Dropshipping – nowe oblicze e-biznesu

Kiedy produkty z Chin rozpowszechniły się na europejskim rynku, przedsiębiorcy zaczęli się decydować na nową formę sprzedaży. Dropshipping pozwolił im tanim kosztem sprzedawać produkty ze wschodu. Głównie korzystały na tym firmy, wystawiające swoją ofertę na portalach takich jak Allegro. Z biegiem czasu, europejski konsument zaczął wymagać coraz więcej. Szczególnie nie odpowiadała mu jakość oferowanych produktów oraz zbyt długi czas realizacji. Hurtownie z rodzimego kontynentu, zauważyły owy problem i otworzyły się na możliwość współpracy dropshippingowej. Dzięki temu, przedsiębiorcy otrzymali dostęp do produktów wyższej jakości, a paczki mogły być realizowane nawet w 24 godziny.

Hurtownia VMP, w oparciu o swoje dziesięcioletnie doświadczenie, postanowiła przybliżyć zasady współpracy dropshippingowej, by wspomóc początkujących przedsiębiorców.

Czym jest dropshipping

To jedna z możliwości współpracy pomiędzy posiadającym sklep internetowy przedsiębiorcą, a hurtownią. W tym modelu logistyczno-sprzedażowym, sprzedawca zajmuje się jedynie kontaktem z klientem, przekazując tym samym cały proces pakowania i wysyłki do hurtowni z którą współpracuje. Najprościej rzecz ujmując, właściciel sklepu pełni rolę pośrednika pomiędzy klientem a dostawcą.

Zalety dropshippingu

Dropshipping to świetne rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców. Ta forma bowiem nie wymaga dużego nakładu pieniędzy w fazie początkowej. Jedną z najważniejszych zalet jest brak konieczności mrożenia kapitału. Wszystkie produkty wysyłane są bezpośrednio z hurtowni, sprzedawca nie musi martwić się pieniędzmi na ich zakup oraz magazynowaniem. Taki biznes z łatwością można prowadzić w pojedynkę, dlatego na samym początku można zaoszczędzić również na wynagrodzeniach dla pracowników. Ta praca umożliwia również elastyczność lokalizacji, co sprawia, że sklep można prowadzić nawet z domu. Warunkiem jest jedynie dostęp do internetu, by mieć kontakt z klientami.

infografika-drop

Na co zwrócić uwagę?

Przetestuj swój własny sklep za darmo – 14 dni bez żadnych zobowiązań (pełne wersja sklepu, brak opłat, gotowe sklepy do wyboru)

Podczas wyboru hurtowni warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

– integracja z hurtownią – czyli w jaki sposób realizowane jest zamówienie. W przypadku kiedy klient kupuje w sklepie internetowym dany produkt, sprzedawca kontaktuje się z hurtownią i pyta o jego dostępność. Następnie składa na niego zamówienie mailowo lub telefonicznie. Nowoczesne hurtownie posiadają własne pliki XML. Dzięki nim integracja staje się dużo łatwiejsza. Po podpięciu się do wspomnianego pliku, stany magazynowe uaktualniają się automatycznie. Sprzedawcy mają też możliwość zamawiania na panelu, bez konieczności czekania na potwierdzenie mailowe dostawcy.

– zwroty – jako, że konsument ma prawo do zwrotu zakupionego produktu, nasuwa się pytanie, co zrobić z produktami. Jest to szczególnie kłopotliwe, gdy sprzedawca nie posiada magazynu. Warto zwrócić uwagę, czy hurtownie umożliwiają oddanie produktów. Niektóre z nich zezwalają na zwrot nawet bezpośrednio do swojej placówki. W przypadku naszej hurtowni, posiadamy usługę zwrotów, pozwalającą na oddanie towaru do 45 dni od wystawienia faktury. Dzięki temu sprzedawca ma czas na odebranie towaru od swojego klienta i odesłanie go do nas.

– opis produktu oraz zdjęcia – żaden produkt nie sprzeda się w internecie jeśli nie posiada zdjęcia. Hurtownie często posiadają zgodę na udostępnianie zdjęć producentów oraz tworzą opisy. Wcześniej należy jednak upewnić się, w jaki sposób można korzystać z fotografii produktowych. Niektórzy producenci wymagają podpisania dodatkowej umowy.

