Jak dbać o kominek w domu?

Decydując się na kominek w własnym mieszkaniu trzeba mieć na uwadze fakt, iż należy go regularnie czyścić i konserwować. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, jak ważna jest czystość kominka dla naszego zdrowia i komfortu. Jak prawidłowo dbać o kominek w domu rodzinnym?

Usuwanie popiołu

Regularnie, po każdym paleniu z paleniska należy usunąć zbędny popiół. Dodatkowo przynajmniej dwa razy w roku powinniśmy wezwać profesjonalnego kominiarza, aby ten sprawdził przewód kominowy i ewentualnie wyczyścił go – tak samo jak czopuch.

Rodzaj paliwa

Dbając o kominek warto wiedzieć, że na jego żywotność bezpośrednio wpływa rodzaj używanego paliwa. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście opał w postaci drewna. Liczy się tutaj zarówno gatunek drzewa, jego jakość jak i stopień wysuszenia. Najlepiej sprawdza się drzewo liściaste lub sezonowe, które pali się równomiernie i spokojnie. Niesłusznym wyborem będzie drewno iglaste, które zanieczyszcza komin i palenisko.

Warto mieć na uwadze fakt, że drewno do komina zawsze powinno być odpowiednio wysuszone. Najlepszym okresem suszenia będzie około 14 miesięcy. W praktyce takie drewno kupimy w sklepach budowlanych. Jednak bardzo często okazuje się, że nie jest ono odpowiednio długo sezonowane.

W jaki sposób wilgotne drzewo wpływa na kominek? Przede wszystkim zdecydowanie zmniejszona jest sprawność kominka – jest on po prostu mniej wydajny. Do tego wszystkiego od nadmiaru wilgoci wkład i kaseta naturalnie szybciej korodują, szyba znacznie bardziej się brudzi i niszczeją uszczelki. Warto wspomnieć, że w niektórych rodzajach kominków dopuszczalne jest palenie brykietami drzewnymi i peletami.

Odpowiedni wybór

W dbaniu o nasz kominek najważniejszy jest jego odpowiedni wybór. Nie wszystkie opcje są możliwe do montażu gdziekolwiek zechcesz. Jeżeli jesteś zdecydowany na coś konkretnego – warto wcześniej skonsultować się z odpowiednim specjalistą, który przedstawi Ci dostępne opcje jak i odradzi te niekorzystne dla Ciebie.

Dobry fachowiec przedstawi Ci również sposób serwisu i konserwacji takiego kominka. Informacje z pierwszej ręki będą zdecydowanie najlepsze, a ty będziesz miał pewność, że Twój kominek będzie służył Ci maksymalnie długo! Zerknij również na te kominki w Opolu.

Podsumowując, każdy kominek wymaga stałego czyszczenia i dbania o niego. Skutecznie wydłuży to jego żywotność, jak i znacznie poprawi sprawność. Nieczyszczony kominek będzie przede wszystkim mało wydajny, ale również może powodować zagrożenia dla zdrowia Twojego i innych domowników. Zadbaj o odpowiednie bezpieczeństwo i nie ignoruj konserwacji kominka domowego!

Jednym ze sposobów dbania o kominy jest frezowanie kominów, które wykonuje firma KMS-BUD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com