Błędy w Curriculum vitae

Napisanie dobrego CV nie jest wbrew pozorom taką łatwą sprawą. Nie należy pisać go na szybko i niedokładnie, gdyż jest to dokument, który jest naszą wizytówką i pierwszą rzeczą, jaką widzi o nas nasz potencjalny pracodawca. Warto więc poświęcić nieco czasu, aby nasz życiorys zawodowy był napisany profesjonalnie i doskonale się prezentował.

Aby napisać dobre CV warto najpierw zdobyć nieco wiedzy. To ważne, jeśli do tej pory nie pisaliśmy życiorysu zawodowego, a aktualnie jesteśmy na etapie poszukiwania nowego zatrudnienia. W pisaniu CV mogą pomóc profesjonaliści, którzy zajmują się takimi dokumentami na co dzień. Jednak przy odrobinie wysiłku można sobie poradzić ze stworzeniem CV bez niczyjej pomocy. Warto jednak zadbać o to, by dokument spełniał wszystkie wymogi i znalazło się w nim wszystko, co jest niezbędne.

Jakich błędów należy unikać?

Bardzo często błędy w cv są przyczyną, że pracodawca nie zainteresuje się naszą kandydaturą i nie zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną. Warto więc unikać wielu nieścisłości, które ograniczają nam szanse na zatrudnienie. Przede wszystkim, CV powinno być doskonałe pod względem technicznym i formalnym. Zadbajmy o jasne, przejrzyste pismo, dobrze rozplanowane poszczególne elementy, miejsce na dołączenie zdjęcia. W CV nie powinno być żadnych błędów ortograficznych czy interpunkcyjnych, gdyż wtedy widać, że było ono pisane na szybo i jego twórca nie poświęcił nawet minimum czasu na dokładność i staranność. Wiele osób w CV umieszcza nieprawdziwe informacje na temat swojego wykształcenia i doświadczenia. To również spory błąd, zwłaszcza że w większości przypadków takie przekłamania są dosyć szybko wyłapywane przez przyszłego pracodawcę czy osobę prowadzącą rekrutację. Jeśli więc chcemy zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, dopiszmy wiele prawdziwych umiejętności czy nawet zainteresowań, jednak unikajmy umieszczania nieprawdy.

O czym należy pamiętać?

Przy tworzeniu CV trzeba pamiętać o tym, by umieścić w nim nasze pełne wykształcenie, nie tylko ukończone szkoły i uczelnie, ale również wszelkie szkolenia, kursy zawodowe, certyfikaty czy umiejętności potwierdzone odpowiednimi uprawnieniami czy pozwoleniami na wykonywanie zawodu. Trzeba również umieścić informacje o naszym dotychczasowym doświadczeniu zawodowym – wpisujemy wszystkie firmy, w jakich pracowaliśmy, nawet, jeśli to była jedynie dorywcza praca w trakcie studiów. Wtedy pracodawca będzie miał informację, że ma do czynienia z osobą ambitną, która już od początku edukacji pracowała, zdobywała doświadczenie zawodowe i rozwijała się w wielu kierunkach. W CV należy również umieścić wszystkie umiejętności, jakie zdobyliśmy w trakcie poprzednich prac, a jeśli do tej pory nie pracowaliśmy, warto wpisać tak zwane kompetencje miękkie, czyli chociażby umiejętność pracy pod presją czasu czy współpracy z zespołem specjalistów. Im bogatsze i bardziej rozbudowane będzie nasze CV, tym większe szanse mamy na to, by dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i do kolejnych etapów rekrutacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com