Folia bąbelkowa – 3 sposoby zastosowania

Folia bąbelkowa powstała w latach 50 dwudziestego wieku i przez ponad pół wieku na rynku, osiągnęła status niezastąpionej. Można ją znaleźć w praktycznie każdym sklepie, a już na pewno w każdej zamówionej paczce. Gdyby jednak nie ona, obecna rzeczywistość wyglądałaby nieco inaczej. To małe cudo było istnym wybawieniem dla ówczesnej branży transportowej, w której standardy bezpieczeństwa były dosyć ”elastyczne”, a samo zabezpieczenie towaru – uciążliwe. Znana ze swoich właściwości zabezpieczających przed uszkodzeniami, boska folia posiada też wiele innych atutów i cech, które mimo swojej użyteczności nie są powszechnie znane. Poniżej znajdują się najważniejsze zastosowania folii bąbelkowej.

Ochrona przed wilgocią/zalaniem

Folia bąbelkowa posiada jedną, cudowną, genialną w swojej prostocie właściwość. Materiał z którego obecnie się ją wytwarza – polietylen – jest odporny na działanie zarówno wilgoci jak i również promieniowania UV. Zamawiając przesyłki (a szczególnie te z elektroniką) można spotkać się z konstrukcją paczki, w której karton, poza zabezpieczeniem folią od wewnątrz, jest chroniony również warstwą zewnętrzną, dopiero która to jest obklejana taśmą.

Owinięcie folią od zewnątrz ma na celu ochronę głównie samego tekturowego opakowania przed uszkodzeniem spowodowanym np. uderzeniem lub kwestiami natury, takimi jak deszcz czy wiatr. Lekka mżawka oczywiście nie powinna przebić się przez zewnętrzną taśmę, jednak np. wylądowanie w kałuży (a takie sytuacje się zdarzają) mogłoby zakończyć karierę naszego nowego smartfona.

Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi

We wnętrzu opakowania folia bąbelkowa ma za zadanie zapobiec uszkodzeniom mechanicznym takim jak chociażby rysy, czy w przypadku elektroniki urwanie jednego z przewodów. Przy czym podstawą jest to, aby folia zapewniała zapakowanemu produktowi jak największą sztywność, by był on w miarę możliwości unieruchomiony i nie wydawał przy żadnych dźwięków w procesie transportu. Jest to szczególnie ważne, aby upakować folię jak najdokładniej jeśli chcemy wysłać coś z delikatnego materiału, np. szkła.

Sprawdź ofertę pod adresem: www.mandras.pl/folie-babelkowe-c-9.html

Oczywiście sam materiał nie jest odporny na chociażby uszkodzenia kłute. Jego zadaniem jest przyjęcie na siebie jak największej części siły uderzenia w celu ochrony zawartości przesyłki. W internecie krążą tysiące zdjęć paczek, które nie zostały wcale lub zostały nieprawidłowo zabezpieczone, a los się do nich nie uśmiechnął i trafiły na kuriera w złym humorze. Czasem z zawartości niewiele zostaje, choć w przypadku elektroniki, pomimo często wizualnie niewielkich lub zerowych uszkodzeń, urządzenie nie jest już w pełni sprawne i w przypadku zauważenia tego zbyt późno, gwarant może uznać że sprzęt został uszkodzony przez nas.

Izolacja termiczna

Polietylen jest również doskonałym jak na swoją bardzo niską cenę izolatorem ciepła. W przypadku braku dostępności torby termicznej, jedzenie owinięte folią bąbelkową przez długi okres czasu zachowa względną ciepłotę i bez obaw będzie można cieszyć się ciepłym posiłkiem.

W obecnych czasach popularne jest także umieszczanie folii bąbelkowej zimą na szybie samochodu. Po mroźnej nocy nie powinien na niej znajdować się szron i będzie można od razu ruszyć w drogę. Jest to awaryjne zastępstwo dla mat aluminiowych, dostępnych obecnie w każdym markecie.

Podsumowanie

Nudna folia bąbelkowa, do której każdy zdołał się już przyzwyczaić, jednak cały czas niesie za sobą kilka ciekawych sekretów, a ilości sposobów jej zastosowania nie da się policzyć, gdyż jest ona ograniczona jedynie naszą wyobraźnią. Warto się zaopatrzyć w chociaż jedną rolkę, która kiedyś na pewno się przyda. Jest to tylko kwestia czasu.

Czyż nie jest to niesamowite, że po ponad 60 latach od jej wynalezienia, kiedy technologia w każdej dziedzinie rozwinęła się wręcz niewyobrażalnie z perspektywy osób dawniej żyjących, ten magiczny kawałek polietylenu z tlenem przez cały czas pozostaje w niezmienionej formie, cały czas doskonale spełniając swoje zadania. Można zaryzykować stwierdzenie, że folia bąbelkowa jest wynalazkiem absolutnym. Bezbłędnie robiąc to, do czego została stworzona i nie tylko.

Polecamy:
Tkanina ekranująca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com