Pracuję na umowę tymczasową – czy te lata wliczą się do emerytury?

Praca tymczasowa jest takim rodzaj zatrudnienia, który charakteryzuje się specyficznymi warunkami współpracy. Jak sama nazwa wskazuje, praca tymczasowa wykonywana jest przez dany okres czasu, zazwyczaj nie jest on długi. Warto pamiętać, że praca o charakterze tymczasowym nie jest pracą na cza określony, choć można odnieść wrażenie, że praca działa na podobnej zasadzie. Główną instytucją zatrudniającą jest agencja pracy tymczasowej, która zatrudnia na określony czas i kieruje do pracy do konkretnej instytucji.

Często zdarza się tak, że po zakończeniu współpracy z agencją pracy tymczasowej przedsiębiorstwo, w którym pracował tymczasowy pracownik zatrudnia go bezpośrednio u siebie. Jest to również spowodowane przepisami prawa pracy, które jasno określają, że pracownik tymczasowy może przepracować maksymalnie 12 miesięcy w okresie 36- miesięcznym za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej.

Czy cały czas pracy wlicza się do stażu pracy?

Czas pracy poprzez agencję pracy tymczasowej nie jest wliczany do stażu pracy, a co za tym idzie, nie jest wliczany do umowy. Jeśli po zakończeniu współpracy z agencją pracy tymczasowej pracownik zostaje zatrudniony bezpośrednio w zakładzie pracy, może liczyć na wliczenie tego czasu do emerytury. Wynika to chociażby z przepisów prawa pracy, o których mowa była wcześniej.

Jak liczyć staż pracy?

Jak więc widać, wiele czynników jest uzależnionych od rodzaju zatrudnienia, wymiaru etatu, na jakim pracujemy czy chociażby rodzaju współpracy. Głównie ze względu na przyszłość, czyli staż pracy oraz emeryturę, pracownicy liczą na zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Dzięki zatrudnieniu w tej formie można spokojnie liczyć na to, że nasza praca przyczyni się w przyszłości do poziomu naszej emerytury. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy i w jakiej ilości mamy zgromadzony kapitał do emerytury, można go sprawdzić na kilka sposobów. Przede wszystkim warto skorzystać z kodeksu pracy czy innego dokumentu mówiącego o naszym sposobie zatrudnienia, dzięki czemu zyskamy pewną wiedzę w obliczaniu naszych składek.

Ponadto wiedza taka da nam możliwość sprawdzenia czy dana forma zatrudnienia liczy się do przyszłej emerytury oraz co zyskujemy dzięki takiej właśnie formie współpracy. Dobrze jest więc być na bieżąco ze zmianami w prawie pracy oraz prawie cywilnym, które z kolei reguluje wszystkie umowy cywilnoprawne. Szczególną uwagą należy objąć wszelkiego rodzaju nietypowe umowy, czyli właśnie umowy o pracę tymczasową, na zastępstwo czy na podstawie umów cywilnoprawnych.

Dlaczego ważny jest staż pracy?

Dzięki stażowi pracy budujemy wysokość swojej emerytury, co jest ważną kwestią dotyczącą naszej przyszłości. Dzięki odpowiednio długiemu stażowi pracy możemy liczyć również na odpowiednio długi urlop wypoczynkowy czy inne prawa, z jakimi może się liczyć etatowy pracownik. Niezależnie więc od rodzaju zatrudnienia czy ilości etatu warto dbać o takie warunki zatrudnienia, które pozwolą nam zadbać o naszą przyszłość- zarówno jej zawodowy, jak i prywatny wymiar.

Porady prawne opracowano wspólnie z Kancelarią Prawną www.pierog.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com