Własny warsztat jako pomysł na pierwszy biznes

Jeśli lubisz majsterkowanie i masz już jakieś doświadczenie w naprawianiu domowych sprzętów, powinieneś zastanowić się nad otworzeniem własnego warsztatu. Może to być zajęcie dodatkowe, które wykonujesz poza pracą na etacie, ale z czasem może stać się twoim podstawowym źródłem utrzymania. Nie bój się zmian

Zakładanie własnego biznesu to niełatwa sprawa. Szczególnie jeśli to twój pierwszy biznes. Nawet nie spodziewasz się jak bardzo różni się bycie przedsiębiorcą od pracy dla kogoś, czy to na etacie, czy na zleceniu. Choć państwo ułatwia prowadzenie drobnych przedsiębiorstwa, na przykład poprzez zwolnienie ze składek na ZUS dla początkujących przedsiębiorców przez pierwsze dwa lata działalności czy zminimalizowanie obowiązków księgowych dla jednoosobowych działalności gospodarczych, tak czy siak otwieranie pierwszego biznesu nie jest proste. 

Zanim jednak weźmiesz się za wypełnianie wszystkich niezbędnych formularzy, rozważenie formy rozliczania podatku, zgłaszanie się jako płatnik VAT do Urzędu Skarbowego czy jako przedsiębiorca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, musisz zaplanować, jak chcesz prowadzić firmę. Istotne jest nie tylko wymyślenie nazwy i zarejestrowanie się w odpowiednich organach, ale również takie zorganizowanie i przygotowanie spraw, by naprawdę móc ruszyć z pracą tak szybko, jak to tylko możliwe. 

W przypadku warsztatu kluczowe będzie urządzenie pomieszczenia, w którym będziesz pracować. Jeżeli dysponujesz niewielką przestrzenią, tym bardziej musisz mądrze ją zorganizować – być może powinieneś zainwestować w meble warsztatowe na wymiar, które pozwolą ci naprawdę optymalnie wykorzystać przestrzeń, którą dysponujesz. Dla mniej wymagających istnieją również gotowe meble warsztatowe w standardowych kształtach i wymiarach – sprawdzają się nie gorzej niż te robione na wymiar. 

Poza meblami, takimi jak regały, stół warsztatowy czy wózek, potrzebne będą ci również narzędzia. Na rynku dostępne są najróżniejsze zestawy narzędziowe, w specjalnych skrzynkach albo bez nich, dostępne w handlu detalicznym jak i hurtowym. W zależności od tego, w jakich naprawach czy usługach ma się specjalizować twój warsztat, sam wybierzesz takie narzędzia, które będą ci potrzebne. Wiadomo przecież, że do naprawy telefonów komórkowych i pralek wykorzystuje się inne narzędzia! 

Jednak niezależnie od tego, co dokładnie będziesz w swoim warsztacie robił, powinieneś pamiętać o tym, by zachować tam porządek. Jest to ważne nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również higieny pracy. Poza tym szybciej, sprawniej i bardziej komfortowo pracuje się w miejscu, które jest uporządkowane, a nie zabałaganione. Ponadto twoi klienci widząc schludne miejsce pracy będą myśleć o tobie jak o profesjonaliście, a nie podrzędnym majsterkowiczu. 

Pomocna w utrzymaniu porządku może być magnetyczna tablica narzędziowa, która sprawi, że narzędzia, z których najczęściej korzystasz w ramach swojej pracy będą jednocześnie uporządkowane i w zasięgu ręki. Nie będziesz musiał zdejmować z półek i otwierać odpowiednich skrzynek za każdym razem, gdy chcesz skorzystać z tego czy tamtego śrubokrętu – wystarczy, że po niego sięgniesz.

 

Polecamy:
Jak wyposażyć warsztat?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com