Obuwie robocze to prawdziwe wyposażenie do zadań specjalnych, któremu niestraszna ekstremalna pogoda, trudne podłoże, ostrza maszyn, wystające gwoździe, oleje, wysoka temperatura czy rozlane chemikalia. Jego rolą jest bowiem ochrona stóp pracowników wykonujących swoje obowiązki w rozmaitych miejscach i wymagających warunkach. Kto powinien je nosić, na jakich zasadach przysługują i jakie są sprawdzone marki butów BHP?
Buty ochronne a robocze – co je różni i jakie mają zastosowania?
Na początku warto dokonać ważnego rozróżnienia – buty dla pracowników dzielimy zasadniczo na trzy rodzaje:
- bezpieczne (S) – o największych właściwościach ochronnych, spełniające wymagania norm PN-EN ISO 20345 oraz PN-EN ISO 20345:2012;
- ochronne (P) – o nieco niższym poziomie ochrony, regulowane normami PN-EN ISO 20346 oraz PN-EN ISO 20346:2014-08;
- zawodowe zwane roboczymi (O) – mają pewne cechy ochronne, ale nie są wyposażone w podnoski (tak jak dwa powyższe rodzaje). Powinny odpowiadać normom PN-EN ISO 20347 oraz PN-EN ISO 20347:2012.
Obuwie bezpieczne i ochronne musi pozytywnie przejść rygorystyczne testy. W zależności od zastosowania chroni stopy pracownika przed uderzeniem i zgnieceniem, przekłuciem, poślizgiem, wodą, olejami, benzyną, porażeniem prądem elektrycznym oraz innymi czynnikami. Odpowiednie piktogramy producenci obuwia BHP mają obowiązek umieszczać na swoich produktach, tak by dobór butów do stanowiska pracy nie stanowił problemu.
Komu przysługują buty BHP?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca musi wyposażyć pracowników w buty, gdy ich własne obuwie może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu podczas pracy lub gdy występują szczególne wymogi sanitarne, technologiczne lub związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. W tym pierwszym przypadku mówimy raczej o butach roboczych, w drugim natomiast – specjalistycznym obuwiu ochronnym. To ostatnie jest niezbędne, gdy warunki pracy są trudne, a robotnicy narażają się na niebezpieczeństwo. Dotyczy to wielu branż i stanowisk, np.:
- pracy na budowie;
- pracy w terenie (leśników, drwali, rolników, ratowników górskich itp.)
- pracy w halach produkcyjnych i magazynowych;
- pracy przy maszynach i z ciężkim sprzętem.
W niektórych przypadkach pracownicy, jeśli wyrażą taką wolę, mogą korzystać w pracy z własnego obuwia – za jego zniszczenie należy im się jednak ekwiwalent finansowy. Nie jest to natomiast dopuszczalne na stanowiskach związanych z obsługą maszyn oraz gdy możliwie jest skażenie obuwia środkami chemicznymi, biologicznie zakaźnymi lub promieniotwórczymi.
Jakie buty robocze wybrać? Sprawdzone marki
Wybór butów ochronnych i roboczych to bardzo ważna sprawa – w końcu to od nich w dużej mierze zależy komfort pracowników fizycznych, którzy większość dnia spędzają w ruchu, często w trudnych warunkach atmosferycznych, zimnie lub upale lub narażając się na urazy związane z wykonywaną pracą. Dobre buty renomowanych marek zapewniają zarówno bezpieczeństwo, jak i wygodę, a na tych dwóch kwestiach nie warto oszczędzać – tłumaczy pracownik sklepu BHP online Kris.
Jakich producentów obuwia BHP brać zatem pod uwagę, szukając trwałych butów roboczych lub ochronnych wysokiej jakości? Do często polecanych przez samych pracowników marek należą:
- Solid Gear – wykorzystujące zaawansowane technologie buty dla profesjonalistów o sportowym wzornictwie. Wyróżnia je wiele unikalnych rozwiązań, takich jak system zapięciowy BOA, podnoski z włókna szklanego, kompozytowa wkładka antyprzebiciowa czy wytrzymałą podeszwa Vibram;
- Base Protection – lider w branży obuwia ochronnego oferuje wiele linii obuwia stworzonego z myślą o pracownikach różnych branż. Buty tej włoskiej marki są cenione za wyjątkową wytrzymałość i komfort noszenia oraz dopracowany design. Ten producent również stawia na najnowsze rozwiązania, m.in. system BOA, amortyzacji pięty czy lekki podnosek SlimCap, opatentowując swoje pomysły;
- Toe Guard – solidne i wytrzymałe buty, wykonane z dbałością o każdy detal, a przy tym o korzystnym stosunku ceny do jakości.