Co to jest technologia RFID?

Zastanawiasz się, czy technologia RFID sprawdzi się w Twoim przedsiębiorstwie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, co to jest technologia RFID. Szczegóły znajdziesz poniżej. 

  1. Czym jest technologia RFID?
  2. Gdzie system RFID znajdzie zastosowanie?

Technologia RFID cieszy się coraz większą popularnością, wypierając standardowe rozwiązania do identyfikacji obiektów. Jeśli zależy Ci na wygodniejszej i przede wszystkim bardziej wydajnej opcji związanej z automatyczną identyfikacją produktów i przedmiotów w Twoim przedsiębiorstwie, gwarantujemy, że system RFID spełni Twoje oczekiwania. Na czym polega działanie technologii RFID? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Czym jest technologia RFID?

Czym jest technologia RFID i gdzie właściwie znajdzie zastosowanie? Otóż system RFID – z angielskiego Radio-Frequency Identification – to nic innego jak identyfikacja obiektów, która opiera się na falach radiowych. Informacje na temat poszczególnych produktów i obiektów zapisuje się na specjalnych znacznikach RFID, składających się z kilku części. Takie chipy RFID mogą mieć różną formę. Mogą występować jako etykiety RFID, linki czy karty RFID.

Do zalet technologii RFID zalicza się przede wszystkim fakt, że tag jest w stanie przechować dużo większą ilość informacji w porównaniu ze standardowym kodem kreskowym. A todzięki wykorzystaniu trzech banków pamięci  TID EPC i USER.

Ponadto plusem jest wygodny odczyt – również na odległość. Bez problemu odczytasz informacje z taga, nawet jeśli ten ukryty jest w środku przedmiotu. Kolejną zaletą jest wysoka odporność na zniszczenia i uszkodzenia znaczników RFID. To oznacza, że elementy te wyróżniają się długą żywotnością. Dodatkowo mogą być stosowane wielokrotnie, gdyż jest możliwość edytowania danych, które tag już w sobie zawiera. Czytniki RFID działają bardzo szybko.

Pierwszą wadą jest większy koszt inwestycji niż w przypadku klasycznych rozwiązań. Drugą wadą jest to, że aby stworzyć efektywny system RFID w swojej firmie, należy mieć doświadczenie oraz specjalistyczną wiedzę. Na szczęście w tym ostatnim przypadku można skorzystać z pomocy fachowców.

Gdzie system RFID znajdzie zastosowanie?

Gdzie właściwie można wykorzystać system RFID? Technologia sprawdzi się przede wszystkim na produkcji do automatyzacji i rejestracji zdarzeń. Dzięki systemowi możesz bez problemu skrócić czas tworzenia końcowego produktu oraz mieć kontrolę nad każdym etapem samej produkcji.

Kolejnym przykładem zastosowania technologii RFID jest inwentaryzacja. Jeśli zależy Ci na szybkim i dokładnym przeprowadzeniu inwentaryzacji stanów magazynowych czy majątku, bez żadnych problemów i błędów, gwarantujemy, że system RFID w tym przypadku sprawdzi się doskonale.

Technologię RFID często wykorzystuje się również w logistyce oraz przy ewidencji zwrotnych opakowań. W pierwszym przypadku system pomaga monitorować każdy oznakowany towar na wszystkich etapach oraz śledzić łańcuch dostaw. W drugim przypadku natomiast pomaga w rozliczaniu zwrotnych opakowań, obniżając jednocześnie koszty związane z ich zarządzaniem.

System RFID można bez problemu wykorzystać także w opiece zdrowotnej, do zarządzania sprzętem IT czy rejestrowania czasu pracy. Świetnie sprawdzi się również przy śledzeniu przesyłek, w systemach wspomagania ewakuacji czy do monitorowania ruchu na parkingach strzeżonych – np. firm, osiedli czy zakładów, do których dostać się mogą jedynie osoby posiadające specjalną kartę.

Warto pamiętać, aby systemy RFID były budowane z wykorzystaniem porządnych czytników RFID, bo dzięki temu wszystko będzie działało prawidłowo, a czytanie tagów RFID będzie sprawnie przebiegało. Tego typu znaczniki RFID oraz tagi RFID i czytnik RFID można kupić u sprawdzonego dostawcy.

Polecamy:
Co to jest paysafecard i jak działa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com