Czy sprzątanie po pożarze można wykonać samodzielnie? Pożar domu to zaskoczenie i sytuacja, w której większość z nas nigdy nie była i prawdopodobnie nigdy nie będzie. Wymaga od nas natychmiastowej interwencji w celu ugaszenia ognia i usunięcia jego następstw. Z czym tak właściwie mamy do czynienia po wznieceniu ognia? Jakie konkretne kroki powinniśmy podjąć oraz czy z konsekwencjami pożaru musimy radzić sobie samodzielnie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, z czym wiąże się profesjonalne czyszczenie po pożarze.
Czym umyć ściany po pożarze?
Dekontaminacja ścian po pożarze oznacza nic innego jak ich skuteczne oczyszczanie z toksycznych substancji. Do całkowitej likwidacji sadzy ze ścian potrzebne jest zastosowanie skutecznej formy oczyszczania. Jedną z takich metod jest czyszczenie po pożarze suchym lodem. Zabieg ten ma za zadanie nie tylko usunąć szkodliwe dla naszego zdrowia sadze, ale i także nieprzyjemny zapach. Bez względu na to, czy wybuch ognia był duży, czy tylko zajął jedno pomieszczenie, zapach spalenizny będzie nam towarzyszył przez cały czas. Tylko skuteczna pomoc specjalistów czyszczących domy po pożarach daje nam gwarancję usunięcia na stałe zapachu spalenizny. Osady po pożarowe są bardzo ciężkie do wyeliminowania i toksyczne.
Dużo osób na początku próbuje samodzielnie je usunąć za pomocą mocnych środków chemicznych do mycia kominków. Nie dość, że mogą one nie wyczyścić osadu, to jeszcze bezpośrednio zaszkodzić naszemu zdrowiu. Lepiej w tej kwestii zaufać profesjonalistom i powierzyć im zadanie na usuwanie szkód po pożarach. W przedsiębiorstwie Kastelnik doświadczeni technicy czyszczą suchym lodem ściany po pożarach od wielu lat. Suchy lód (CO2) wytwarzany jest za pomocą nowoczesnych generatorów w specjalistycznych zakładach chemicznych. Spectrum jego działania jest szerokie. Wykorzystuje się go w przewozie szczepionek i żywności, a także przy specjalistycznym czyszczeniu w przemyśle. Doskonale usuwa nie tylko osady po pożarowe, ale również smary, tłuszcze i inne zanieczyszczenia wtórne. Suchy lód jest on niezwykle ekologiczny i przyjazny dla środowiska. To jedna z głównych jego zalet.
Na czym polega likwidacja szkód pożarowych?
Jedno jest pewne — nie można przebywać na terenie objętym pożarem bez odpowiedniego zabezpieczenia, nawet po jego ugaszeniu. Mowa tutaj nie tylko o tym, że budynek w każdej chwili może się zawalić. Warunki, które panują po ugaszeniu ognia, są niebezpieczne. Czyszczenie po pożarze wiąże się z wykonaniem określonych czynności wg. sprawdzonych procedur. Pierwszym krokiem jest sama wycena usługi i dokładne obejrzenie miejsca zdarzenia. Pomaga to w określeniu zakresu prac. Następnie zostaje wykonana kompleksowa usługa na sprzątanie po pożarze i usuwanie zgliszczy. To z czym specjaliści muszą sobie radzić to toksyczne substancje powstałe na skutek spalania różnego rodzaju plastików i chemikaliów. Dekontaminacja pomieszczeń z trujących toksyn to podstawa każdego tego typu zlecenia. Szczególnie groźne są dioksyn i furany, które pojawiają się na ścianach pełnych sadzy.
Usuwanie zapachu spalenizny — zamgławianie suchą mgłą
Istnieje wiele metod na usuwanie zapachów spalenizny po pożarze. Są one nie tylko skuteczne, ale również ekologiczne. Najpopularniejsze metody, których celem jest likwidacja smrodu po pożarze to ozonowanie lub zamgławianie pomieszczeń suchą mgłą. Dezynfekcja i dezodoryzacja domu po wybuchu ognia jest wykonywana przez specjalistów z firm sprzątających. Praca na terenie skażonych pomieszczeń wymaga także odpowiednich szkoleń i przestrzegania zasad BHP. Zabiegi takie jak ozonowanie i zamgławianie są stosowane zamiennie w celu dezodoryzacji powietrza. Każdy z nich polega na usuwaniu nieprzyjemnych zapachów po pożarze. To zupełnie inaczej niż przy zastosowaniu popularnych aerozoli, które tylko maskują nieprzyjemne zapachy.
Suchy lód — najszybsza metoda mycia ścian po pożarze
Czyszczenie po pożarze suchym lodem jest jedną z najlepszych form sprzątania domów i mycia ścian pokrytych sadzą. Dzięki zestalonemu dwutlenkowi węgla szybko można oczyścić ściany spalonego pokoju. Sprawna ekipa wyczyści nawet dwa pomieszczenia w jeden dzień roboczy. Mówi się, że mycie ścian suchym lodem idzie sześć razy szybciej w porównaniu do innych form oczyszczania. Specjalistyczna ekipa, która wyposażona jest w urządzenie do czyszczenia suchym lodem i jest w stanie podczas 12 godzin oczyścić 40 – 60 metrów kwadratowych spalonej powierzchni. Warto podkreślić, że dobór ilości suchego lodu jest kluczowy do usunięcia sadzy i toksycznych dioksyn pożarowych. Zastosowanie tej formy sprzątania po wybuchu ognia jest bezpieczne dla domowników zniszczonego przez ogień budynku. Ze względu na brak agresywnego składu zaraz po zabiegu można bezpiecznie przebywać w oczyszczonym pomieszczeniu. Nasze zdrowie jest przecież najważniejsze.
Po wygaszeniu ognia, kiedy straż pożarna już odjedzie, możemy wezwać profesjonalną ekipę sprzątającą. W tym celu najlepiej zatrudnić lokalną firmę, która oferuje specjalistyczne usługi takie jak dekontaminacja i restytucja mienia po pożarze. Jej działania polegają nie tylko na usunięciu sadzy ze ścian, dekontaminacji z niezwykle szkodliwych dla naszego zdrowia dioksyn, ale także utylizacji nadpalonego wyposażenia. Warto zapytać oczywiście dostępność usługi takiej jak czyszczenie suchym lodem, gdyż ta forma sprzątania pozwoli zaoszczędzić nam nie tylko czas, ale i pieniądze.
Pamiętaj, że warto zaufać specjalistom, samodzielne sprzątanie po pożarze bez dostępu do dobrej jakości urządzeń nie będzie miało sensu.