Ile kosztuje rozpoczęcie działalności własnej firmy

Koszty rejestracji własnej działalności

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najtańsza forma prowadzenia własnej firmy. Sam proces rejestracji takiej działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest bezpłatny, a na pokrycie innych kosztów początkowych wystarczy kilka miesięcy oszczędności lub szybka chwilówka. Dodatkowe opłaty wymagane są tylko przy zakładaniu działalności reglamentowanej, czyli objętej specjalną licencją. Przykładowo, wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych kosztuje 110 złotych, ale zgoda na otworzenie kantoru już 1087 złotych.

Składki społeczne i zdrowotne – mały i duży ZUS

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek odprowadzać składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W 2016 roku suma tych składek wynosi 1121,52 złotych, a poszczególne stawki kształtują się następująco:

  • ubezpieczenie emerytalne – 474,92 złote,
  • ubezpieczenie rentowe – 194,64 złote,
  • ubezpieczenie wypadkowe – 43,79 złote,
  • ubezpieczenie zdrowotne – 288,95 złotych,
  • kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne pomniejszająca PIT – 248,82 złotych.

Przedsiębiorcy, którzy dopiero otwierają swoją firmę, mogą jednak skorzystać z preferencyjnych stawek ZUS. Przez pierwsze 24 miesiące działalności przedsiębiorcy mogą płacić tak zwany mały ZUS, czyli obniżone stawki ubezpieczenia. W 2016 roku opłaty na mały ZUS wynosiły w sumie 465,28 złote.

Inne opłaty początkowe związane z prowadzeniem firmy

Zakładając firmę, należy oszacować nie tylko koszty administracyjne i księgowe, ale również inne opłaty początkowe, takie jak na przykład wynajęcie biura, ubezpieczenie lokalu, zakup potrzebnego sprzętu, kupno towaru, założenie strony internetowej, materiały reklamowe czy szkolenia dla pracowników. Koszty tego typu są zależą od charakteru działalności i branży, w jakiej działa, dlatego należy je zawsze oszacować indywidualnie. W tym celu warto przygotować szczegółowy kosztorys.

Zobacz także: Własna działalność franczyzowa – jak rozpocząć?

One Comment on “Ile kosztuje rozpoczęcie działalności własnej firmy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com