Bezpieczeństwo w firmie to podstawa

Zapewnienie bezpieczeństwa w firmie produkcyjnej czy innym zakładzie przemysłowym to nie tylko kwestia odpowiedzialności, ale też określonych przepisów prawa. W przypadku wielu firm tego typu obowiązki regulują dodatkowo wewnętrzne regulaminy. Są one bardzo ważne – w końcu chodzi o ludzkie zdrowie i życie. Na szczęście rozwiązań, które wspomagają odpowiedzialne podmioty właśnie w tym zakresie, jest bardzo dużo. Są to elementy urządzeń czy akcesoria, które przeciwdziałają zagrożeniom, ale też skutecznie sygnalizują wszelkie nieprawidłowości i wystąpienie awarii.

Prąd potrafi być bardzo niebezpieczny – w razie awarii obwód zostaje wyłączony

W stosowanych w zakładach przemysłowych maszynach za ich napęd odpowiadają różnego rodzaju silniki. Oczywiście są one zasilane prądem, a jak wiadomo, w przypadku energii elektrycznej zdarzają się awarie. Przeciążenie sieci lub zwarcie to tylko dwa przykłady problemów, z jakimi można mieć do czynienia, kiedy korzysta się z urządzeń elektrycznych. Odpowiednia ochrona jest więc w tym przypadku bardzo ważna. Wcielenie w życie konkretnych rozwiązań, dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom, bez wątpienia stanowi bardzo odpowiedzialną decyzję – tym łatwiejszą do wcielenia w życie, że dostępnych jest wiele opcji, które skutecznie przeciwdziałają zagrożeniom. Jedną z nich może być wyłącznik termiczny silnika. Zasada jego działania jest stosunkowo prosta. W przypadku zwarcia bądź przeciążenia urządzenia, akcesorium po prostu unieruchamia silnik, oddalając ryzyko poważnej awarii, która mogłaby się wiązać z negatywnymi skutkami. Znakomitym uzupełnieniem wyłącznika jest przekaźnik termiczny. Skutecznie chroni on silnik przed potencjalnym przeciążeniem lub zanikiem fazy. W razie jakichkolwiek problemów zamyka obwód. W przypadku obu tych urządzeń istotne jest przeciwdziałanie zagrożeniu zdrowia i życia użytkowników, ale też ochrona silnika przed poważnym uszkodzeniem. Taka ewentualność mogłaby okazać się niezwykle kosztowna, powodując między innymi konieczność zakupu nowego urządzenia oraz przerwę w funkcjonowaniu maszyn.

W przypadku zagrożenia ważna odpowiednia sygnalizacja

Oczywiście odpowiednie przeciwdziałanie zagrożeniom związanym na przykład ze zwarciem lub przeciążeniem instalacji ma ogromne znaczenie. Czasami jednak jest to trudne albo po prostu nie da się zapewnić skutecznej ochrony, ponieważ dochodzi do nagłej awarii lub wypadku. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wezwanie odpowiednich służb, ale też prawidłowa reakcja – pozwalająca ostrzec innych pracowników zakładu. Do tego służą rozmaite lampki sygnalizacyjne. Dostępne w różnorodnych kolorach, łatwe w montażu, zabezpieczone przed kurzem i wilgocią doskonale sprawdzają się w sytuacjach zagrożenia. Z jednej strony tego typu wyposażenie informuje operatora o tym, jaki jest stan maszyny, a z drugiej, w razie awarii ostrzega przed niebezpieczeństwem. W tym przypadku istotna jest koncentracja oraz uwaga pracowników, którzy po dostrzeżeniu określonego światła mają obowiązek poinformowania współpracowników o niebezpieczeństwie. Ważne jest też zatrzymanie niesprawnego czy uszkodzonego urządzenia. Do tego służy specjalny wyłącznik, na przykład przycisk grzybkowy, który też powinien znajdować się na wyposażeniu zakładu. Po jego naciśnięciu maszyna zostaje odłączona od zasilania.

Spełnienie wymagań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa oraz skuteczną reakcją w razie wystąpienia awarii to obowiązki każdego pracodawcy, dlatego warto zadbać o odpowiednie wyposażenie całego przedsiębiorstwa. Jednak najważniejszym powodem, dla którego warto to zrobić, jest dbałość o zdrowie i życie pracowników.

 

Znaczenie kontroli jakości w produkcji
Damskie rękawice damskie – bezpieczeństwo i wygoda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com