Gig economy, czyli zmierzch etatu

Praca zleceniowa, która polega na realizacji pojedynczych projektów, czyli tzw. gigów, to coraz istotniejszy element globalnej gospodarki. Forma, która do niedawna była postrzegana pejoratywnie – głównie przez pryzmat braku możliwości uzyskania etatu – dzisiaj staje się magnesem dla specjalistów IT. Sprawdzamy, dlaczego giggerzy stanowią coraz większy odsetek specjalistów.

Giggerzy

W luźnym tłumaczeniu, gig economy oznacza gospodarkę opartą o zlecenia, które wykonują freelancerzy. „Gig”, pojęcie, które w języku angielskim początkowo odnosiło się do muzyków, to nic innego, niż praca tymczasowa, oznaczająca np. realizację pojedynczego projektu. Giggerem może być pracownik zatrudniony na potrzeby danego projektu w pełnym wymiarze godzin lub niezależny podwykonawca, który pracuje na B2B.

W skali globalnej, odsetek freelancerów i pracowników tymczasowych dynamicznie wzrasta. Trudno się temu dziwić: tradycyjne pojęcie pracy powoli odchodzi do lamusa. Wiąże się to zarówno ze zmianą demograficzną, jak i postępem technologicznym. Obowiązujący do niedawna model długoletniego zatrudnienia, wzajemnej lojalności zawodowej, stabilności czy szeroko pojętego bezpieczeństwa zatrudnienia, zastępuje praca zdalna, wolność wyboru projektów oraz swobodą zakresu czasu i wymiaru pracy.

B2B IT

Choć giggerzy są obecni w każdym sektorze gospodarki, najwyższe nasycenie pod tym względem należy do sektora IT. Elastyczność zatrudnienia jest standardem w tej branży, gdzie coraz więcej osób wybiera B2B. Popularność takich modeli jak body leasing IT czy outsourcing IT wspiera powstanie zupełnie nowego zjawiska cyfrowego nomady: pracownik mieszka w innym mieście lub kraju i realizuje zadania z wykorzystaniem digitalowego środowiska i narzędzi zapewnionych przez zleceniodawcę. Liczne projekty IT są realizowane właśnie w ten sposób. Rekrutacja specjalistów IT również może odbywać się całkowicie zdalnie.

Przesunięcie standardu w stronę B2B ma bardzo mocne uzasadnienie w zarobkach. Na B2B w IT możesz zarobić więcej, o czym łatwo się o tym przekonasz sprawdzając, jakie są stawki IT. Specjalista, który posiada własną działalność, ma dużą swobodę w dysponowaniu własnym czasem. Możliwe jest działanie w kilku projektach jednocześnie.

Podsumowanie

Rosnąca popularność gig economy spowodowała powstanie digitalowej inftrastruktury dla freelancerów. W ostatnich latach na popularności zyskują platformy, które łączą giggerów z pracodawcami, co ma zastosowanie zwłaszcza w procesie szukania pracy na niskim poziomie specjalizacji. Dla wykwalifikowanych speców z sektora IT działają agencje konsultingowe, dzięki którym można nie tylko zdobyć zlecenie, ale również wynegocjować lepszą stawkę i dostać wsparcie back-office.

Polecamy:
Rekrutacja IT – jak długo trwa i czy można ją przyspieszyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com