Co to jest start up?

Polskie startupy rekordowo rosną w 2020.  Mijający Rok pokazał, że mimo trudności w gospodarce udaje im się pozyskiwać finansowanie z rynku kapitałowego. Pomimo bardzo dużych inwestycji ciągle czekamy na polskiego jednorożca. Coraz więcej osób angażuje się w tworzenie inicjatyw związanych z technologiami. W tym celu przyda się wiedza na temat tworzenia start upów. Istnieje kilka definicji tego słowa, jednak najpopularniejsza oznacza, że: start up to tymczasowa organizacja lub młode innowacyjne przedsiębiorstwo poszukujące modelu biznesowego, który zapewniłby mu zyskowny wzrost. W dzisiejszych czasach praktycznie wszystko można zaplanować i zorganizować za pomocą komputera i dostępu do internetu. Coraz częściej internet staje się głównym źródłem, dzięki któremu można zarabiać, a nawet założyć własny biznes. Sekret tkwi głównie w tym, aby się nie poddawać, tylko działać i postępować krok po kroku zgodnie ze stworzonym start upem.

4 różne definicje start upu

Start up jest tak rozszerzonym pojęciem i posiada kilka różnych znaczeń, przedstawimy 4 główne definicje, według różnych osób lub grup:

  • Definicja Steve’a Blanka, który mówi, że start up to „tymczasowa organizacja, poszukująca rentownego, skalowalnego i powtarzalnego modelu biznesowe”,

  • Definicja Erica Riesa, który twierdzi, że start up to „ludzka instytucja stworzona z myślą o budowaniu nowych produktów lub usług w warunkach skrajnej niepewności”,

  • Definicja krakowska, która powstała z wyniku prac zespołu badawczego KMS, na zlecenie Urzędu Miasta Kraków, a brzmi ona następująco: „start up to organizacja wykorzystująca zewnętrzne finansowanie i metody eksperymentów rynkowych, których celem jest znalezienie sposobu tworzenia wartości dla klienta w oparciu o innowację, który można powielać w skali globalnej”,

  • Definicja spiralna start upu, jet bardzo rozległa, ponieważ według dr Agnieszki Skała, za start up można uznać każdą organizację mającą ograniczone zasoby i niepewny popyt.

Wszystkie przedstawione definicje są jak najbardziej trafne, każdy może inaczej rozumieć jak wygląda start up. Jednak tworzenie start upu polega zawsze, na podobnych działaniach.

Przedstawiamy krok po kroku jak stworzyć dobry start up

Dużo osób myśli, że własną firmę można zbudować bardzo szybko, że wystarczą do tego fundusze, które trzeba zainwestować, a zysk będzie przychodził z dnia na dzień. Jest to bardzo błędne myślenie, ponieważ tak jak szybko ją założyliśmy, tak jeszcze szybciej możemy ją stracić. W czasie budowania własnej firmy nie jest ważny pośpiech, lecz logiczne myślenie. Budując firmę, należy postępować według stworzonego start upu.

  1. Istotne jest, aby znaleźć motywację i przez cały czas tworzenia firmy, trzeba pamiętać, co chcemy osiągnąć i dążyć do tego.

  2. Następnie trzeba określić pomysł na biznes.

  3. Kolejnym krokiem jest finansowanie biznesu, czyli skąd wziąć pieniądze?

  4. Bardzo istotny jest marketing i public relations, aby promować swój biznes. Gdzie się ogłaszać?

  5. Jak już zaczniemy działać, ważne jest, aby robić to zgodnie z prawem i zawierać umowy.

  6. Ostatnim element są ludzie, bo jednak sami całego biznesu nie jesteśmy w stanie prowadzić.

Dzięki tworzeniu start upu posiadasz pewien schemat, którym należy się posługiwać. Wtedy efekty na pewno będą zadowalające.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com