Przygotowanie wózka widłowego do sezonu zimowego

Niższe temperatury, śliska nawierzchnia, mniej światła dziennego – to podstawowe czynniki zagrożenia dla sprzętu magazynowego zimą. Jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany serwis wózka widłowego przed sezonem zimowym by zapewnić bezpieczeństwo i komfort pracy ich operatorów oraz dobrą kondycję samego pojazdu?

Przygotowanie na niską temperaturę

Zimowe temperatury są zagrożeniem dla elementów budujących wózek widłowy, powodując na przykład zamarzanie chłodnic czy bloków silnika albo korozję z uwagi na dużą wilgotność. Zatem pierwsza rzecz w ochronie przed mrozami to wymiana płynów i olejów na te dostosowane do niskich temperatur. Zadbaj także o komfort pracy operatora, rozważając zakup kabiny do wózka, który jej nie posiada i zamontowanie takiej, która ma ogrzewanie. Dobrym rozwiązaniem może być także zakup nagrzewnicy, podnoszącej temperaturę w kabinie. Zorganizuj także właściwe miejsce do przechowywania swoich wózków widłowych w czasie niskim temperatur – niech pomieszczenie do ich garażowania ma dodatnią temperaturę i jest jak najmniej wilgotne. Unikniesz dzięki temu korozji elementów wózka widłowego czy problemów z uruchamianiem silnika na mrozie.

Przygotowanie na śliską nawierzchnię

Nieodłącznym elementem zimowej pogody jest śnieg i marznące opady deszczu. Przygotuj zatem do wyposażenia swoich wózków widłowych łańcuchy śnieżne czy kolce, które poprawią przyczepność opon na trudnej nawierzchni. Sprawdź także samą kondycję opon i zastanów się, czy nie należy ich wymienić przed zimą. Dbaj o to, by regularnie czyścić wózki, które muszą pracować na zewnątrz w śniegu i błocie pośniegowym. By ochronić wózki widłowe przed ślizganiem się zadbaj nie tylko o sam sprzęt, ale i plac manewrowy – odśnieżaj go regularnie i w razie konieczności zastosuj sól drogową i piasek. Warto zaopatrzyć się na zimę w specjalne szufle i pługi do montowania do wózków widłowych w celu sprawniejszego odśnieżania. Pomyśl także o przeszkoleniu operatorów wózków z jazdy na śliskiej nawierzchni by pracowali oni rozważnie i bezpiecznie.

Przygotowanie na mniej światła dziennego

Zimą szybciej zapada zmrok, a pogoda gwarantuje zwykle duże zachmurzenie, ograniczające dostęp do światła dziennego, co zmniejsza widoczność. Przygotuj się na to wyposażając wózek widłowy w odpowiednie lampy – wyczyść te, w które wózek widłowy już posiada i gdy to konieczne – zamontuj nowe. Ponownie zwróć uwagę na plac manewrowy i zastanów się, czy nie trzeba go dodatkowo doświetlić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com