Jak sprzedać upadającą spółkę – pytamy prawnika

W sieci można znaleźć sporo ogłoszeń mówiących o kupnie spółek, także tych z długami. Choć wydaje się to niedorzeczne, taki proceder ma miejsce, jednak nie zawsze jest w pełni bezpieczny. Wbrew początkowym obawom, zakup spółki w stanie upadłości ma sens- pozwala wykorzystać jej potencjał w celu wzmocnienia pozycji własnego przedsiębiorstwa na rynku. Jak to wygląda w praktyce? Zapytaliśmy o to prawnika.

Jakie możliwości?

Zgodnie z prawem, instytucja interesująca się upadającą spółką ma dwie możliwości jej przejęcia- pierwsza z nich umożliwia nabycie udziałów spółki, natomiast druga umożliwia nabycie określonych aktywów należących do spółki. Obydwie opcje są atrakcyjną alternatywą, jednak należy pamiętać, że prawo zakazuje łączenia spółek, w której jedna z nich jest w stanie upadłości.

b01

Ustawa

Na mocy ustawy w pierwszej kolejności istnieje możliwość sprzedania upadającej spółki w całości. Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla dotychczasowych właścicieli przedsiębiorstwa, gdyż daje większe szanse na spłatę zobowiązań. Dla nabywców nowe przedsiębiorstwo stanowi nowe miejsce pracy i zwiększenie dotychczasowej działalności produkcyjnej. Warto wspomnieć, że cena przedsiębiorstwa znajdującego się w upadłości jest zazwyczaj dużo niższa niż jej realna wartość.

W niektórych przypadkach istnieje również możliwość zakupu części przedsiębiorstwa w stanie upadłości lub jej niektórych składników, co jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla nabywców zainteresowanych zakupem części przedsiębiorstwa lub jej poszczególnych elementów. Należy jednak pamiętać, że szczególny nacisk kładzie się na sprzedaż instytucji w całości, dlatego też nie zawsze istnieje możliwość nabycia jego fragmentu.

źródło: www.spolki-excelio.pl

W zgodzie z prawem

Dziedzina prawa gospodarczego dokładnie opisuje proceder zakupu spółki w stanie upadku. Jak wspomina prawnik, prawo gospodarcze określa dość szczegółowo nie tylko same warunki zakupu spółki będącej w stanie upadłości, ale również określa warunki samego zakupu oraz wskazuje możliwości płynące z takiego zakupu.

Jednak sam zakup takiej instytucji wymaga nie tylko posiadanie odpowiedniej ilości gotówki, ale również mądrości i umiejętności odpowiedniego wykorzystania potencjału płynącego z posiadania dodatkowej linii produkcyjnej. Jak wspomina prawni, istnieje kilka możliwości zakupu przedsiębiorstwa będącego w upadłości, dlatego dobrze jest rozważyć wszystkie dostępne warianty zakupu.

Zakup spółki

Rozważając zakup spółki należy również przyjrzeć się również jej historii działalności, a także specyfiki działalności, co pozwoli nam oszacować potencjalne korzyści, które wynikną zakupu oraz pomogą obliczyć ewentualną opłacalność zakupu. Właściciel przedsiębiorstwa decydujący się na sprzedaż instytucji będącej w stanie upadłości ma w zasadzie prostą drogę do sprzedaży. Upadłość firmy jest wystarczająco trudną sytuacją dla każdego przedsiębiorcy, a dodatkowo sprzedaż po często zaniżonej kwocie nie ułatwia ostatecznej decyzji o sprzedaży. Często jednak takie rozwiązanie jest najlepszą drogą do spłaty zaległych zobowiązań.

One Comment on “Jak sprzedać upadającą spółkę – pytamy prawnika”

  1. Aby znaleźć dobrego prawnika, warto przede wszystkim rozejrzeć się w ofercie dobrych i renomowanych kancelarii działających w okolicy. Sprawdź również, jakie specjalizacje mają prawnicy w konkretnej kancelarii adwokackiej. Dziedzin prawa jest bardzo wiele i raczej nie ma prawnika, który specjalizowałby się we wszystkich prawniczych niuansach. Im węższa specjalizacja konkretnego adwokata, tym większa pewność, że na swoim polu tematycznym jest on prawdziwym specjalistą. Z takich usług warto korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com