Gdy lekarz będzie daleko… Jak dbać o siebie w domu po operacji biodra?

Operacja złamania biodra naprawia złamaną kość biodrową. Kiedy opuścisz szpital po operacji, prawdopodobnie będziesz chodzić o kulach lub chodziku. Możesz być w stanie wspiąć się po kilku schodach. Ale będziesz potrzebować kogoś, kto pomoże ci w domu przez kilka następnych tygodni lub do czasu, gdy będziesz mieć więcej energii i będziesz mógł lepiej się poruszać. Jeśli nie ma nikogo, kto mógłby Ci pomóc w domu, możesz udać się do ośrodka rehabilitacji lub ośrodka opieki długoterminowej.

Wrócisz do domu z bandażem i szwami. Możesz zdjąć bandaż, gdy zaleci to lekarz. Lekarz usunie szwy 10 dni do 3 tygodni po zabiegu. Nadal możesz odczuwać lekki ból, a obszar może być obrzęknięty przez 3 do 4 miesięcy po zabiegu. Twój lekarz poda ci lekarstwo na ból.

Będziesz kontynuował program rehabilitacji (rehabilitacji), który rozpocząłeś w szpitalu. Im lepiej radzisz sobie z ćwiczeniami rehabilitacyjnymi, tym szybciej odzyskasz siłę i ruch. Większość ludzi jest w stanie wrócić do pracy od 4 tygodni do 4 miesięcy po operacji. Ale pełne wyzdrowienie może zająć od 6 miesięcy do 1 roku. Niektórzy ludzie, zwłaszcza starsi, nigdy nie są w stanie poruszać się tak dobrze, jak kiedyś.

Najlepiej, gdy dobrze o siebie dbasz. Jedz różnorodne zdrowe potrawy i nie pal.

Ten poradnik pielęgnacyjny daje ogólne pojęcie o tym, jak długo zajmie Ci powrót do zdrowia. Ale każda osoba wraca do zdrowia w innym tempie. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby jak najszybciej uzyskać poprawę.

Jak dbać o siebie w domu?

-Odpocznij, gdy poczujesz się zmęczony. Możesz się zdrzemnąć, ale nie leżeć w łóżku przez cały dzień.
-Pracuj z fizjoterapeutą, aby dowiedzieć się, jak najlepiej ćwiczyć. Możesz być w stanie chodzić na częste, krótkie spacery o kulach lub chodziku. Prawdopodobnie będziesz musiał używać kul lub chodzika przez co najmniej 4 do 6 tygodni. Następnie może być konieczne użycie laski, aby pomóc Ci chodzić.
-Nie siedź jednorazowo dłużej niż 30 do 45 minut. Kiedy siedzisz, używaj krzeseł z podłokietnikami i nie siedź na niskich krzesłach.
-Śpij na plecach z lekko rozstawionymi nogami lub na boku z poduszką między kolanami przez około 6 tygodni lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie śpij na brzuchu lub chorym biodrze.
-Być może będziesz musiał wziąć kąpiel gąbkową, dopóki szwy lub zszywki nie zostaną usunięte. Prawdopodobnie będziesz mógł wziąć prysznic 24 godziny po ich usunięciu. Zapytaj swojego lekarza, kiedy możesz kąpać się lub brać prysznic.
-Zapytaj swojego lekarza, kiedy możesz ponownie prowadzić.
-Większość ludzi jest w stanie wrócić do pracy od 4 tygodni do 4 miesięcy po operacji.
-Zapytaj swojego lekarza, kiedy możesz uprawiać seks.
-Nie podnoś niczego, co mogłoby spowodować nadwyrężenie. Mogą to być ciężkie torby na zakupy i pojemniki na mleko, ciężka teczka lub plecak, kuwety dla kota lub karmy dla psów, odkurzacz lub dziecko.

Dieta

Zanim wyjdziesz ze szpitala, prawdopodobnie będziesz już jadł swoją normalną dietę. Jeśli masz rozstrój żołądka, spróbuj mdłych, niskotłuszczowych potraw, takich jak zwykły ryż, pieczony kurczak, tosty i jogurt. Twój lekarz może zalecić przyjmowanie suplementów żelaza i witamin. Kontynuuj picie dużej ilości płynów. Jedz zdrową żywność i obserwuj wielkość porcji. Staraj się utrzymać idealną wagę. Zbyt duża waga powoduje większy nacisk na staw biodrowy.

Sklep medyczny Visamed, właściciel serwisu lozkadlachorych.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com