Fotowoltaika dla firm – sprawdź czy warto zainwestować!

Fotowoltaika dla firm pozwala na znaczne obniżenie kosztów stałych każdego przedsiębiorstwa. Prąd, który każdego dnia jest zużywany na rutynowe działania, może być bowiem otrzymywany całkowicie za darmo, z zamontowanej na dachu, elewacji lub w innym miejscu niezacienionym, mikroelektrowni fotowoltaicznej. Wiele firm może skorzystać także z dofinansowania bądź dotacji oferowanych przez funkcjonujące obecnie programy lub zdecydować się na leasing fotowoltaiki. Fotowoltaika dla firm – sprawdź, czy warto zainwestować!

Fotowoltaika – na jakie oszczędności można liczyć?

W przypadku każdej firmy moc instalacji potrzebna do otrzymywania prądu wyliczana jest osobno i zależy od zapotrzebowania danego przedsiębiorstwa. Można ją oszacować dzięki kalkulatorom dostępnym m.in. na stronie firmy PGreen (https://pgreen.com.pl/dla-firm/). Podając roczne zużycie energii elektrycznej otrzymujemy informację, jaka powinna być optymalna moc instalacji w przypadku użycia modułów 285W oraz 320W. Początkowe koszty do poniesienia są dość wysokie, jednak ceny części do instalacji fotowoltaicznych znacząco maleją w ciągu ostatnich lat, a ponadto możliwe jest uzyskanie wsparcia finansowego dla podmiotów, które decydują się na taką inwestycję.

Jak można sfinansować zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej?

Wiele banków w Polsce oferuje obecnie kredyty na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej przyznawane na preferencyjnych warunkach. Są one nisko oprocentowane, a decyzja o ich przyznaniu zapada wyjątkowo szybko. Niskie oprocentowanie powoduje, że raty kredytu są niskie i zazwyczaj całość można spłacić w przeciągu ok. 15 lat. Oznacza to, że przez resztę czasu działania instalacji fotowoltaicznej, który obecnie gwarantowany jest przez producentów na ok.25-30 lat, korzystamy z prądu zupełnie za darmo, obniżająca rachunki za niego do 100 procent w skali roku.

Leasing – korzystne rozwiązanie w dziedzinie fotowoltaiki

Wiele firm decyduje się także na rozwiązanie, jakim jest leasing instalacji fotowoltaicznych. Firmy leasingujące fotowoltaikę działają na podobnych zasadach, jak w przypadku leasingu samochodów. Leasingodawca przekazuje więc korzystającemu środek trwały do użytkowania w zamian za opłaty, czyli raty leasingowe. Takie rozwiązanie wymaga poniesienia nieco wyższych nakładów na początek, tzn. wpłacenie pierwszej raty i podatku VAT od całości, ale VAT można otrzymać w formie zwrotu jednorazowego z Urzędu Skarbowego lub rozliczać go przez leasingującą firmę w ramach działalności bieżącej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com