Upiększ przestrzeń życiową – czyli jak wykończyć ścianę przy schodach?

Nie wszystkie klatki schodowe są ogrodzone. Schody do niewykończonej piwnicy często mogą pozostać otwarte w oryginalnej konstrukcji – jednak właściciel domu, który chce przekształcić to w przestrzeń życiową, będzie chciał dodać ścianę. Niektóre schody są budowane wzdłuż jednej ściany, ale wykończenie przestrzeni przeznaczonej na pokój zabaw, warsztat lub inne zastosowanie będzie wymagało dodania ściany wzdłuż schodów. Budowanie ściany klatki schodowej jest bardzo podobne do budowania dowolnej ściany działowej, która nie przenosi obciążenia. Ściana klatki schodowej wymaga:

  • górnej płyty,

  • dolnej płyty,

  • pionowych słupków pomiędzy nimi.

Stąd tak ważne jest mieć pomysł na wykończenie schodów przy ścianie.

Krok 1

Zmierz wysokość i długość wymaganą dla ściany klatki schodowej za pomocą taśmy mierniczej i zidentyfikuj legary sufitowe lub słupki ścienne jako punkty mocowania. Zaprojektuj ścianę klatki schodowej tak długo, jak schody i wysokość od podłogi do dowolnego sufitu znajdują się nad sąsiednią przestrzenią. Użyj otwartych legarów w piwnicy.

Krok 2

Jeśli to możliwe, zbuduj ścianę na płaskiej powierzchni, takiej jak podłoga w piwnicy – alternatywą jest przymocowanie płyt górnych i dolnych oraz zbudowanie ściany na miejscu. Opraw ścianę piwnicy za pomocą kołków.

Krok 3

Najpierw wykonaj ramę ścienną, z płytami górnymi i dolnymi na długość ściany i kołkami na każdym końcu. Aby ustawić ścianę pod kątem prostym, zmierz od rogu do rogu i dopasuj ramę, aż przekątne będą równe. Dodaj kołki między kołkami końcowymi. Przymocuj kołki za pomocą gwoździ wbijanych młotkiem przez górną i dolną płytę – po dwa gwoździe na każdym końcu każdego kołka.

Krok 4

Podnieś ścianę i wsuń ją na miejsce. Wzmocnij go tymczasowo za pomocą 2 na 4 gwoździ przybitych do kołków i połóż na podłodze wzdłuż ściany. Przyłóż go mocno do stopni schodów lub pozostaw szczelinę na płytę gipsowo-kartonową. Wsuń kolejne u góry ściany. Użyj stożkowych podkładek drewnianych, aby wyregulować ścianę, aż będzie pionowa – podkładki tymczasowo utrzymają ścianę w miejscu.

Krok 5

Przymocuj dolną płytę ściany do podłogi. Użyj gwoździ do betonu w piwnicy i gwoździ do obramowania w przestrzeni drewnianej. Przybić należy gwoździami dwie górne płyty razem i do legarów powyżej za pomocą gwoździ szkieletowych wbitych ukośnie przez obie płyty w legary.

Krok 6

Przykryj ścianę płytą kartonowo-gipsową, panelami lub innym wybranym materiałem. Zainstaluj poręcz, przymocowaną do słupków ściennych od góry do dołu.

Jeśli przebudowujesz podest schodowy, jednym ze sposobów na dodanie wrażenia przestrzeni i światła jest użycie półścianki na szczycie schodów. Półścianka zapewni margines bezpieczeństwa, ale pozwoli na łatwiejszy przepływ światła i powietrza na górę. Pierwszą częścią budowy półściany jest obramienie ściany. To wtedy konstruowana jest podstawowa konstrukcja ściany, przed wykończeniem półścianki płytą kartonowo-gipsową i górną szyną. W internecie znajdziesz również i inne pomysły, którymi warto się zainspirować do kolejnego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com