Jak prasować szybko i skutecznie?

Prasowanie nie należy do ulubionych czynności, zwłaszcza gdy przychodzi nam do prasowania tkaniny których wygładzenie wymaga więcej czasu i wysiłku. Zamiast rezygnować z ulubionych materiałów, lepiej poznać sprawdzone sposoby na szybkie uporanie się z nimi. Niektóre z nich są przekazywane z pokolenia na pokolenie – jak na przykład zastosowanie odpowiedniego otrząchnięcia i suszenia a niektóre to nowinki technologiczne – jak nowoczesna stacja pary. Zapraszamy do lektury!

1. Wkładaj do pralki mniej rzeczy na jeden raz

Ilość czasu wymagana na prasowanie zależy od tego jak pierzemy ubrania. Segregacja tkanin według kolorów lub materiałów to nie wszystko. Istotne jest aby w pralce nie było za dużo ubrań. Na poszczególnych modelach zawsze znajduje się informacja jaka jest maksymalna pojemność bębna i warto się tego trzymać, a nawet zostawić większy margines bezpieczeństwa. Za duża ilość ubrań uniemożliwi ich dokładne wypranie ora wypłukanie. Co więcej, po wyciągnięciu będą one o wiele bardziej pogniecione – a to już bezpośrednio przełoży się na czas prasowania.

2. Otrząchnij i delikatnie rozwieś pranie

Kolejnym aspektem które bezpośrednio wpływa na ułatwienie prasowania jest odpowiednie i staranne rozwieszenie prania do suszenia. Materiały trudne i oporne do rozprasowywania najlepiej jest wieszać zupełnie mokre. Siła grawitacji wpłynie na ich wyprostowanie podczas wiszenia na wieszaku. A jeżeli ubrania strzepniesz delikatnie przez rozwieszeniem, to już na początku będą nieco bardziej rozprostowane i wygładzone. Istotna jest też suszarka – grube druty zapobiegną powstaniu typowych zagnieceń. Warto wieszać ubrania tak, aby szwy nachodziły na sznur suszarki.

3. Wypróbuj stację pary

Opór trudnych materiałów łatwo przełamać dużą ilością pary. Nasze babcie i mamy polecały rozwieszenie ubrań w łazience zanim domownicy poszli się kąpać – duża ilość pary zwilżała splot tkaniny i także ją prostowała. Teraz może to być jeszcze łatwiejsze, dzięki produktom jakimi są stacje pary. Wytwarzają one dużą ilość pary pod wysokim ciśnieniem i chyba najskuteczniej skracają czas potrzebny na skuteczne wyprasowanie ubrań. Więcej o nich możesz poczytać tutaj: https://www.ranking-generatorpary.pl/

4. Prasowanie na lewej stronie

Ciemne, a zwłaszcza czarne ubrania warto prasować na lewej stronie. Pozwoli to uniknąć ich nabłyszczenia i wyświecenia. Ostrożnie jednak z jedwabiem – może tracić swój błysk. Aksamit warto prasować w pionowo, gdyż dzięki temu nie traci swojego puchu i nie jest miażdżony. Podobnie jest z wełną. Najlepiej prasować ją w pionie, co także umożliwi stacja pary lub przez inny materiał, aby mieć dodatkowe zabezpieczenie.

Prasowanie mimo iż nie budzi pozytywnych skojarzeń, może być o wiele lżejsze i skuteczniejsze. Stosując się do naszych rad szybko odczujesz znaczną różnicę, tylko na plus!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com