo kredytowe można najłatwiej zdefiniować jako rodzaj usługi, który polega na udzieleniu wszelkiej, możliwej pomocy dla osób, które zainteresowane są wyborem danego kredytu. Przy czym nie ma w tym żadnego faworyzowania konkretnego produktu. Ogólniej rzecz ujmując, doradztwo kredytowe można również przedstawić jako jeden z rodzajów doradztwa finansowego.

Na czym polega doradztwo kredytowe?

Doradztwo kredytowe polega na tym, aby zarówno indywidualni, jak i biznesowi klienci otrzymali od tej usługi przydatną wiedzę na temat kredytów, dzięki czemu będą mogli wybrać taką opcję, która będzie w największym stopniu im odpowiadała. Za udzielanie usług w ramach doradztwa kredytowego odpowiadają wykształcone w tej dziedzinie osoby, których można określić mianem doradców finansowych. Proces korzystania z usług doradcy finansowego wygląda następująco:

  1. Klient zostaje przepytany przez eksperta na temat swojej sytuacji finansowej, zarobków oraz potrzeb, jakie posiada.
  2. Doradca finansowy wyliczy zdolność kredytową danej osoby na podstawie informacji, które otrzyma.
  3. Klient będzie mógł dowiedzieć się wszystkiego na temat interesującego go kredytu, dzięki czemu wybierze najbardziej go interesującą opcję.
  4. Doradca bankowy będzie mógł doradzić klientowi w kwestii rozwoju jego firmy, budowy nieruchomości itd., dopasowując ofertę do indywidualnych oczekiwań klienta.

Sytuacje, w których warto skorzystać z pomocy doradztwa kredytowego

Istnieją sytuacje, kiedy skorzystanie z pomocy doradztwa kredytowego jest wręcz wskazane. Do takich sytuacji można zaliczyć:

  • Brak odpowiedniej zdolności kredytowej,
  • Brak wystarczającej wiedzy dotyczącej rynku kredytowego,
  • chęć dobrego rozeznania w aktualnie dostępnych na rynku produktach bankowych,
  • Brak umiejętności w wypełnianiu stosownych formularzy,

Jaki jest koszt usługi?

Bardzo ważne pytanie, czyli ile należy zapłacić za usługę związaną z doradztwem kredytowym? Okazuje się, że praktycznie nic to nie kosztuje, gdyż doradca finansowy swoje wynagrodzenie otrzymuje od instytucji finansowych. Mogą się jednak zdarzyć tacy doradcy kredytowi, którzy będą oczekiwali zapłaty za swoje zasługi. Są to tacy doradcy, którzy swoje wynagrodzenie otrzymują bezpośrednio od klienta, czyli tzw. niezależni pracownicy. Na rynku są zatem dwa rodzaje doradców kredytowych? Pojawia się zatem pytanie, która opcja będzie korzystniejsza z punktu widzenia samego klienta. Wydaje się, że ta pierwsza opcja jest korzystniejsza, gdyż doradcy w większym stopniu angażuje się w sprawy klienta, a jest to spowodowane tym, że w przypadku, gdy nie zapewni klientowi finansowania, nie będzie mógł liczyć na wynagrodzenie od instytucji finansowych. Doradca niezależny ma ten komfort, że dostaje wynagrodzenie bezpośrednio od klienta, niezależnie czy klient zdecyduje się na skorzystanie z danego produktu, czy też nie, dlatego jego zaangażowanie może być mniejsze.

Polecamy:
Kredyt gotówkowy – pożyczka na duże i małe wydatki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com