Kredyt w wieku emerytalnym? To możliwe

Chociaż niewielu ludzi zdaje sobie z tego sprawę, ale taka kwestia, jak wiek jest również uwzględniana w procesie starania się o kredyt. Zwłaszcza w procesie starania się o kredyt hipoteczny, którym kredytobiorca obciążony jest na kilkadziesiąt lat mówi się o tzw. wieku kredytowym.

Pojęcie to mówi o wieku, w którym będzie kredytobiorca, kiedy całkowicie spłaci zobowiązanie. Jest to jedno z obostrzeń, które stosują banki w przypadku kredytów na większe kwoty. Nie jest to działanie bezpodstawne- banki w obawie przed możliwością problemów ze spłatą w wieku emerytalnym nie zawsze przychylnie patrzą na późny wiek kredytowy.

Dlaczego banki wolą kredytować „etatowców”

Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prosta- w oczach baku dużo wiarygodniejszym kredytobiorcą jest pracownik na przeciętnym „etacie” niż emeryt. Wiąże się to z większą możliwością spłaty kredytu ze względu na wyższe zarobki. Warto jednak wiedzieć, że banki wychodzą naprzeciw emerytom, skierowując do nich swoją ofertę. Wymogi przy samych formalnościach związanych z kredytem są jednak większe, a proponowana kwota kredytu odpowiednio mniejsza. Wszystko spowodowane jest tym, aby kredytobiorca w każdym wieku mógł spłacić zaciągnięty kredyt.

Na miarę emeryta

Wracając do wieku kredytowego, najczęściej spotykanym w polskich bankach jest wiek 70 lat, czyli ostatnia rata kredytu ma być spłacona w chwili kiedy kredytobiorca osiąga wspomniany wiek. W kilku bankach wiek ten jest wydłużony do 75 roku życia, a w niektórych bankach wiek ten wynosi aż 80 lat. Dotyczy to głównie kredytów hipotecznych, których spłata rozłożona jest na kilkadziesiąt lat. Kolejnym rozwiązaniem stworzonym z myślą o seniorach jest oferta kredytowa przeznaczona specjalnie dla tej grupy wiekowej.

Pomimo mniejszych dochodów niż w przypadku osoby czynnej zawodowo pracującej na etacie, emeryci charakteryzują się pewnymi cechami, które wpływają pozytywnie na ich wizerunek w instytucjach bankowych. Emeryci są bowiem tą grupą społeczeństwa, która przede wszystkim posiada stały dochód z ZUSu, co jest już wystarczającą przesłanką do otrzymania kredytu. Ponadto kwoty pożyczane przez emerytów nie są wysokie, bowiem są pożyczane głównie z myślą o bieżących wydatkach. No i najważniejsze- emeryci charakteryzują się tym, że najbardziej terminowo- często nawet przed terminem- spłacają raty kredytu. Oczywiście w przypadku wnioskowania o kredyt przez emeryta również sprawdzane są takie aspekty jak ewentualne zadłużenie czy historia kredytowa sprawdzana w BIK. Jeśli wnioskodawca jest w wieku 65, 70 lat nie ma większych przeszkód w otrzymaniu kredytu.

W jakich bankach kredyty dla emerytów

Wychodząc naprzeciw potrzebom najstarszej grupie społecznej część banków oferuje kredyt dla osób będących na emeryturze. Starając się o kredyt konsumencki w większości banków nie spotkamy żadnej górnej granicy wiekowej, jednak możemy się spotkać z maksymalnym okresem pożyczkowania. Banki podchodzą indywidualnie do klienta, dzięki czemu nawet emeryci mogą swobodnie postarać się o kredyt.

Sprawdź swoją zdolność http://www.wroniechwilowki.pl/zdolnosc-kredytowa/

Przydatne artykuły:
Kredyt hipoteczny – dokumenty przy wnioskowaniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com