Faktoring – jak może wspomóc działalność twojej firmy?

Opóźnienia w płatnościach faktur są dla wielu firm sporym problemem. Gdy kontrahent nie płaci w terminie lub ma fakturę z długim terminem płatności, dla firmy oznacza to często brak płynności finansowej. W przypadku niektórych przedsiębiorców wystarczą jedna lub dwie nieopłacone faktury, a problem może zrobić się naprawdę poważny. Dobrym rozwiązaniem może być wtedy skorzystanie z faktoringu.

Faktoring to sprawdzone rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności, dla jednoosobowych działalności gospodarczych, a także dla wszystkich firm, dla których jedna nieopłacona firma może być źródłem kłopotów finansowych i problemów z płynnością. Gdy jeden kontrahent płaci fakturę z opóźnieniem, firma może mieć problem z regulowaniem własnych zobowiązań, co może nakręcać spiralę problemów ciągnących się później przez długi czas. Wybierając faktoring można poprawić płynność finansową, gdyż gotówka trafia na konto dużo szybciej niż opłacona faktura.

Jak działa faktoring?

Firmy, które oferują usługę faktoringu, zapewniają szybkie płatności za faktury, które przejmują na siebie. Proces skorzystania z faktoringu jest niezwykle prosty, gdyż większość firm faktoringowych nie sprawdza zdolności kredytowej swojego klienta, nie bada też historii zadłużenia. Podczas cesji faktur sprawdzają natomiast kontrahentów, na których wystawione są faktury. Dla firmy może to być dobry sposób na zbadanie wiarygodności finansowej ich klientów, a co za tym idzie, na podjęcie decyzji, czy chcą dalej z nimi współpracować. Dzięki faktoringowi można uzyskać gotówkę nawet w ciągu jednego dnia – nie trzeba czekać na opłacenie faktury przez klienta. Środki uzyskane w ramach usługi faktoringu można przeznaczyć na dowolny cel – nie jest więc tak, jak w przypadku wielu kredytów udzielanych firmom przez banki. Wtedy wymagane jest bowiem przeznaczenie dodatkowych środków na konkretny cel, zgodny z umową kredytową.

Różne rodzaje faktoringu

Faktoring oferowany firmom może być dwojakiego rodzaju. Pierwszy rodzaj to faktoring jawny, a więc kontrahent, na którego wystawiona jest faktura otrzymuje informacje o cesji wierzytelności. Inną opcją może być faktoring cichy, czyli taki, który dla firmy faktoringowej jest nieco bardziej ryzykowny – kontrahent, na którego wystawiona jest faktura nie jest bowiem informowany o tym, że nastąpiła cesja należności. Może to być dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy w umowie z kontrahentem mamy zapis o zakazie cesji należności. To także dobra opcja, jeśli firmie zależy na utrzymaniu długofalowych i pozytywnych relacji biznesowych. kontrahenci, którzy otrzymują informację o cesji należności, często mogą bowiem rezygnować ze współpracy, gdyż taka opcja kojarzy się z brakiem zaufania do partnera biznesowego. Bez względu na to, czy decydujemy się na faktoring jawny, czy też cichy, warto zadbać o to, by wybierać sprawdzone firmy faktoringowe, cieszące się pozytywnymi opiniami wśród klientów biznesowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com