– identyfikacja wizualna – ponieważ to hurtownia zajmuje się pakowaniem i wysyłką, to ona najczęściej okleja paczki dropshippingowe szarą taśmą i używa neutralnych pudełek. W wielu przypadkach istnieje jednak możliwość przesyłania do dostawcy własnych opakowań, w związku z czym paczki pakowane są zgodnie z identyfikacją wizualną sklepu. Często do zamówienia mogą być dołączone również ulotki reklamowe, formularze zwrotu, upominki czy wizytówki.

– koszty i sposób płatności – do cen hurtowych doliczane są koszty obsługi dropshippingowej. W cenie najczęściej zawarte są koszty obsługi i materiałów. Należy jeszcze uwzględnić dodatkowo opłatę za przesyłkę do klienta. W zależności od hurtowni, cena usługi jest określonym procentem od wartości produktu lub ustalona jest odgórna kwota. Również należy zwrócić uwagę, w jaki sposób reguluje się należności między sklepem a hurtownią. Wysyłka paczki przez hurtownie dopiero po zaksięgowaniu wpłaty wpływa na opóźnienie przesyłki. Taka forma rozliczania zwiększa również ilość faktur. Aby ułatwić współpracę nasza hurtownia wprowadziła inny system rozliczania. Do każdego zamówienia wystawiana jest jedynie faktura proforma. Pod koniec miesiąca tworzona jest faktura zbiorcza, a klient ma siedem dni na uregulowanie rachunku.

wykres-1

Najczęściej spotykane problemy

Model dropshippingowy jest świetną formą współpracy, ale nie jest również pozbawiony wad. Odpowiednie przygotowanie się do współpracy pomoże je jednak zniwelować.

– czas realizacji przesyłki – wiele sprzedawców obawia się, że ze względu na pośredniczenie, czas realizacji wysyłki może się przedłużyć. Niektóre hurtownie, które posiadają nowoczesny system komunikacji, są w stanie wysłać paczkę nawet w ciągu 24 godzin od otrzymania informacji o zamówieniu.

– aktualizacja stanów magazynowych – aby oferta na stronie internetowej była na bieżąco uaktualniana, sprzedawca musi sprawdzać, czy widniejące u niego produkty są dostępne w hurtowni. Jest to szczególnie kłopotliwe, kiedy korzysta z kilku dostawców. Również tutaj przydaje się plik XML, dzięki któremu stany magazynowe same się wyrównują, co znacznie zmniejsza ryzyko braków.

– pomyłki w wysyłce – klient może nie zdawać sobie sprawy, że produkty wysyłane są do niego z hurtowni, a nie z magazynu sklepu, w którym zamawiał, dlatego w momencie pomyłki w zamówieniu, pretensje będzie miał do sprzedawcy. Jednak dobry kontakt z hurtownią pozwoli na szybką reakcję i wysyłkę poprawnego zamówienia.

– zamówienie klienta z różnych hurtowni – jeśli klient zamówi dwa lub więcej produktów, które są z różnych hurtowni należy znaleźć najodpowiedniejsze rozwiązanie. Jednym z nich jest tradycyjne zamówienie hurtowe do swojej siedziby i skompletowanie paczki. Niektóre hurtownie pozwalają przysłać, lub przynieść produkty od innych dostawców i wysyłają zamówienie od siebie.

– paragony – ze względu na akt, że to sklep internetowy jest kupującym, dokument zakupu wystawiany jest na niego właśnie w formie faktury. Hurtownie nie dołączają paragonów do paczek. Jest jednak na to rozwiązanie. Sprzedawca może przesyłać dowód zakupu do swojego klienta drogą mailową.

Dagmara Pietrzak
Specjalista ds. e-commerce
Hurtownia bielizny VMP

Więcej informacji o dropshippingu uzyskać można na stronie http://www.polskibiznes24.pl

Przetestuj swój własny sklep za darmo – 14 dni bez żadnych zobowiązań (pełne wersja sklepu, brak opłat, gotowe sklepy do wyboru)

One Comment on “Dropshipping – nowe oblicze e-biznesu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com