Dlaczego warto inwestować w benefity dla pracowników

Z przeprowadzonych badań wynika, że głównym czynnikiem wpływającym na efektywność wykonywanych obowiązków zawodowych jest świadomość docenienia i motywacji przez szefa. Pracownicy powinni czuć się w miejscu zatrudnienia pewnie i mieć świadomość, że ich potrzeby są respektowane z należytą uwagą. Benefity dla pracowników to ważny dodatek, który w dużej mierze przekłada się na efekty działań. Fundowanie posiłków, perspektywa dalszego rozwoju i pensja adekwatna do wykonywanych obowiązków to kilka przykładów, które powinieneś rozważyć jeżeli jesteś właścicielem większej firmy. Dlaczego dodatki do wynagrodzenia są aż tak ważne i dlaczego warto w nie inwestować? Przeczytaj koniecznie!

Jak się okazuje, dodatki przyznawane pracownikom są obecnie jednym z czynników, rozważanych przez osoby szukające pracy w danym zawodzie. Na rozmowie wstępnej chcemy jak najwięcej dowiedzieć się o walorach przyjęcia do pracy – poznać kwotę wypłaty, możliwość przyznania podwyżki i benefitów. Dużo rzadziej, decydujemy się na pracę w firmach, które nie respektują naszych oczekiwań, uniemożliwiają dalszy rozwój i nie szanują wykonanej pracy.

benefit jako motywacja do dalszej pracy

Czym są benefity?

To bezgotówkowe dodatki do stałego wynagrodzenia, dodatki przyznawane są np. w formie darmowego cateringu dla pracowników. Pracodawca, przyznaje dodatki według własnych upodobań, osobom które na to zasłużyły wykazując się zaangażowaniem. Rodzaj benefitów zależny jest w dużej mierze od stanowiska, stażu pracy, wynagrodzenia oraz realizowanych czynności w określonym czasie – kwartalnie, półrocznie lub rocznie.

Ważne: Przyznawane nagrody nie powinny w żaden sposób wpłynąć na pensję zatrudnionego ani być jej częścią.

Rodzaje benefitów – które rozwiązanie najlepsze?

Możliwości jest wiele. Oferowane benefity powinny wpasować się w potrzeby i zainteresowania pracowników. Dostosowując dodatki do osobistych upodobań osób zatrudnionych, pracodawca daje jednoznaczny sygnał, że szanuje ich zainteresowania i interesuje się potrzebami. Spośród wielu rozwiązań możesz zdecydować się na:

  • bonusy świąteczne,
  • karnety na siłownię,
  • bony zakupowe,
  • darmowe obiady,
  • prywatna opieka medyczna,
  • bilety na komunikację miejską,
  • szkolenia zawodowe,

i inne.

Obiady dla pracowników

Jedną z możliwości docenienia wysiłku pracowników są benefity w formie obiadów. Po kilku godzinach pracy, osoby pełniące dane funkcje mogą spokojnie usiąść, zjeść posiłek i skorzystać z przysługującej im przerwy. Jak się okazuje, ustalenie pory obiadowej wpływa w dużej mierze na efektywność dalszych działań. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach kiedy obowiązki wykonywane są na świeżym powietrzu a warunki atmosferyczne bywają szkodliwe. Ciepły posiłek zimą lub zimny napój latem wpłynie na regenerację sił i doda motywacji do dalszej pracy.

pełnowartościowy posiłek dla pracowników

Jaki powinien być posiłek?

Benefit w formie obiadów, które dostarczane są pracownikom powinny być bogate w wartości odżywcze. Odpowiednio zbilansowane i dobrane pożywienie może wpływać na samopoczucie i kondycję psychiczną osób zatrudnionych. Pracownik spożywający zbilansowane posiłki czuje się znacznie dobrze, lepiej koncentruje się na wykonywanych działaniach i co ważne wykonuje je szybciej.

Zamawiając posiłki dla osób zatrudnionych w Twojej firmie, powinieneś zorientować się co do ich upodobań kulinarnych i wybrać taką firmę cateringową, która oferuje możliwość zamówienia obiadów dla wegetarian, wegan lub osób będących na diecie.

Dlaczego warto?

  1. Motywacja
    Doceniony pracownik, który ma świadomość, iż pracodawca dba o jego potrzeby czuje się lepiej zmotywowany do dalszej pracy, staranniej wykonuje swoje obowiązki i dba o ich efekty. Dodatki do wynagrodzenia dla pracowników to swego rodzaju nagroda za zaangażowanie i poświęcenie osób zatrudnionych.

  2. Lojalność
    Zmotywowany pracownik, z poczuciem bezpieczeństwa jest lojalniejszy, chętniej wykonuje swoją pracę i dba o dopięcie każdego szczegółu na ostatni guzik. W takiej osobie, pracodawca może znaleźć spore oparcie i liczyć na nią w sytuacjach kryzysowych. Dodatkowo, istnieje zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że taka osoba nie będzie chciała odejść i szukać zaspokojenia swoich potrzeb w innym miejscu.

  3. Work-life balance
    Benefity dla pracowników są również jednym z czynników wpływających na osiągnięcie work-life balance, czyli równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Zapewniane dodatki przekładają się na zwiększenie produktywności, lepsze samopoczucie i stan zdrowia, satysfakcję z wykonywanych działań oraz realizacji swoich pasji i planów. Osoba taka na ogół czuje się dobrze zarówno w pracy jak i w domu, co z kolei przekłada się na funkcjonowanie całej rodziny. Dodatkowo, korzyści z tego płynące odczuje również pracodawca – ograniczy koszty związane z rekrutacją, zapewni sobie oraz swojej działalności lepszy wizerunek publiczny i będzie mógł być spokojny o własne interesy, wiedząc, że w jego firmie pracują ludzie z pasją i zaangażowaniem.

Benefity pracownicze to nie tylko systematycznie przyznawana premia pieniężna. Jak się okazuje, dużo większą uwagę przykładamy do innych, bardziej praktycznych rozwiązań podnoszących motywację i dających szansę na rozwój zawodowy. Oprócz dodatków pieniężnych cenimy sobie dodatki w postaci darmowego obiadu lub karnetu na siłownię.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com