Czy jest możliwe rozbudowanie instalacji fotowoltaicznej?

Rozbudowanie instalacji fotowoltaicznej – czy jest możliwe?

Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok zyskują na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na odnawialne źródła energii, które są ekologiczne i pozwalają zaoszczędzić koszty. Częściej zaczynamy korzystać z energii ze słońca, co redukuje wysokie rachunki za prąd. Co ciekawe, odbiorcami fotowoltaiki są zarówno klienci prywatni, jak i firmy. Jakie zalety daje fotowoltaika i czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną? O czym warto wiedzieć?

Instalacja fotowoltaiczna zalety

Panele fotowoltaiczne mają wiele dobrych cech. Jeśli szukasz rozwiązania, które będzie przynosiło korzyści nie tylko Tobie, ale też środowisku, to może być opcja dla Ciebie! Przede wszystkim, największym plusem fotowoltaiki jest uzyskanie niezależności energetycznej od zewnętrznego dostawcy i jego potencjalnie wahających się cen. Co za tym idzie, przez pozyskiwanie energii słonecznej, następuje znaczne obniżenie rachunków za prąd. Dzięki dofinansowaniom, a także możliwości zysku ze sprzedaży nadwyżek prądu, inwestycja zwraca się po kilku latach. Ważne jest, aby znaleźć zaufaną firmę, która zajmie się profesjonalnym montażem i instalacją paneli, np. Fotowoltaika Poznań. Poszukując firmy tego typu, warto zwrócić uwagę na doskonałą jakość usług i wieloletnie doświadczenie.

Rozbudowa fotowoltaiki

Osoby, które korzystają z paneli fotowoltaicznych, często zastanawiają się, czy możliwa jest ich rozbudowa. Pamiętajmy o tym, że rozbudowa instalacji nie wiąże się jedynie z dokupieniem kolejnych paneli słonecznych. To zadanie jest bardziej złożone. Musimy dokładnie sprawdzić, czy falownik wytrzyma większe obciążenia. Może się wydawać, że na samym początku dobrze jest zakupić inwerter o dużej mocy. Jednakże w takiej sytuacji, za małe obciążenie falownika może doprowadzić do utraty sprawności o kilka procent. To sprawia, że do mikroinstalacji dobierane są takie rozwiązania, które pasują do maksymalnej mocy, generowanej przez instalację. Ciekawe informacje na ten temat znajdziemy na stronie https://sunergo.pl/blog/rozbudowa-instalacji-fotowoltaicznej-czy-jest-mozliwa/. Jaka moc fotowoltaiki będzie odpowiednia? W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora fotowoltaicznego.

O czym warto wiedzieć?

Nie od dziś wiadomo, że najważniejszy w fotowoltaice jest inwerter. Odpowiada on za zmianę prądu stałego na zmienny. Odbiorcy, którzy chcą wybrać małą rozbudowę instalacji, czasami nie muszą wymieniać falownika na mocniejszy. Jednak w innych wypadkach mamy do wyboru dwie opcje. Pierwszym rozwiązaniem jest zakup mikroinwerterów. Są one montowane przy każdym modelu fotowoltaicznym. Urządzenie cechuje się mniejszą mocą niż standardowy falownik. Kolejna opcja to wymiana falownika na nowy, który całkowicie obsłuży naszą instalację. Zwrot z inwestycji może ulec wydłużeniu, co przekłada się na większe koszty odbiorcy. Wiele zależy od oczekiwań klienta.

Rozbudowa fotowoltaiki – jak to zrobić?

Nie możemy pomijać tego, że dobranie odpowiedniego falownika jest wskazane z przepisach prawnych. Aktualnie dla fotowoltaiki o mocy 3,68 kW możemy zainstalować falownik trójfazowy lub jednofazowy. Jeśli chodzi o większe moce, możliwe jest używanie falownika trójfazowego. Podczas modyfikacji instalacji fotowoltaicznej, która wiąże się ze wzrostem mocy powyżej 3,6 kW, wymiana falownika staje się koniecznością. To może podnieść koszty związane z rozbudową.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – podsumowanie

Jak widać, rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa. Trzeba jednak liczyć się ze sporymi kosztami i dłuższym czasem zwrotu z inwestycji. Faktem jest, że fotowoltaika daje wiele korzyści. Uzyskujemy niezależność energetyczną, a nadwyżki możemy sprzedać. Ponadto, przez wiele lat nasze rachunki za prąd są bardzo niskie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób wybiera takie rozwiązanie. Jeśli chcemy rozbudować instalację fotowoltaiczną, trzeba pamiętać o przepisach prawnych. To zadanie jest możliwe, ale wiąże się z kosztami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com