Ile zarabia fotograf?

W dzisiejszym świecie każdy wykonuje w swoim życiu setki fotografii. Uwieczniamy na zdjęciach nie tylko ważne wydarzenia, ale także wspólne wyjazdy, czy spędzone razem chwile. W dobie mediów społecznościowych wszyscy robią zdjęcia i dzielą się nimi z innymi. Czy zawód fotografa traci na znaczeniu i ile można zarobić, zajmując się fotografią profesjonalnie? Przeczytasz o tym w naszym artykule.

Czym się zajmuje profesjonalny fotograf?

Odpowiedź na pytanie, czym zajmuje się fotograf wydaje się bardzo prosta — wykonuje zdjęcia na zamówienie. Jednak to nie wszystko. Przede wszystkim istnieją różne rodzaje fotografii. Zdjęcia wykonuje się w zamkniętych studiach lub w plenerze, a także na ważnych wydarzeniach. Modelami mogą być nie tylko dorośli, ale również dzieci, a nierzadko także zwierzęta. Zawodowy fotograf często współpracuje z konkretnymi markami, przygotowując dla nich zdjęcia określonych produktów. W związku z tym pracując w tym zawodzie, trzeba wykazać się wieloma niezbędnymi w tej pracy cechami charakteru.

Jaki powinien być profesjonalny fotograf? Przede wszystkim kreatywny. Nie wystarczy uchwycić w kadrze swoich modeli, trzeba jeszcze ich odpowiednio ustawić, dobrze dobrać tło i rekwizyty. Na klimat zdjęcia wpływa wiele z pozoru drobnych i nieważnych czynników. Pracując z ludźmi, fotograf musi być także otwarty, przyjacielski i wyrozumiały. Liczy się przede wszystkim umiejętność rozmowy i stworzenia komfortowej dla modela atmosfery. Fotograf pracujący na zlecenia firm musi także wykazać się dużym wyczuciem estetyki i umiejętnością podkreślenia najważniejszych cech produktu. Osoba wykonująca zawodowo zdjęcia powinna być także cierpliwa i wytrwała. Osiągnięcie idealnego, wymarzone kadru często zajmuje długie godziny przygotowań, prób i oczekiwania na odpowiednie warunki.

Oprócz odpowiednich cech charakteru fotograf potrzebuje także dobrego sprzętu. Wykonanie wysokiej jakości zdjęć nie jest możliwe bez dobrego aparatu, czy obiektywu. Jeśli marzysz o pracy fotografa i chcesz zaopatrzyć się w niezbędne sprzęty, warto poszukać ich na stronie internetowej https://znawcafoto.com/.

Ile zarabia profesjonalny fotograf?

Zarobki fotografów różnią się w zależności od konkretnych czynników. Inaczej zarabia freelancer poszukujący zleceń, a inaczej osoba robiąca zdjęcia na ślubach, czy posiadająca własne studio. Na wysokość wynagrodzenia wpływa także miejsce pracy fotografa — czy jest to duże miasto, czy niewielka miejscowość. Według dostępnych w Internecie danych średnia pensja osoby wykonującej zdjęcia na etacie w firmie wynosi 2 200 zł. Miesięcznie fotograf może jednak zarabiać powyżej 5 000 zł. Wysokość pensji zależy także od województwa, w którym dana osoba pracuje. Najwięcej zarabiają fotografowie w województwie mazowieckim (ok. 3 000 zł), a najmniej w lubelskim (średnio 1 800 zł). Szacuje się, że większość, ok. 70% osób zajmujących się profesjonalnym robieniem zdjęć, pracuje na podstawie umowy o pracę.

Inną grupę stanowią fotografowie samodzielni, niebędący pracownikami jednej firmy. Są to przede wszystkim osoby pracujące komercyjnie, najczęściej wykonują oni fotografie do czasopism i reklam. Ich zarobki określane są na podstawie ilości i rodzaju zlecenia. Większe stawki oferowane są za zdjęcia okładkowe, a mniejsze za portrety. W renomowanych czasopismach fotografie na okładkach mogą zapewnić fotografowi zysk w wysokości nawet 10 000 zł. Najlepiej płatne bywają fotoreportaże. W zagranicznych magazynach mogą one zapewnić dochód kilku tysięcy euro. Stawka za wyjazd reporterki może sięgać nawet 30 000 zł.

Dobrym źródłem dochodu jest także fotografia reklamowa. W zależności od doświadczenia fotografa i jego pozycji na rynku koszt jednej sesji zdjęciowej może wynosić nawet 30 000 zł. Kampanie reklamowe, kilkudniowe sesje produktowe, czy wizerunkowe mogą przynieść dochód w wysokości nawet 60 000 zł. Takie zarobki możliwe są jednak dopiero wtedy, gdy fotograf zyskuje poważanie w branży i może pochwalić się bogatym portfolio.

Większość fotografów, którzy nie pracują w firmie na podstawie umowy o pracę, zajmuje się wykonywaniem sesji zdjęciowych dla prywatnych klientów — studyjnych lub podczas ważnych uroczystości, szczególnie ślubów. Fotografia ślubna to branża, która przynosi duże zyski początkującym artystom. Sesja obejmująca przygotowania do uroczystości, ceremonię, wesele oraz plener może kosztować parę młodą nawet 7 000 zł. Większość fotografów wykonuje także zdjęcia w studiu lub plenerze niezwiązane z żadną okazją. Takie zdjęcia rodzinne mogą kosztować kilkaset złotych.

Jeśli pasjonujesz się fotografią i marzysz, aby kiedyś wykonywać zdjęcia profesjonalnie, warto doskonalić swoje umiejętności. Odpowiedni sprzęt i ciężka praca mogą w przyszłości zaowocować ciekawym zawodem, który przyniesie duże zyski. Nawet jeżeli w początkowym okresie nie uda Ci się zarobić na swoje utrzymanie wyłącznie fotografią, jak wskazują dane powyżej, doświadczenie i umiejętności to cenione wartości. Wraz z rozbudową swojego portfolio zyskasz nowych klientów i poszerzysz swoją ofertę. Dzięki zdobytym umiejętnościom możesz wykonywać zdjęcia komercyjne i zarabiać na swojej pracy coraz większe kwoty. Zacznij od sesji ślubnych, poszukuj klientów w najbliższym otoczeniu i staraj się doskonalić swoje umiejętności. Warto także zadbać o swoje wykształcenie, bo często zachęca ono potencjalnych pracodawców do przyjęcia kandydata na dane stanowisko. Profesjonalny fotograf musi być również odporny na stres i mieć umiejętności obsługi programów komputerowych do obróbki zdjęć.

 

Polecamy:
Fotograficzna sesja wizerunkowa trampoliną do sukcesu w biznesie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com