Dotacje na fotowoltaikę dla firm 2020 – praktyczne informacje

Dotacje na fotowoltaikę to nie jedyny sposób na sfinansowanie zakupu części i ich montażu pozwalających na korzystanie z wyprodukowanego przez siebie prądu całkowicie za darmo po spłaceniu początkowych kosztów. Warto jednak wiedzieć, jakie możliwości zdobycia dofinansowania i dotacji mają firmy w roku 2020. Oto praktyczne informacje dotyczące programów rządowych i unijnych, w ramach których możliwe jest otrzymanie wsparcia finansowego na planowaną zmianę źródła energii.

Ogólnopolskie programy dotacyjne i dofinansowujące na fotowoltaikę

Wśród najważniejszych programów działających obecnie w Polsce, w ramach których oferowane jest wsparcie finansowe dla osób prywatnych, firm oraz instytucji, do najważniejszych należą:

1. Program rządowy “Mój Prąd” – ogłoszony w 2019 roku przez Rząd RP, do którego najważniejszych założeń należą: możliwość otrzymania bezzwrotnej dotacji w wysokości 5 tys. zł przez osoby fizyczne chcące założyć instalację fotowoltaiczną o maksymalnej wielkości 10 kWp. Całkowity budżet programu “Mój Prąd” wynosi 1 miliard złotych, przez co może z jego dotacji skorzystać około 200 tys. polskich rodzin.

2. “Prosument 2” – program nadzorowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego można ubiegać się o dofinansowanie rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Budżet programu wynosi 800 mln zł, które mają zostać wydane w latach 2014-2022. W programie można otrzymać dotację w wysokości 15 procent lub dofinansowanie w wysokości 30 procent, a także pożyczkę lub kredyt o wyjątkowo niskim, bo 1-procentowym oprocentowaniu na okres maksymalnie 15 lat.

3. “Czyste Powietrze” – ogólnopolski program, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej w Polsce oraz zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów, a także innych zanieczyszczeń do atmosfery. W ramach programu nadzorowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można ubiegać się o dofinansowanie do 100 procent w formie pożyczki w ramach pozostałych kosztów kwalifikowanych, udzielanej na okres maksymalnie 15 lat, również o wyjątkowo korzystnym oprocentowaniu wynoszącym nie więcej niż WIBOR 3M + 70 pkt bazowych i nie mniej niż 2 procent rocznie.

Wojewódzkie programy dofinansowujące i dotacyjne na fotowoltaikę

Warto też sprawdzić, jakie możliwości oferują poszczególne województwa, w których również uruchomione zostały programy dotacyjne i dofinansowujące. Znajdują się wśród nich m.in. Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego 2014–2020 z budżetem w wysokości 392 mln euro, w którym można dotację w formie grantów czy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, udzielający dofinansowania w zależności od projektu.

Przeczytaj więcej: https://pgreen.com.pl/dla-firm/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com