Własna działalność w domu – zbuduj dom z lokalem usługowym!

Jeżeli chcemy połączyć przyjemne z pożytecznym i nieco zaoszczędzić, możemy prowadzić działalność w naszym własnym domu, jak to zrobić? Omawiamy ważne kwestie i projekty!

Jak pogodzić część mieszkalną domu z lokalem usługowym?

Jak się okazuje, ten proces nie musi być wcale trudny, a dodatkowo ma więcej plusów niż minusów. To duża wygoda, oszczędność czasu oraz pieniędzy potrzebnych na opłacenie kosztów lokalu usługowego czy dojazdów. To też świetna opcja dla tych, którzy chcą być blisko ze swoją rodziną.

Musimy jednak wiedzieć, czy charakter naszej pracy nie będzie uciążliwy dla innych domowników. Działa to również w drugą stronę, domownicy, nie powinni przeszkadzać pracownikom. Jeżeli mamy pewność, że uda nam się pogodzić jedną i drugą strefę życia, możemy przejść do kolejnych kroków.

Warto pamiętać, że nasza działalność gospodarcza w domu ma sens, jeżeli nie potrzebujemy hali produkcyjnej, dużego salonu wystawowego oraz zaplecza technicznego. Nasza firma powinna być stosunkowo niewielka, jeżeli chcemy zapewnić swojej rodzinie, oraz pracownikom i klientom wygodne funkcjonowanie. Zdarza się, że firmy wymagają bardzo sporadycznych wizyt interesantów. W takim przypadku wystarczy nam pokój służący za gabinet – najlepiej z wygodnym wejściem, które nikomu nie będzie zawadzać.

Projekty domów z lokalem usługowym można znaleźć w bazach online np. Tooba.pl. Cena takiego projektu wynosi średnio od 2500 do 3600 złotych.

Należy pamiętać, że autorzy projektów wstępnie określają, z myślą o jakiej działalności gospodarczej, został zaprojektowany konkretny budynek. Mimo to, każdy rodzaj działalności ma swoje wymogi i siedziba firmy powinna spełniać warunki określone w odrębnych przepisach. Podejmując decyzję należy się z nimi zapoznać, by wiedzieć, czy możliwe będzie dostosowanie do nich posiadanego projektu. Poza tym, trzeba go też przystosować do warunków działki.

Jakie usługi warto prowadzić w domu?

Charakter naszych usług może być różny, ale dom z lokalem usługowym może służyć nawet tak wymagającym miejsca i sprzętu firmom jak np. warsztat samochodowy. To też świetny pomysł na osiedlowy sklep, salon fryzjerski czy biuro projektowe. Osoby zajmujące się finansami, prawem lub świadczeniem usług lekarskich również mogą skorzystać z tego rozwiązania.

Ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, także chętnie wybiorą tę opcję. Oddzielony od części mieszkalnej gabinet nada się dla freelancerów z wielu branż np. copywriterów czy grafików.

Jak urządzić część usługową domu?

Jak możemy się spodziewać, wiele zależy od charakteru oferowanych przez nas usług. Część pomieszczeń, które będą nam potrzebne, definiują przepisy: np. pomieszczenie socjalne czy łazienki dla pracowników. Przydatne może okazać się także wydzielenie pomieszczenia gospodarczego czy biurowego. Jeżeli będziemy przyjmować klientów, przyda się poczekalnia (jeżeli np. oferujemy usługi lekarskie).

Dla nas najważniejsze może okazać się funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni, ale warto pamiętać, że klienci reagują i oceniają otaczającą ich aranżację. Warto zadbać o przyjazny klimat, detale i dekoracje. Dobrze, jeżeli wygląd naszego lokalu pasuje do oferowanych usług oraz wartości, jakimi kieruje się firma.

Projekty domów z częścią usługową, które mogą Cię zainteresować

Przedstawiony projekt to propozycja domu parterowego z poddaszem mieszkalnym. Na jego parterze zaplanowano strefę dzienną: dwa pokoje, kuchnię, spiżarkę, węzeł sanitarny, kotłownię oraz lokal usługowy z niewielkim zapleczem socjalnym oraz WC. Na poddaszu zaprojektowano strefę nocną: trzy sypialnie, łazienkę oraz pralnię i strych. W budynku wygodnie może zamieszkać nawet pięcioosobowa rodzina.

Lokal użytkowy ma 27,70 m² powierzchni, co stanowi 17,1% łącznej powierzchni użytkowej budynku.

Parter tego budynku przeznaczono w całości na lokal użytkowy. W skład pomieszczeń wchodzą: biuro (10,50 m²), kotłownia, trzy pomieszczenia WC, kuchnia, poczekalnia oraz lokal usługowy – 52 m². Na poddaszu znajduje się część domu, która stanie się wygodną strefą dla rodziny. Zaprojektowano tam trzy pokoje, łazienkę oraz pokój z aneksem kuchennym. Budynek został zaplanowany z myślą o nawet czteroosobowej rodzinie.

Lokal może zostać przeznaczony dla działalności, która będzie nieuciążliwa dla domowników oraz sąsiadów: np. mały warsztat, gabinet kosmetyczny, lekarski czy pracownię.

Przedstawiony projekt został zaprojektowany z myślą o osobach przedsiębiorczych. To idealna propozycja dla trzyosobowej rodziny. W projekcie znajdują się dwa niezależne wejścia, które pomagają w wygodnym przemieszczaniu się i oddzieleniu dwóch stref życia: prywatnej i zawodowej.

Część mieszkalna znajduje się na poddaszu użytkowym. Zaplanowano tam dwie sypialnie, przestronny salon z wyjściem na balkon, łazienkę, kuchnię, spiżarnię, gabinet oraz pokój dzienny z jadalnią. Na parterze zaplanowano część usługową: dwie toalety, pomieszczenie techniczne, dwie powierzchnie usługowe (24,88 m² oraz 13,57 m²), wiatrołap i komunikację.

Polecamy:
Jak odpowiednio dobrać grzejnik łazienkowy?
Balustrady ze stali nierdzewnej – zalety
Jak prasować szybko i skutecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com